TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Bedensel engelliler “yelken açacak”

Eklenme Tarihi : 30 Aralık 2011 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 303 kez okunmuş.
Türkiye Yelken Federasyonu ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nun desteğinde gerçekleştirilecek uygulama çerçevesinde kulüp bünyesinde Bedensel Engelliler Yelken Sporu Merkezi kurma çalışmalarına başlandı. Kulüp Müdürü Ufuk Zincirkıran, 45 lisanslı sporcusu bulanan Mersin Yelken İhtisas ve Yat Kulübünün deniz kenti Mersin'de yelken sporunu sevdirmek için çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Normal yelken faaliyetlerinin yanı sıra bedensel engelli vatandaşların da yelken sporuna kazandırılması için çalışma başlattıklarını anlatan Zincirkıran, “Bedensel engelli olup da denize ilgisi bulunan engellilerin de yelken sporu ile tanışmalarını, aralarından kabiliyetli olanları yetiştirerek ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmalarını sağlamayı hedefliyoruz” dedi. Türkiye Yelken Federasyonu ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ile koordineli olarak yürüttükleri çalışma kapsamında Türkiye'de ilk defa kulüp bünyesinde Mersin merkezli Bedensel Engelliler Yelken Sporu Merkezi kurma çalışmalarına başlandığını anlatan Zincirkıran, şöyle devam etti: “Türkiye'de bu konuda branşlaşan ilk kulüp olarak Mersin Valiliği ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün de desteğiyle yürüteceğimiz çalışmalarda belirli dönemlerde eğitimler vereceğiz. Bunun için öncelikle kentteki bedensel engelli dernekleri ile irtibata geçerek yelken sporunu yapacak gönüllü ve bu işi yapabilecek nitelikteki engellileri tespit edeceğiz. Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bize engellilerin spor yapabilmesine imkan sunan 3 tekneyi kısa bir süre sonra teslim edecek. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından da eğitimlere geçeceğiz. Böylelikle engellilerin de rahatlıkla yelken sporunu yapabileceklerini daha somut bir şekilde ortaya koyacağız. İlerleyen aşamalarda işitme engelliler gibi bu sporu yapabilecek engellilere yöneleceğiz. Hatta şu anda Türkiye'de teknolojik olarak alt yapı müsait değil, ama ilerleyen süreçte ülkemizdeki görme engellilerin dahi yelken sporu yapabileceğini kanıtlamak istiyoruz. Çünkü dünyada bunun benzer örnekleri var.” Yer sorunu Genel kaptan Sedat Çelikcan da, yelken sporunun özellikli bir spor olduğunu belirterek, bedensel engelliler için ayrı bir önem taşıdığını söyledi. Kişinin tek başına denizde bulunduğunu, her şeyi tek başına yaptığını, kendi iradesiyle hareket ettiğini, kararlarını kendisinin verdiğini anlatan Çelikcan, “Organlar arasında uyum sağlayan yelken sporu engellilerin kendilerine olan öz güvenlerini de artıracak” diye konuştu. En önemli sıkıntılarının yer sorunu olduğuna işaret eden Çelikcan, şunları kaydetti: “Mersin Marina'nın sol bölümünde 8 dönümlük alan 2013 Akdeniz Oyunları kapsamında yelken sporunda kullanılmak üzere bakanlık tarafından tahsis edildi. Ancak Büyükşehir Belediyesi bu konuda yavaş hareket ediyor. Bu nedenle bu alandaki çalışmanın Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdürlüğünce başlatılmasını istiyoruz. Bu ne kadar hızlı tamamlanırsa, hem oyunlar için hem de bizim için önemli bir kazanım olacaktır.”

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)