TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

ÖRNEK PROJE TAMAMLANIYOR

Eklenme Tarihi : 28 Nisan 2017 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 113 kez okunmuş.

 

Etimesgut Belediyesi, Türkiye’nin en modern ve kapsamlı engelsiz yaşam merkezini yapıyor
ÖRNEK PROJE TAMAMLANIYOR
Etimesgut Belediyesi, Ankara’nın ilk ve Türkiye’nin en kapsamlı engelsiz yaşam merkezini yapıyor. Kampüs şeklinde projelendirilen ve 4 bloktan oluşan merkezin kaba inşaatı tamamlandı. Bu yıl içinde hizmete açılması planlanan merkez, engelli bireylerin ve ailelerinin yaşamlarını kolaylaştıracak barınma, eğitim, sağlık, mesleki gelişim ve sosyal, kültürel hizmetleri bir arada sunacak.

Bağlıca Mahallesi’nde yükselen tesisle ilgili bilgi veren Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, merkezin Ankara’da örneğinin olmadığını, Türkiye’de ise bu kadar modern ve kapsamlı engelsiz yaşam merkezi bulunmadığını söyledi.
ENGELLİLER KONAKLAYABİLECEK
Başkan Demirel, yaklaşık 11 bin 500 metrekare inşaat alanı bulunan merkezin 4 ayrı bloktan oluştuğunu ve her bir blokta farklı hizmetlerin verileceğini kaydederek, “Engelli bir çocuğa, yetişkine bakmak gerçekten çok zordur. Bu durumu düşünerek engelsiz yaşam merkezimizde misafirhane ve bakımevini de projelendirdik. Aileler, engelli yakınlarını merkezimize yatılı bırakabilecek, gözleri arkada kalmadan kendileri işlerini yapabilecek, seyahate gidebilecekler. Bu sürede merkezimizdeki uzman personel engelli çocuklarımıza bakacak, ihtiyaçlarını gidermelerini ve zamanlarını iyi geçirmelerini sağlayacaklar” dedi.
ENGELLİLER İÇİN ÖZEL ALANLAR
Tesiste, sosyal eğitim merkezinin yer alacağını ifade eden Demirel, “Merkezimizde hem engellilerimizin hem de yakınlarının sosyal ve kültürel açıdan gelişimlerine katkı sağlayacak çalışmalar yapacağız. Hobi odaları, grup danışma ve serbest çalışma alanları, oyun-eğlence alanları, sosyal, bedensel, yönlendirme, hobi, özel eğitim, proje ve paylaşım salonlarımızla engelli ve ailelerimiz kendilerini daha mutlu hissedecek” dedi.
ENGELLİLER EĞİTİLECEK
Engelsiz Yaşam Merkezi’nde tiyatro, konser, seminer gibi kültürel etkinlikler için kullanılabilecek çok amaçlı salon, sergi alanları, kütüphane, yemekhane ve kafeterya alanlarının bulunacağını belirten Demirel, “Mesleki Gelişim Merkezimizde atölyeler, iş eğitimi ve beceri eğitimi salonları, bilgisayar eğitim birimleri ve derslikler yer alacak. Burada engelliler hem boş zamanlarını verimli şekilde değerlendirecek hem de meslek sahibi olacaklar” dedi.
SAĞLIK HİZMETİ VERİLECEK
Başkan Demirel, merkezde engellilere sağlık alanında da hizmet verileceğine işaret ederek, Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi kapsamında hidroterapi havuzu, fizyoterapi salonu, tahlil, müdahale ve gözlem odasının yer alacağını vurguladı.


Etimesgut Municipality is building Turkey’s most modern and comprehensive barrier-free life center.

SAMPLE PROJECT IS BEING COMPLETING!
Etimesgut Municipality is building Ankara’s first and Turkey’s most comprehensive barrier-free life center. The rough construction of the center, which consists of 4 blocks and is designed as a campus, has been completed. The center, which is planned to be opened this year, will bring together the services of sheltering, education, health, professional development and social and cultural life that will facilitate the lives of disabled people and their families. Etimesgut Mayor Enver Demirel, who gives information about the facility rising in Bağlıca Quarter, said that the center is not an example in Ankara and that there is no such modern and comprehensive barrier free life center in Turkey.  THE HANDICAPPED PEOPLE WILL BE ABLE TO STOP OVER.    President Demirel said by noting that the center, which had a construction area of ​​approximately 11,500 square meters, consisted of 4 separate blocks and that each bloke would be provided with different services :”It is really difficult to nurse a disabled child or adult. Considering this situation, we have also planned the guest house and nursing home in our unhindered living center. The families will be able to leave their relatives with disabilities to our center overnight and go on their own trips without having their eyes behind. During this time, the specialist staff in our center will look after our disabled children, get their needs done and pass the time well. SPECIAL AREAS FOR DISABLED PEOPLE!      Demirel stating that the center will include the social education center,said: “In our center we will work to contribute to the social and cultural development of both our disabilities and their relatives. Hobby rooms, group counseling and self-employment areas, play-entertainment areas, social, physical, orientation, special education, project and sharing rooms will make disabled people and families feel happier. “
HANDICAPPED PEOPLE WILL BE TRAINED.
Demirel, indicating that in barrier-free living center there will be a multi-purpose hall, exhibition areas, library, cafeteria and cafeteria areas that can be used for cultural events such as theater, concert, seminar, said :” Our Professional Development Centers will include workshops, work training and skill training halls, computer training units and classrooms. Here, disabled people will be able to evaluate their leisure time efficiently and be profession-owner.”HEALTH SERVICE WILL BE GIVEN.
President Demirel underlined that the hydrotherapy pool, physiotherapy room, analysis, intervention and observation room will be included within the scope of the Health and Rehabilitation Center by pointing out that the center will provide services in the field of health for disabled people.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA,ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. NOT : EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÜRÜN SATIŞI VE YARDIM TOPLANMASI GİBİ GİRİŞİMLERİ DOĞRU BULMUYORUZ. BAĞIŞLARINIZ İÇİN TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİNDEKİ HESAP NUMARALARINA BAĞIŞLARINIZI YAPABİLİRSİNİZ . TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 115856)) IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((EURO bağış hesap no: 4263- 26989)) IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((USD bağış hesap no: 4263-0026975)) IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75))