TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Bakan Şahin,’Son 2 yılda 14 bin engelliyi memur yaptık’

Eklenme Tarihi : 11 Kasım 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 334 kez okunmuş.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde belediye tarafından yaptırılan Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi Eğitim Öğretim ve Yaşamevi’nin açılış törenine katıldı. Programda konuşan Bakan Şahin, engellileri çok önemsediklerini, bu kapsamda 2 yılda 14 bin engelliyi memur yaptıklarını ifade ederek, “Her engelli grubunu kendi içinde sınav yapıyoruz. Ne eksiğimiz varsa düzelterek sizlerin yaşam kalitesini yükseltiyoruz” dedi.Sabah saatlerinde Çerkezköy’e gelen Bakan Şahin, bina önünde Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Kapaklı Kaymakamı Aslı Aynaoğlu Kuzulu, Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, protokol üyeleri ve vatandaşlar tarafından karşılandı. 2 buçuk yaşındaki Yağmur isimli bir kız çocuğu Bakan Şahin’e çiçek takdim etti. Program, Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi bünyesinde kurulan halk oyunları ekibinin gösterisiyle başladı. Engellilerden oluşan ekibin gösterisi katılımcılardan büyük ilgi gördü.
“76 MİLYONUN KARDEŞLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK ”
İnsanların yaşam kalitesini yükseltmek ve 76 milyonun kardeşliğini sağlamak için yola çıktıklarını belirten Bakan Şahin programda yaptığı konuşmada, engelsiz bir dünya kurmak için çalıştıklarını dile getirdi. Engellilerin yaşam kalitesini yükseltmek için gece gündüz çalıştıklarına dikkat çeken Bakan Şahin, “Türkiye’de 2005 yılına kadar engellilerle ilgili hiçbir düzenleme yapılmamıştı. Pozitif ayrımcılık yapmaya devam ettik. Herkes huzurlu olmadıkça biz huzurlu olmayacağız. Herkes mutlu olmadıkça biz mutlu olmayacağız. Engellilik bir tercih değildir. Onlar için yapılanlar da sadaka ya da lütuf değildir. Biz, engellerin kaldırılması gerektiğine inandık. Engellilere en çok maddi destek alan bakanlık olarak bugün karşınıza geldim. Bütçemiz 1.2 milyon TL’den 20 milyon TL’ye yükseldi” açıklamasında bulundu.
“EĞİTİMİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ”
Bakan Şahin, engellilerin eğitimine çok önem verdiklerini belirterek, “Engellileri kendine özgüveni olan bireyler haline dönüştürdük. Eğitimi çok önemsiyoruz. Üniversiteye giden engellilerimizin sayısı halen düşük. Engellilerimizin eğitimini tamamlamalarını sağlamamız lazım. Onları, bütün güçleriyle bu ülkenin kalkınmasının merkezine oturtmak zorundayız. Türkiye Cumhuriyeti olarak artık biz örnek oluyoruz” diye konuştu.İlk bakan olduğu zaman engelli bir grubun bakanlığın önüne gelerek “Biz sadaka değil, iş istiyoruz” dediğini anımsatan Şahin “Ben de onlara ‘siz ne istiyorsanız ben de onu istiyorum’ dedim. Son 2 yılda kamuda 14 bin engelliyi memur yaptık. Haziran ayında bir sınav daha yapılacaktı. Bu sınavı Nisan ayına çektik. Her engelli grubunu kendi içinde sınav yapıyoruz. Ne eksiğimiz varsa düzelterek sizlerin yaşam kalitesini yükseltiyoruz” dedi.
“HİZMETKAR OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Erişilebilirlik konusunda da vali yardımcısı başkanlığında bir komisyon kurulduğunu söyleyen Şahin “Orada sizin temsilcileriniz var. Siz talimat vereceksiniz, biz gereğini yapacağız” dedi. Çerkezköy’ün vergi gelirlerini en çok yüklenen bölge olduğunu söyleyen Şahin “Biz de bu bölgenin hizmetkarı olmaya devam edeceğiz. Sizden gelen talepler başımızın üstüne” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Bakan Fatma Şahin, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Kapaklı Kaymakamı Aslı Aynaoğlu Kuzulu, Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem ve protokol üyeleri kurdele keserek yaşamevinin açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından binayı gezen ve yetkililerden binaya ilişkin bilgi alan Şahin, ebru atölyesinde engelli Berkay Üresin’in ebru yapışını izledi. “Sen ebruda usta olmuşsun” diyen Şahin, Üresin’i tebrik etti. Binanın gezilmesinin ardından Bakan Fatma Şahin, Çorlu’ya hareket etti.
“HÜKÜMET BİZE BİR ADIM ATTIĞINDA HEYECANLANIYORUZ”
Programda konuşan TSD Çerkezköy Şubesi Eğitim Öğretim ve Yaşamevi’nin kamu ile sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinin en güzel örneği olduğunu kaydeden TSD Genel Başkanı Şükrü Boyraz ise, “Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem’e ve bu binanın yapımında katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi. Engellilerin en önemli sorununun erişilebilirlik olduğunu söyleyen Boyraz, engellilerin de görüşlerinin alınarak nasıl iyi şeyler yapılabileceğinin ortada olduğunu kaydetti. Engellilerin uzun yıllar ihmal edildiğini öne süren Boyraz, “Hükümet ya da yerel yönetim bize bir adım attığında heyecanlanıyoruz. Bazen kırıcı davranabiliyoruz ama bizi anlayın. Bizler de evlenmek, çalışmak, spor yapmak istiyoruz. Yeterli olanaklar sağlandığında engellilerin neler yapabileceğini görüyor ve gururlanıyoruz” şeklinde konuştu.
“HEPİMİZ ENGELLİ ADAYIYIZ”
Program sırasında yaşamevi hakkında bilgi veren TSD Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya, derneğin 27 Mayıs’ta kurulduğunu belirterek, “Şu anda 825 üyemiz var. Zihinsel ve bedensel engelli vatandaşlarımızın haklarını koruyarak ihtiyaçlarını karşıladık” dedi. Yaşamevinin herkese hayırlı olmasını temenni eden Çetinkaya, “Hepimiz birer engelli adayıyız. Okullarda çocuklarımıza engelli olmamaları için neler yapabileceklerini anlatıyoruz. Çünkü o acıları biz yaşadık. Biz sakatız ama dilenci değiliz. Bu binayı tüm Çerkezköy’e ve tüm Türkiye’ye armağan ediyoruz” ifadelerini kullandı.Çetinkaya, engellilere verilen ulaşım kartlarının bazı yerlerde kabul edilmediğini ifade ederek bu konuda Bakan Şahin’den destek istedi. Çetinkaya ayrıca, diyalize girenlere bakım maaşı bağlanmamasından dolayı da sıkıntılar yaşadıklarını aktardı.
“ENGELLİLER TOPLUMUN AYNASIDIR ”
Aktif, mutlu, hayatın içinde olan, genciyle yaşlısıyla bir arada olan bir Türkiye inşa ettiklerini söyleyen AK Parti Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişçi ise, son 10 yıldır engellilerle ilgili çıkan yasalarla iyileştirmeler yapıldığını dile getirdi. Engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak adına adım atmanın, hükümet ve yerel yönetimlerin yanı sıra herkesin asli görevi olduğunun altını çizen Yemişçi, “Çerkezköy’de yapılan yaşamevi birlikteliğin bir göstergesidir. Engelliler toplumun aynasıdır. Çalışmalarımız bitmedi. Bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
KATILIM YOĞUN OLDU
Çerkezköy’de düzenlenen açılış törenine; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Tekirdağ milletvekilleri T. Ziyaeddin Akbulut ve Özlem Yemişçi, Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Kapaklı Kaymakamı Aslı Aynaoğlu Kuzulu, Tekirdağ İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, Veliköy Belediye Başkanı Hanifi Belindir, Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Ercan Buluş, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Murat Kocabıçak, Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya, kurum amirleri, AK Parti ve CHP Çerkezköy Belediye Başkan aday adayları, Çerkezköy Belediye meclis üyeleri, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ, gaziler, engelliler, engelli yakınları ve çok sayıda davetli katıldı.
AHMET KARDEŞ
TEKİRDAĞ

    gamze

    engelliler ömss 2012 ataması ile ocakta atama bekliyor


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)