TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

İlimdar BOZTAŞ’ın “Dünya Kadınlar Günü ve Engelli Anneleri mesajı”

Eklenme Tarihi : 8 Mart 2018 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 98 kez okunmuş.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle bir mesaj yayınlayan TEDAY Başkanı İlimdar BOZTAŞ: “Bu günün, özellikle engelli anneleri için, engelli kadınlar için anlamı çok daha büyüktür” dedi.

EDAY - Tüm Engelliler ve Aileleri  Yardımlaşma Derneği Başkanı İlimdar BOZTAŞ: “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” vesilesiyle yayınladığı mesajında:  “Engelli kadınları ve Engelli Annelerini” dünyanın en fedakar ve cefakar, saygıdeğer kadınlarını selamlıyorum” dedi.

Kendisi de görme engelli olan ve aynı zamanda Etimesgut Belediyesi Meclis üyesi görevini de yürüten İlimdar BOZTAŞ, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“8 Mart tüm dünya kadınlarının günü. Bugün için çeşitli etkinlikler düzenlenecek ve kadınların özel oldukları, değerli oldukları gösterilmeye çalışılacak.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün, biz engelliler için, özellikle engelli anneleri için, engelli kadınlar için anlamı çok daha büyüktür. Engelli çocuğu olan anne çocuğunun doğumundan ölümüne kadar tüm bakımını üstelenen insandır. Aklında hep aynı soru işaretiyle yaşar; ‘ben ölünce bu çocuğa kim bakacak”

Engelli çocuğu olan anne, çalışıyorsa işinden ayrılır.  Çünkü bebeğinin normal bebeklere göre daha fazla ilgi ve bakıma ihtiyacı vardır. Çoğunlukla eşinin ailesi tarafından dışlanır. Engelli çocuğu olan anneye, ilk önce eşinin sırt çevirdiğine çok kez şahit olmuşuzdur.

Engelli annesi, yaşamın dişlileriyle tek başına savaşır, çocuğunu ayakta tutmaya çalışır; maddi zorunluluklar bir yana danışacağı bir kurumun olup olmadığını bile bilmez, yol göstereni yoktur. Engelli annesi, kadınlığı suçlanan, psikiyatrik ilaçlara doğru yönlendirilen insandır.”

***

Açıklamasının sonunda, TEDAY Başkanı İlimdar BOZTAŞ, “Engelli bir çocuğun annesine yazdığı mektubu” paylaştı.

İşte, Engelli Bir Çocuğun Annesine Yazdığı O Mektup:

Canım Anneciğim benim; seni çok seviyorum.

Neden hep dalıp dalıp gidiyorsun, neden bana hep üzgün üzgün bakıyorsun, neden hep aynı soruları tekrarlıyorsun, neden kendini suçlamaktan vazgeçmiyorsun.

Halbuki ben meleklere: “beni bu halde dünyaya gönderirseniz ben orda ne yaparım” diye sorduğumda: “korkma dediler, orda senin annen olacak, biz senin için en iyisini seçtik, sana o bizden daha iyi bakacaktır, sana birçok şeyi o öğretecektir ama unutma ki senin de ona öğreteceğin birçok şey var, o sana öğretecek sen ona öğreteceksin ve bir gün kendi kendine yaşayabileceksin” dediler.

Hadi anneciğim başlayalım çalışmaya, öncelikle ben sana ceza olarak değil ödül olarak gönderildim. Anneciğim bu ödülde suçlu aramana gerek yok. Bir an önce nedenler üzerinde durmaktan vazgeçip sonuçlar üzerinde yoğunlaşmaya başlamalısın.

Benden utanma, insanların bakışlarına aldırma, beni gittiğin her yere götür. Eğer kendi kendime yeterli hale gelmemi istiyorsan sakın anlamadığımı düşünme. Beni konsere, tiyatroya, sinemaya götür anneciğim.

Hadi kalk anneciğim, denize gidelim, bana yüzmeyi öğret. Hep evde oturmaktan sıkıldım.

Sana verilen görevin çok zor olduğunu biliyorum ama unutma yalnız değiliz. Çok yavaşta olsa ben öğreniyorum, gelişiyorum, büyüyorum. Yakında duygularımı sana sesli olarak söyleyeceğim, şimdi güçlü olma zamanı anneciğim.

Etrafımızdaki diğer melekleri düşün anneciğim  Ne demişti melekler, “senin annen var korkma o seni korur ve sana herşeyi öğretir.” Sen varken anneciğim hiç korkmuyorum.

Babama ve diğer akrabalarımıza bizi yalnız bıraktıklarını düşündüğün için kızma sakın, çünkü onlar senin kadar güçlü değiller anneciğim.

Sen ve ben çok özeliz.  Şimdiye kadar birbirimize öğrettiklerimizi bir düşünsene. Ne kadar da çok şey öğrendik anneciğim. Bir gün kendi başıma okula gidebileceğim, koşup oynayabileceğim, bağıra bağıra şarkı söyleyebileceğim, yaramazlıklar yapıp şımaracağım. Hatta sen balkondan hadi meleğim geç oldu eve gel artık diye arkamdan sesleneceksin, anneciğim, bende sana “ama anne biraz daha oynamak istiyorum” diyebileceğim.

Bütün bunları seçilmiş olan senin sayende yapacağım çünkü sen çok özel biri olmasaydın ALLAH seni seçmezdi anneciğim.

Her ne yaparsan yap beni toplumdan uzak tutma anneciğim, başta da söylediğim gibi insanların bakışlarına aldırış etme ve beni gittiğin her yere götür çünkü seninle herşey çok daha güzel anneciğim…

 

http://www.haberanonim.com/ilimdar-boztasin-dunya-kadinlar-gunu-ve-engelli-anneleri-mesaji-h5963.html

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )VAKIFBANK ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no:IBAN (TR 870001500158007304832375)TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ YERE, DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ.ADRES: Kazım Karabekir Mh. İstasyon Cd. Yunus Emre Sevgi Parkı İçiEtimesgut/ANKARATEL: 0312 245 40 40 FAX: 0312 244 93 47e-mail: teday_dernegi@hotmail.com