TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelliler Ehliyetlerini Nasıl Alır?

Eklenme Tarihi : 5 Mart 2011 Kategori : sss, Uzmanlardan Önemli Bilgiler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 8.126 kez okunmuş.

Bilindiği gibi, 17 Nisan tarihli karayolları Trafik Yönetmeliğinde engelliler için önemli değişiklikler yapıldı. Bu değişiklerden en önemlisi de ehliyetlerde yapıldı.

“H” SINIFI EHLİYETLER NE OLACAK

Şimdiye kadar engellilerin sürücü olabilmesi için “H sınıfı ehliyet” veriliyordu. 1.1.2016 tarihi itibariyle yeni ehliyet için başvuracak engellilere bundan böyle H sınıfı ehliyet değil engel durumlarına göre A veya B sınıfı ehliyet verilecek.

İLGİLİ MADDE:

“H” sınıfı sürücü belgeleri, engellinin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre “A” veya “B” sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Değiştirme işlemi sırasında sağlık raporu istenir. Engelli kişinin kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğe göre hazırlanan listeden belirlenerek kodu ile birlikte sağlık raporuna yazılır.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce verilmiş olan ve 2918 sayılı Kanuna göre değiştirilmesi zorunlu olan sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri beş yıl içerisinde tamamlanır. Gerekmesi halinde bu süre İçişleri Bakanlığınca uzatılabilir.

Sürücü belgelerinin değiştirilebilmesi için;

•a) İlgililerin Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirlenen sağlık şartlarını taşımaları,

•b) İlgililerin bu Yönetmeliğin 76 ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilen hükümlülükle ilgili şartları taşımaları,

•c) Herhangi bir nedenle sürücü belgesi geçici olarak geri alınmış ise iade edilme şartlarının gerçekleşmiş olması

•gereklidir.

Bu madde kapsamında yapılacak değiştirme işlemlerinden harç alınmaz. Ancak indirimli değerli kâğıt bedeli olarak 13 Türk Lirası ve 2918 sayılı Kanunun 131 inci maddesinin son fıkrası kapsamında da 2 Türk Lirası bedel ödenir.

Belirlenen süre içerisinde değiştirilmeyen sürücü belgeleri geçersiz sayılır. Ancak, ilgililerin başvuruları halinde, gerekli harçlar ve indirimsiz değerli kâğıt bedeli ödendikten sonra kendilerine geçersiz sayılan sürücü belgesinin karşılığı olan yeni sürücü belgeleri verilir. Ancak, sürücü belgeleri çeşitli nedenlerle geri alınmış olanlar ile mücbir sebeplerle sürücü belgelerini bu madde kapsamında belirlenen sürelerde değiştirmeyenlerden de belgelerinin değiştirilmesi sırasında harç alınmaz.

Engelli vatandaşların burada merak ettiği şey önceden alınan H sınıfı ehliyetlerin ne olacağı. Önceden alınan H sınıfı sürücü belgeleri 13-15 TL bir ücret karşılığında 5 yıl içerinde yani 2021 tarihine kadar A veya B sınıfı belgeleriyle değiştirilecek.

Engelli Olup Yeni Ehliyet/Belge Alacaklar İçin Şartlar

Sürücü belgesi alacakların;

a)-Yaş bakımından;

-B sınıfı sürücü belgesi alacakların 18

-A sınıfı sürücü belgesi alacakların 20 (gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21),

b)-Deneyim bakımından;

-A sınıfı sürücü belgesi alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı,

sürücü belgelerine sahip olmaları gereklidir.

c) Öğrenim durumu itibarıyla en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları

ç) 26/9/2006 tarihli ve 26301 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirtilen şartları taşımaları

d) Sürücü sınavlarını başararak, motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almış olmaları,

e) Adli sicillerinde, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191 inci maddeleri, 21/3/2007 tarihli ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası, 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlardan hüküm giydiğine dair kayıt bulunmaması,

f) Önceden verilmiş aynı sınıf bir başka sürücü belgesinin bulunmaması

g) Başka sınıf sürücü belgesi alacaklar için, daha önce verilmiş ancak geri alınmış olan sürücü belgesinin 2918 sayılı Kanunda öngörülen şartlar yerine getirildiği için sahibine iade edilmiş olması zorunludur.

h) A sınıfı sürücü belgesi alacak 24 yaşını doldurmuş adaylarda birinci fıkranın (b) şıkkında öngörülen deneyim şartı aranmaz.

  kadir erdal

  ben kaza geçirdim benim B-SÜRÜCÜ ehliyetim var H- SÜRÜCÜ ehliyeti almam için ne yapmam gerekir

  CAFER AKSOY

  ben iştme engelliyim h sınıfı ehliyet alabirmiyim

  murat avcı

  b ve a surucu ehlıyetım war 2005 tarıhınde aldım
  raporum 65 yuzde 2002 tarıhlı
  H tıpı ehlıyet almam ıcın ne yapmam gerekır

  tesekkurler

  KAMİL ALA

  Benim E sınıfı ehliyetim var. Hastalığım çıkmadan önce almıştım. Şimdi Epilepsi hastasıyım %40 raporum var. H sınıfı ehliyet alabilirmiyim. Ne yapmam gerek.

  ismail çaldıran

  B sınıfı ehliyetim var fakat ben felç geçirdim h sınıfı ehliyet nasıl alırım

  İsa AY

  E sınıfı ehliyete sahibim, geçirmiş olduğum sağlık problemi nedeniyle % 40 engelli konumdayım.Mevcut ehliyeti H sınıfına çevirmem gerekiyor.Yardımcı olursanız çok memnun olucam tşkler.

  gökhan gül

  Bana % 52 rapor veriyorlar ama h sinifi ehliyet alamaz dediler ne yapmamm lazım .yardimci olursaniz memmun olucam tşkler

  Adınız:

  ℅20 gorme engelliyim ehliyetimi yenileyebilir miyim

  Özcan Ataç

  Beyin ameliyatım sonrası %62 sürekli engelli oldum. Normalde B sınıfı ehliyetim var. değiştireceğim ehliyetimi ama ne alacağım B mi H mi? Sağlık raporu istiyorlar ama benim zaten sürekli engelli raporum var nasıl bir yol izlemeliyim?

  Şerife

  Daha önce almış olduğum H ehliyeti var

  H ehliyetim var bunu nereden değiştirebilirim.
  Yeniden rapor cikartmali miyim. Eski rapor geçerli olurmu.
  A mi yoksa B ehliyet alacağım? Tesekkurler

  hikmet yağmur

  merahaba, H SINIFI EHLİYETİM VAR YENİSİYLE DEĞİŞMEK İÇİN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN RAPOR ALMAM ŞARTMI YOKSA BİRE BİR DEĞİŞEBİLİYORMUYUM. SAYGILARIMLA

  EROL SARIKAYA

  %41 engel durumum var (sağ kulak ve sol göz anadan doğma) engelli araç sahibi olabilir miyim h sınıfı ehliyetle ötv indiriminden yararlanabilir miyim vergi muafiyeti söz konusu olabilir mi

  Adınız:

  babamın yüzde 76 sürekli engelli raporu var (sağ kol ve bacak felçli bacağı kullanabiliyor ama kolu kullanamıyor) B sınıfı ehliyeti var H sınıfı almak istiyor ne yapması gerekir H sınıfı ehliyet sürücü kursları vermiyormuş artık nereye müracaat etmesi gerekir izlemesi gereken yol nedir bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  Adınız:

  Babamın %60 görme engeli var 2 yıl önce rapor vermişlerdi ama raporunda araç kullanabilir işaretli değildi. Bu arada 20 senelik a2 b ehliyeti var. Mayısta yine rapor yeniletecek orda araç kullanabilir işaretli olması gerekiyor mu? Sonrasında h ehliyetine çevirmek için ne yapması gerekiyor? Bu durumda trafikte yakalansa ceza yeme durumu var mı?

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)