TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

İşitme engelli öğretmen öğrencilerinin hayatını renklendiriyor

Eklenme Tarihi : 24 Kasım 2017 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 35 kez okunmuş.

Doğuştan işitme engelli resim öğretmeni Aktaş, öğrencileriyle iletişim kurabilmek için farklı yöntemlerin uygulamasının yanı sıra öğrencilerine işaret dili de öğretti.

 

 

ESKİŞEHİR – Deniz Açık

Doğuştan işitme engelli Pelin Hazal Aktaş, 3 yaşından itibaren Anadolu Üniversitesi (AÜ) Yunus Emre Yerleşkesi’ndeki İşitme Engelli Çocuklar Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (İÇEM) uzun ve zorlu bir eğitim sürecinden geçti.

Aldığı eğitimin ardından resim yeteneğini keşfeden Aktaş, AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nü kazanarak eğitimini tamamladı.

Üniversite eğitiminde çocuklara resim çalıştırırken keyif aldığını ve rahat iletişim kurduğunu fark eden Aktaş, pedagojik formasyon eğitiminin ardından Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’nı (EKPSS) kazanarak 2,5 yıl önce Şehit Halil Durmaz Ortaokulu’na resim öğretmeni olarak atandı.

Aktaş, öğrencileri ve mesai arkadaşlarının sevgisi ve ilgisiyle işitme sorununun engel olmayacağını anladı. Öğrencilerine resmin dışında işaret dilini de öğreten Aktaş, geçen yıl öğrencilerinin yaptığı resimleri de bir alışveriş merkezinde açtığı sergiyle kent halkının beğenisine sundu.

“Öğrencilerim işaret dilinden keyif aldı”

Aktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğuştan total kayıplı işitme engelli olduğunu belirterek engelinden dolayı ana dilini tam öğrenemediğini söyledi.

Zorlu eğitimden sonra yeteneği doğrultusunda AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nü bitirdiğini anımsatan Aktaş şöyle konuştu:

“Pedagojik formasyonun ardından EKPSS’yi kazanarak engelli öğretmen atamaları sonucunda 2,5 yıl önce Şehit Halil Durmaz Ortaokulu’na resim öğretmeni olarak atandım. Göreve ilk başladığım günlerde biraz telaşlandım. Önce öğrencileri anlamaya çalıştım. Onlara kendimi tanıtıp işitme engellilerle nasıl anlaşabileceklerini anlattım. Dudak okuduğumu, beden dili ve günlük işaret dili kullandığımı söyledim. İşaret dili öğretmem öğrencilerin çok ilgisini çekti ve hoşlarına gitti. Öğrendikleri işaret diliyle anlaşmaktan keyif aldılar. Bunun derslere olumlu katkısı oldu. Öğrencilere resim dersini anlatmak için daha fazla görsel malzemeler hazırlayıp örnekler vererek, tahtaya yazıp çizerek çalışmaları sağlıyorum. Bu başarımı çok zorlu ve kararlı bir eğitime ve ailemin desteğine borçluyum.”

Aktaş, öğretmenlik yapmaktan, çocuklara birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde de ayrı bir heyecan duyduğunu ifade etti.

“O bizi, biz de onu kolaylıkla anlıyoruz”

Aktaş’ın öğrencilerinden Ayşe Keser de Hazal öğretmenle ders işlemenin keyifli olduğuna işaret ederek “Onu her zaman çok sevdik. O bizi, biz de onu kolaylıkla anlıyoruz. Onun resimleri ve bize öğrettiği duygular çok hoş. Öğretmenimiz bize işaret dilini de öğretiyor. Öğretmenimizden çok memnunuz.” dedi.

Öğrencilerden Zehra Tangül ise kendilerine şefkatle yaklaşan Hazal öğretmenin kendilerine bir şey öğretmek için elinden gelen çabayı gösterdiğini söyledi.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA,ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. NOT : EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÜRÜN SATIŞI VE YARDIM TOPLANMASI GİBİ GİRİŞİMLERİ DOĞRU BULMUYORUZ. BAĞIŞLARINIZ İÇİN TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİNDEKİ HESAP NUMARALARINA BAĞIŞLARINIZI YAPABİLİRSİNİZ . TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 115856)) IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((EURO bağış hesap no: 4263- 26989)) IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((USD bağış hesap no: 4263-0026975)) IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75))