TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Forum


Hoşgeldiniz Misafir 

Üst Kısım Göster/Gizle

Hoşgeldin Ziyaretçi, foruma yazabilmek için kayıt gereklidir.

Sayfalar: [1]
Yazan Konu:ÖSYMden Engellilere Müjde
admin
Admin
Yazılar: 40
Permalink
Yazı ÖSYMden Engellilere Müjde
den: 
Alıntıla

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, üniversite sınavlarında sorulacak soruların Braille alfabesi ile de yazılması gibi bir dizi önerinin görüşüldüğünü söyledi.

Konuyla ilgili kesinleşmiş bir karar bulunmadığını belirten Yarımağan, "Bu seneki, sınavları etkileyeceğini sanmıyorum." dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) sınav ve üniversite eğitiminde engelli öğrencilerin karşılaştığı sorunlar ile ilgili bir toplantı yaptı. Toplantıya, ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, Sanatçı Metin Şentürk, üniversite öğretim üyeleri ve engellilerle ilgili sivil toplum kuruluşları katıldı.

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, YÖK'ün engelliler ile ilgili oluşturduğu komisyonun uzun süredir çalışmalarına devam ettiğini belirtti. Komisyonun zaman zaman uzmanları da çağırarak, engelliler konusunda sınavlar ve üniversite eğitiminde yapılması gerekenler konusunda görüş alışverişinde bulunduğunu kaydeden Yarımağan, "Yani bu süren bir toplantılar zinciri. Bugün engelliler ile ilgili bir danışmanlık kuruluşu ve Metin Şentürk'ün başkanı olduğu örgüt birer sunum yaptı." diye konuştu.

Yarımağan, sınav ve üniversite eğitiminde engellilerin karşılaştığı sorunlar ile ilgili, "Engel türlerine göre… Mesela görme engellilerin kendilerine göre sorunları var. Bunlara alternatifler sunulmak isteniyor. Sadece bir okuyucunun soruları okuması değil, onların kendi alfabelerinde soruların yazılması veya sınırlı engelli olanlar için büyütme olanakları, alet kullanmaları, bilgisayarla sesli olarak soruların okunması, hiperaktifler için onların ihtiyaçlarının karşılanması gibi… Sınavlarda neler yapılabilir? Tabii bunlar yapılırken, sınav güvenliğinin de dikkate alınması gerekir." şeklinde konuştu. Benzer bir çok öneri olduğunu, ancak henüz kesinleşmiş bir karar bulunmadığını ifade eden Yarımağan, "İmkanları artırıp onlara daha çok alternatif sunma genel eğilim." ifadesini kullandı.

Engellilerin üniversite eğitimleri sırasında da sıkıntı çekmemeleri için gerek fiziksel ulaşım- dolaşım gerekse dersleri izleme açısından neler yapılabileceğinin de görüşüldüğünü aktaran Yarımağan, "Bu bilgilerin alınarak, üniversitelerin gerekli hazırlıkları yapması üzerinde çalışılıyor." dedi. Engelliler konusunda 2010'da yapılacak sınavda herhangi bir değişiklik olmayacağının altını çizen Yarımağan, "Bunlar daha ileriye dönük. Henüz verilmiş bir karar yok. Bunlar hazırlık yapılması gereken konular. Bu seneki, sınavları etkileyeceğini sanmıyorum." sözlerini kaydetti.

SANATÇI METİN ŞENTÜRK: AKADEMİK DESTEK İÇİN BURADAYIZ

Sanatçı Metin Şentürk, toplantı çıkışında yaptığı açıklamada, başkanlığını yaptığı Dünya Engelliler Vakfı'nın bir sunum yaptığını belirtti. Proje ve düşünce kuruluşu olduklarını kaydeden Şentürk, "Bunu hocalarımız ile paylaşmak, akademik destek almak için buraya geldik. İlerleyen zamanlarda da akademik desteğimizi buradan alarak yolumuza devam edeceğiz." diye konuştu.

Şentürk, yapılan sunumun içeriği ile ilgili ise şunları dile getirdi: "Bizim vakfımızın kuruluş amacını, hedeflerimizi sıraladık. Bunların içinde adalet, sevgi, kardeşlik gibi duyguların hakça düzenlenmesi, geliştirilmesi, güçlendirilmesi ve yaşandığı bir toplum oluşturulmasıydı. Dünya Engelliler Birliği'nin kurulmasıydı, engellilerin, nitelikli ve öncü bir şekilde toplumda tam ve adil bir şekilde temsillerinin sağlanması, yerel yönetimlerde sosyal uygunluk vizesinin uygulanmasının sağlanması, engelliliğin engellenmesi ile ilgili… Bunun gibi birçok projemizi paylaştık. İnşallah, önümüzdeki günlerde çok güzel projeler ile birlikte olacağız."

Samanyolu Haber

Sayfalar: [1]
Mingle Forum by cartpauj
Versiyon: 1.0.34 ; Sayfa yükleme süresi: 0.03 saniyedir.
ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )VAKIFBANK ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no:IBAN (TR 870001500158007304832375)TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ YERE, DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ.ADRES: Kazım Karabekir Mh. İstasyon Cd. Yunus Emre Sevgi Parkı İçiEtimesgut/ANKARATEL: 0312 245 40 40 FAX: 0312 244 93 47e-mail: teday_dernegi@hotmail.com