TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Tüm Engelli ve Ailelerinin Dikkatine

Eklenme Tarihi : 26 Ocak 2019 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 161 kez okunmuş.
Gelin toplumsal farkındalık oluşturalım. İlgili mevzuatları öteletmeye çalışanlara fırsat vermeyelim.
Gelin daha erişilebilir şehirler için sorumlu ve bilinçli olalım.
Şoförler odasının temsil edilip engelli tarafların temsil edilmediği ilgili komisyonların öteleme girişimlerine sessiz kalmayalım.
Gelin yasal haklarımıza yasal kurallar çerçevesinde sahip çıkalım.
Gelin erişebilirlik düzenlemelerini yasal süresi içerisinde yerine getirmeyen Tüm kurum,kuruluş özel tüzel, Topluma açık tüm alanlar ve toplu taşıma araçlarındaki erişim eksikliklerinden dolayı karşılaştığınız mağduriyetleri yargıya taşıyalım CİMER’e yazalım. Yaşam kalitelerimizi düşürmeye kalkışanlara geçit vermeyelim.
Engellilerin erişilebilirlik düzenlemeleri zorunluluğunu iki yıl ertelettik şeklinde müjdeler olsun diye paylaşım yapan Şoförler odasının girişimlerini boşa çıkaralım. Konunun özeti aşağıdaki gibidir.
Şehirlerarası toplu taşıma araçları, minibüsler, turizm taşıma araçları ve gemilerin erişilebilir olması için verilen sürede uzatma yok. Uzatma var diyenler aldatmaca yapıyor.
 
Bakınız toplu taşıma araçlarının engellilere uygun olması için yapılan mevzuat düzenlemesi şöyledir:
 
2012 yılında kanuna eklenen madde ile şehirlerarası toplu taşıma araçları ve gemiler de kapsama alındı ve 07.07 2018 yılına kadar süre verildi. Valilik Erişilebilirlik İzleme Denetleme Komisyonlarının bu tarihten itibaren ek süre verme yetkisi zaten vardı. Binalar, açık alanlar ve şehir içi toplu taşıma araçları için de 2013 yılında benzer süreç vardı ve komisyonların 2 yıl ek süre verme yetkisi vardı. Komisyonların illa ek süre verecek diye bir şart yok. Vermeyebilirler de.
 
6.2.2014 yılında 6518 Kanun ile 5378 Sayılı Kanunun Geçici 3’üncü maddesine ekleme yapılarak şehirlerarası otobüslerin, minübüslerin ve gemilerin de erişilebilir olması için ekleme yapıldı ve 7.7.2018 tarihine kadar süre verildi. Bu güzel bir gelişme.
 
Yine aynı Kanunun aynı yerinde şehiriçi toplu taşıma araçları, binalar ve açıkalanların erişilebilir olması için de süre verilmiş idi.
 
Ve bakın aynı maddenin ikinci fıkrasında “7/7/2018 tarihine kadar, karayolu ile turizm taşımacılığı yapan veya şehirler arası toplu taşıma hizmeti veren gerçek ve tüzel kişiler, engelli bireyin erişilebilir toplu taşıma hizmeti sağlanmasına ilişkin talebini azami yetmiş iki saat içinde karşılamakla yükümlüdür.” hükmü de eklendi.
 
Üçüncü fıkrada da “7/7/2018 tarihine kadar, servis taşımacılığı yapan gerçek ve tüzel kişiler, engelli personel veya öğrenciye talep hâlinde erişilebilir taşıma hizmetini sağlamakla yükümlüdür.” hükmü de eklendi.
 
Dördüncü fıkra ile erişilebilir olmayan toplu taşıma araçlarına ruhsat verilmemesi de eklendi: “Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten sonra üretilen şehirler arası ve uluslararası yolcu taşımacılığı ile servis ve turizm taşımacılığı yapan araçlar dışında şehir içi yolcu taşıma hizmeti yapan araçlardan erişilebilir olmayanlara yolcu taşıma hizmeti için yetki belgesi, izin ve çalışma ruhsatı verilmez.”
 
Beşinci fıkrada bu konuda bir yönetmelik hazırlanacağı da yazıyor. “Şehirler arası yolcu taşıma hizmeti ile şehir içi servis ve turizm taşımacılığı hizmetinin erişilebilir hâle getirilmesi için usul ve esaslar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının görüşleri alınmak suretiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca bu fıkranın yürürlük tarihinden itibaren bir yıl içinde çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.”
 
Altıncı fıkrada da süre bitiminde komisyonlar tarafından ek süre verilebileceği yazıyor, ki bahsedilen genelge bunu hatırlatmıştır sadece, yeni bir şey değil yani: “Denetim sonucunda ilgili belediye ve kamu kurum ve kuruluşları ile umuma açık hizmet veren her türlü yapıların ve açık alanların malikleri ile toplu taşıma araçlarının sahiplerine eksikleri tamamlaması için birinci fıkrada belirtilen sürenin bitiminden itibaren iki yılı geçmemek üzere ek süre verilebilir”
 
Yedinci fıkrada da ceza kesilebileceği yer alıyor: “Sürenin bitiminden itibaren öngörülen yükümlülüklerini yerine getirmediği denetim komisyonlarınca tespit edilen umuma açık hizmet veren her türlü yapılar ve açık alanlar ile toplu taşıma araçlarının sahibi olan gerçek ve özel hukuk tüzel kişileri ve ikinci, üçüncü fıkralar ile beşinci fıkra kapsamında yürürlüğe konulan yönetmelikle öngörülen yükümlülüklerini yerine getirmediği denetim komisyonlarınca tespit edilen gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından her bir tespit için bin Türk Lirasından beş bin Türk Lirasına kadar idari para cezası uygulanır. Bu şekilde bir yıl içinde uygulanacak idari para cezasının tutarı ellibin lirayı geçemez. İkinci ve üçüncü fıkrada öngörülen yükümlülüklerini veya geçici 2 ve 3 üncü maddelerde belirtilen sürelerin bitiminden itibaren öngörülen yükümlülüklerini yerine getirmediği denetim komisyonlarınca tespit edilen büyükşehir belediyeleri, belediyeler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından her bir tespit için beşbin Türk Lirasından yirmibeşbin Türk Lirasına kadar idari para cezası uygulanır. Bu şekilde bir yıl içinde uygulanacak idari para cezasının tutarı beşyüz bin lirayı geçemez. Bu maddeye göre verilen idari para cezaları tebliğinden itibaren bir ay içerisinde ödenir. Genel bütçeye gelir kaydedilen idari para cezası tutarları dikkate alınarak erişilebilirlik konusundaki projelerde kullanılmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesinde ödenek öngörülür.”
 
Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığın genelgesi ile 2 yıl uzatma olmamıştır. Şoförler odasının girişimleri sinekten yağ çıkarırcasına mevzuatları öteletme girişimidir. Devletimiz her türlü kolaylıkları bunlara sağlamıştır milyonluk araçlarına ÖTV muafiyetleri sağlamasına rağmen gerekli basit düzenlemeleri yapmamışlardır.Ayrıca engelliler bindikleri dolmuşlara ücretlerini ödemektedirler. Engellilerin ücretsiz faydalandıkları özel halk otobüsleride engellileri taşısın veya taşımasın bunun bedelini aile bakanlığından her ay ödenmektedir.Tüm bunlara rağmen engelli vatandaşlarımıza bedavacı gözüyle bakılıp, serbest kartlar gösterildiğinde toplum içinde rencide edildiklerine hemen hemen her gün şahit oluyoruz. Bu kadar haksızlığa artık yeter diyoruz. Engelli toplulukları olarak meselemize sahip çıkmak zorundayız.
Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı İlimdar BOZTAŞ
ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )VAKIFBANK ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no:IBAN (TR 870001500158007304832375)TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ YERE, DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ.ADRES: Kazım Karabekir Mh. İstasyon Cd. Yunus Emre Sevgi Parkı İçiEtimesgut/ANKARATEL: 0312 245 40 40 FAX: 0312 244 93 47e-mail: teday_dernegi@hotmail.com