TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıran teknolojiler

Eklenme Tarihi : 2 Aralık 2020 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 1.019 kez okunmuş.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesine ‘engel’lerin aşılmasını sağlayan ve hayatı kolaylaştıran teknolojileri derledik. Peki hangi uygulama ve teknoloji engellilerin hayatına ne denli etki ediyor, hayatlarını nasıl kolaylaştırıyor?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünya genelinde toplam nüfusun yüzde 15’i, yani 1 milyarın üzerinde insan ‘engelli’ olarak kabul ediliyor ve bu rakam her geçen gün artıyor. Son teknoloji ise engellilerin hayatını kolaylaştırıyor ve sorunlarını biraz olsun azaltıyor.

Dünya genelinde engellilere yardımcı olması için tasarlanan pek çok teknoloji ve uygulama bulunuyor. 1992 yılında kabul edilen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesinde bu teknolojileri size yeniden hatırlatmak istiyoruz:

WeWalk Akıllı Baston

Türkiye’de mühendislerce geliştirilen ve ABD’de dahi ödül alan WeWalk Akıllı Baston, Times Dergisi’nce de 2019 yılının en iyi icatlarından biri olarak seçildi. Peki bu baston engelli bireylere nasıl destek oluyor?

Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıran teknolojiler

Google Maps ve sesli asistan Alexa ile entegre çalışabilen ürün, uzun bir batarya ömrüne sahip ve görme engellilerin önündeki engelleri sensörü yardımıyla kullanıcıya bildiriyor. Bu ultrasonik sensör ile birlikte titreşimli uyarı motorlarına da bünyesinde yer veren WeWalk, aynı zamanda kullanıcıların telefonlarıın eline almadan baston üzerinden kontrol edebilmesini sağlıyor. 

Merdiven çıkabilen tekerlekli sandalye

Engellilerin en önemli sorunların biri de merdivenler. Tekerlekli sandalye ile yol kat edebiliyor olsalar da pek çok yerde engellilere özel bölüm olmadığından merdivenler kabus olabiliyor. İsviçreli bilim insanlarının ürettiği Scewo isimli tekerlekli sandalye ise akranlarından farklı olarak merdiven de çıkabiliyor.

Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıran teknolojiler

Paletli tekerlek sistemine sahip olan ve merdivenleri çıkabilen sandalye, düz yolda ise paletleri kaldırıyor.

EyeSense

Türk Telekom’un görme engelliler için geliştirdiği sesli uyarı sistemi EyeSense, nesneleri tanıyabilen bir uygulama. Kullanıcı, etrafındaki objeleri ve renkleri bu uygulama üzerinden sesle duyabiliyor.

Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıran teknolojiler

Telefonu bir renge tutan kullanıcı o rengin ne olduğunu duyarken, bunu yapmak için telefonun kamerasını kullanmak yeterli oluyor.

Felçi hastalar için özel uygulama: Voice4U

Konuşma güçlü çeken hastalara yönelik olarak geliştirilen Voice4U isimli uygulama, kullanıcıların düşüncelerini paylaşabilmelerine imkan veriyor.

Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıran teknolojiler

Ekrana gelen seçenekler üzerinden iletişim kurmaya çalışan kullanıcı, bu şekilde iletişimini daha kolay şekilde sürdürmeyi başarıyor.

Görme engellilere özel akıllı saat

Kullanımı gün geçtikçe artan akıllı saatler, engellilerin de hayatlarını kolaylaştırıyor. Dot isimli bu özel saat, görme engellilerin iletişimlerini sürdürmesini sağlıyor.

Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıran teknolojiler

Engelli bireyler, bu saat üzerinden mesajlarına erişebilirken aynı zamanda tweet atabiliyor, e-postalarını okuyup mesaj yazabiliyor.

Hareket bozukluğu olanlara özel çatal ve kaşık

Litfware ismini taşıyan bu özel cihaz, parkinson hastaları için geliştirildi. Hareket bozukluğu sorunu yaşayan kullanıcılar, yemek yerken bu cihazı kaşık veya çatal olarak kullanabiliyor.

Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıran teknolojiler

El titremesi durumunda dengeyi sağlayan ve aynı açıda kalabilen ürün, bozulmayı yüzde 70 oranında düzeltebiliyor.

İşitme engellilere özel uygulama

Ava ismini taşıyan bu özel uygulama, işitme engelli bireyler için geliştirildi. İşitme engellilerin karşıdaki kişinin mimiklerini çözmesi zor olduğundan bu uygulama destek oluyor.

Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıran teknolojiler

Sesi dinleyen ve ekrana metin olarak getiren uygulama alanında tek değil. Dünya genelinde sesli iletişimi yazıya çeviren pek çok uygulama bulunuyor.

kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/engelli-bireylerin-hayatlarini-kolaylastiran-teknolojiler-41675515 SELİM ÖZTÜRK


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)