TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Aile sevgisi engelli çocuğu konuşturdu

Eklenme Tarihi : 7 Mayıs 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 368 kez okunmuş.

Üç çocuk annesi Saadet Erdem (33), çocuk sahiplenmek isteyen görümcesiyle geçen yıl yetiştirme yurduna gittiğini söyledi.

Biri kız, 3 çocuğu olduğu için koruyucu aile olmayı aklından bile geçirmediğini ifade eden Erdem, “Çocuklarını büyüten görümcem, bir çocuğa daha bakmak istiyordu. Yetiştirme yurdunda İlhami’yi gördük, konuşamıyordu. İlhami boynuma sarıldı, bırakmak istemedi. Konuşamıyordu ama sanki ‘beni de götürün’ der gibi bakıyordu. O an çok üzüldük, eşimle ağladık” diye konuştu.

Eve döndüklerinde huzursuz olduklarını, gece boyu, “Çocuk bizi istiyor gibiydi, acaba ağlıyor mudur?” diye düşündüklerini belirten Erdem, şöyle devam etti:

“Bir gün bana bir şey olursa çocuklarım da böyle yuvalarda kalmaya mecbur olabilirdi. İlhami’yi, çocuklarımın yerine koydum ve onu sahiplenmeye karar verdim. Yetkililerle görüştük, İlhami’yi istediğimizi söyledik. Şaşırdılar ancak olumlu karşıladılar. ‘3 çocuğunuz varken bu çocuğa da bakabileceğinize inanıyorsanız, tamam’ dediler. İlhami ile bir yıldır birlikteyiz. İlk zamanlar çekincelerim vardı. En küçük kızım bir yaşında, diğer çocuklar ise dört ve dokuz yaşındaydı. Ayrıca İlhami zihinsel engelliydi. 4 çocuğa nasıl bakacağım diye düşündüm. Baktım, bulaşıkları da çamaşırları da makine yıkıyor, halıları da temizlemeciye veriyoruz, aslında bana çok iş kalmıyor.”

– İlhami, artık konuşuyor

Evlerinin İlhami ile daha da şenlendiğini belirten Erdem, eşinin iş dönüşü eve daha sakin ve anlayışlı geldiğini, huzurlarının arttığını dile getirdi.

Çevrelerindeki herkese koruyucu aile olmayı tavsiye ettiklerini vurgulayan Erdem, şunları söyledi:

“Keşke yurtlarda hiç çocuk kalmasa. Tavsiyemiz sonucu birkaç akrabamız ve arkadaşımız da koruyucu aile oldu. ‘3 çocuğun varken ne gerek var’ diyenler şimdi bizi takdir ediyor. İlhami, aldığımız da hiç konuşamıyordu, tuvalet ihtiyacını söyleyemiyordu. Şimdi gayet iyi konuşuyor, derdini anlatabiliyor. 3 kardeşiyle gayet iyi anlaşıyor. Belirli aralıklarla evimize gelen Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü yetkilileri de İlhami’de iyileşme olduğunu dile getiriyor.”

Mobilyacılık yapan baba Adem Erdem de koruyucu aile kavramını radyoda duyduğunu, çocuk sahiplenmeyi düşünen ablasına anlattığını ancak kendilerine kısmet olduğunu söyledi.

İlhami’yi sahiplenhdikten sonra evlerinin çocuk bahçesine döndüğünü ifade eden Erdem, “10 yaşındaki oğlumuz, İlhami’ye ağabeylik yapıyor, koruyup kolluyor. Kızımız Damla, en iyi arkadaşı. Yaşıtı olan Arda ile biraz çekişiyor. Evdeki aile ortamı sayesinde hem eşimin hem de çocukların ilgisiyle İlhami konuşmaya başladı. ‘Anne, baba’ diyor, derdini anlatabiliyor. Eşim de ben de eve gelen huzurun farkındayız. Allah, bu duyguyu herkese nasip etsin” diye konuştu.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)