TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Azmi ve Başarısıyla Engelini “Tekmeliyor”

Eklenme Tarihi : 31 Ekim 2018 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 60 kez okunmuş.

Sakarya’da yaşayan, doğuştan işitme engelli ve tek gözü görmeyen tekvando sporcusu 23 yaşındaki Fatih Canbaz, 12 yıllık tekvando kariyerine “işitme engelliler” dalında elde ettiği ulusal başarılarla takdir topluyor.

Sakarya‘da yaşayan, doğuştan işitme engelli ve tek gözü görmeyen tekvando sporcusu 23 yaşındaki Fatih Canbaz, 12 yıllık tekvando kariyerine “işitme engelliler” dalında elde ettiği ulusal başarılarla takdir topluyor.

Tekvando işitme engelliler branşında bir gözü görmeyen tek sporcu olduğu belirtilen Canbaz, 12 yıl önce kendi isteğiyle başladığı tekvandoda büyük bir başarı ve azim örneği gösteriyor.

Kendini geliştirmek için çalışmalarını sürdüren Canbaz, hedeflediği Dünya ve Avrupa şampiyonluğunu yakalamak için antrenörü Davut Cengiz ile Adapazarı ilçesindeki Lütfü Yaman Spor Salonu’nda her gün antrenman yapıyor.

Canbaz’ı çalıştıran Sakarya Gençlik Spor İl Müdürlüğü tekvando antrenörü Davut Cengiz de 12 yıl önce Fatih ile tanıştıktan sonra kurslara katılarak “İşitme Engelliler Antrenörlük Belgesi” aldı ve bu alanda il temsilcisi oldu.

“Engeli olanlar evde oturmasın spor yapsın”

Fatih Canbaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğuştan işitme engelli olduğunu ve küçükken bir gözünün görme yetisini tamamen kaybettiğini söyledi.

Tekvandoya 12 yıl önce kendi isteğiyle başladığını ve bu zamana kadar tekvando işitme engelliler müsabakalarında Türkiye birinciliği, ikinciliği ve üçüncülüğü elde ettiğini aktaran Canbaz, “Hedefim Dünya ve Avrupa olimpiyatlarında derece yaparak ülkemi en iyi şekilde temsil etmek. Başarılar elde etmek için her gün antrenman yapıyorum.” diye konuştu.

Canbaz, başarı için çok çalışması gerektiğinin altını çizerek, “Tekvandoyu çok seviyorum. Benim gibi engeli olanlar ve çocuklar evde oturmasın, bilgisayar başında durmasınlar, spor yapsınlar. Okul çıkışlarında spor salonlarına yönelsinler. Benim gibi işitme engeli olanlar da spora yönelsin.” ifadelerini kullandı.

“Fatih’le ufkum açıldı”

Antrenör Davut Cengiz de Canbaz’ın çocukluk döneminden beri yanında olduğunu dile getirdi.

Canbaz’ın Türkiye’de dereceler elde ettiğini, Avrupa ve Dünya şampiyonaları ile 2021’de yapılacak İşitme Engelliler Olimpiyatları’nda başarı kazanmak istediğini anlatan Cengiz, şöyle devam etti:

“Şu an bünyemizde 4 işitme engelli sporcu var. Fatih’in özelliği Türkiye’de hem görme hem de işitme engeli olan tek tekvandocu olması. Fatih her gün düzenli ve disiplinli bir şekilde antrenmana geliyor. Avrupa’da derece yaparsa işitme engellilerde ‘devlet şeref’ unvanı alacak ve o Fatih’in durumunu biraz rahatlatacak. Bu kulvarlarda ilk üçe girdiğinizde ömür boyu maaş bağlanıyor.”

Cengiz, Canbaz’ın salonda kendisinden küçük sporculara antrenman da yaptırdığını dile getirdi.

Canbaz ile tanışmadan işitme engelliler tekvando branşının olduğunu bilmediğini aktaran Cengiz, şunları kaydetti:

“Araştırmaya başladım, kurslara gittim ve Fatih sayesinde ‘İşitme Engelliler Antrenörlük Belgesi’ aldım, işitme engelliler il temsilcisi oldum. İşaret dilini öğrenmek için seminerlere katılıyorum. Fatih’le ufkum açıldı, başka bir kimlik de kazanmış oldum. Fatih’le birbirimizi tamamladık. Engelli sporculara ulaşmak istiyoruz, hiçbir ücret almadan spor yaptırmak istiyoruz. Yarın ne olacağımız belli değil, herkes engelli olabilir. Fatih’le engel tanımıyoruz, hem görme hem de işitme engelliyiz ama tekvondo yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.”

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )VAKIFBANK ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no:IBAN (TR 870001500158007304832375)TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ YERE, DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ.ADRES: Kazım Karabekir Mh. İstasyon Cd. Yunus Emre Sevgi Parkı İçiEtimesgut/ANKARATEL: 0312 245 40 40 FAX: 0312 244 93 47e-mail: teday_dernegi@hotmail.com