TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Forum


Hoşgeldiniz Misafir 

Üst Kısım Göster/Gizle

Hoşgeldin Ziyaretçi, foruma yazabilmek için kayıt gereklidir.

Sayfalar: [1]
Yazan Konu:Engelsiz Üniversite Konferansı
admin
Admin
Yazılar: 40
Permalink
Yazı Engelsiz Üniversite Konferansı
den: 
Alıntıla

OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Bulut, 'engelli' tanımından ziyade 'özel gereksinimli insan topluluğu' tanımının daha doğru olduğunu, bu insanların özel gereksinimlerinin hayatlarında belirleyici rol oynadığını söyledi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Özel Eğitim Öğrenci Kulübü'nün düzenlediği Engelsiz Üniversite konulu konferans, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Bulut, Engelli' tanımından ziyade 'özel gereksinimli insan topluluğu' tanımı daha doğrudur. Bu insanların özel gereksinimleri hayatlarında belirleyici rol oynamaktadır. Bu durum yalnızca söz konusu bireylerin değil, toplumun ve üniversitelerin de sorunudur dedi.

Bu amaçla kurulan Engelli Öğrenciler Biriminin faaliyetlerinden söz eden Bulut, 7 kişiden oluşan birimin öncelikle üniversitede engelli öğrenci taraması yapıp bu kişileri tek tek tespit ettiğini, bir sonraki adımın ise bu öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması olduğunu kaydetti. Özel gereksinimli insanların yaşayışını kolaylaştırmak için üniversitede yapılan fiziki düzenlemeleri görsel bir sunum eşliğinde aktaran Prof. Dr. Ahmet Bulut, bu çalışmaların ilerleyen yıllarda artarak devam edeceğini dile getirdi.

OMÜ Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yaşar Barut ise Engelsiz Üniversiteyi Gerçekleştirmeye Doğru Konulu bir sunum yaptı. Fiziki mekanlardaki dönüşümü sağlamanın, insan zihinlerindeki dönüşümü sağlamaktan kolay olduğunu vurgulayan Barut, hayata biraz da engelli insanların açısından bakılması gerektiğini belirtti. Barut, toplumu oluşturan her bireyin günlük hayatta çeşitli engellerle karşılaştığını, engellerin bulunmadığı bir yaşamın anlamını yitireceğini vurguladı. Engelli insanların hayatta karşılaştıkları zorlukları ve bu zorlukların üstesinden nasıl geldiklerini film gösterimleriyle zenginleştiren Yrd. Doç. Dr. Yaşar Barut, bu konuda Avrupa'da yaşanan gelişmelerin örnek alınması gerektiğine değindi. Barut, gereksinimlerin Engelli Öğrenciler Birimine aktarılması halinde bunlarla ilgileneceklerinin altını çizdi ve üniversiteyi oluşturan bütün katmanları aynı gemide yol alan yolculara benzetti. Engelli bireylerin değil, engelli toplumların olduğunu vurgulayan Barut'un kullandığı şu slogan, günün anlamını özetler nitelikteydi; �iz engel olmazsanız, biz engelsiz oluruz.

Üniversite öğrencilerinden Hasibe Aslaner'in Engelsiz Dünyalı şiirini okumasının ardından Ondokuz Mayıs İşitme Engelliler İlköğretim Okulu Halk Oyunları Ekibi kısa bir gösteri sundu. Duyma engelli gençlerin, müziğin ritmine harfiyen uyarak sundukları bu halk oyunları gösterisi, seyircilerden uzun süre alkış aldı. Rektör Yardımcısı Ahmet Bulut, Okul Müdürü Ahmet Güner'e günün anısına plaket verdi. Konuşmacı Yrd. Doç. Dr. Yaşar Barut ise plaketini Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Prof. Dr. Bünyamin Şahin'den aldı. (İHA)

Sayfalar: [1]
Mingle Forum by cartpauj
Versiyon: 1.0.34 ; Sayfa yükleme süresi: 0.084 saniyedir.
ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )VAKIFBANK ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no:IBAN (TR 870001500158007304832375)TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ YERE, DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ.ADRES: Kazım Karabekir Mh. İstasyon Cd. Yunus Emre Sevgi Parkı İçiEtimesgut/ANKARATEL: 0312 245 40 40 FAX: 0312 244 93 47e-mail: teday_dernegi@hotmail.com