TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Çalışma Bakanı ile Engellilerin istihdamı için TEDAY Başkanı İlimdar BOZTAŞ ve arkadaşlarının mücadelesi

Eklenme Tarihi : 27 Aralık 2013 Kategori : Haberler, Video | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 1.013 kez okunmuş.

ENGELLİ ATAMALARI YOLDA

2012 yılında yapılan ÖMSS ile ataması yapıldığı iddia edilen binlerce engelli işe yerleştirildi Açıklamalarına Engelliler tepki gösterdi.

Türkiye’nin değişik illerinden gelen ÖMSS mağduru engelliler’in eylemine merkezi Etimesgut’ta bulunan Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği TEDAY’ dan tam destek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde çeşitli engelli dernekleri, federasyon, konfederasyon Türk Sağlık Sen, Kamu sen gibi STK’ lar ile de işbirliği oluşturularak ortak basın bildirisi okundu, Bakan Çelik ” İnceleyeceğiz mağduriyet varsa giderelim”… dedi.

Oluşturulan heyet ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüşüldü. Görüşme sırasında engellilerin karşı karşıya kaldıkları sorunların tamamını ifade eden TEDAY Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı İlimdar Boztaş ve katılımcı heyet bugüne kadar “ Bakanların çelişkili açıklamalarına maruz kalınmış ifade edilen 20 bin, 24 bin, 30 bin gibi alımların gerçek rakamlar olmadığını ÖMSS ile atanan toplam sayının 10 bin civarında olduğunu bununda yarısının çeşitli kamu kurumların da zaten memur olarak çalışanlardan oluştuğunu, bu kişilerin işini beğenmeyerek ÖMSS ye girip işsiz, mağdur, geçim sıkıntısı içerisinde ruh hali çökük, işsiz engellilerle yarıştırıldı. Bu yarışta tabi ki kaplumbağa kaybedecek tavşan kazanacak, öylede oldu diyerek işsiz kalan engellilerin yaşadıkları üzüntüyü bakan ÇELİK ile paylaştı”. İşitme engellilerin kelime haznelerinin kısıtlı oluşu girdikleri sınavlarda 30-40 civarlarında puanlar ile başarısız olduklarını bu konuda özel bir çalışama hazırlanmasını ifade eden, BOZTAŞ yeni bir atama daha yapılmasını istedi. Faruk Çelik hazırda bulunan Bürokratlarına araştırın “E KPSS den önce yeni bir atama yapılabilirse yapalım kadrolara bakıp sayıları inceleyelim var ise bir mağduriyet giderelim” dedi
Boztaş “ Engelli çalıştırmayan Kamu Kurumlarına neden gerekli cezayı kesmediklerini sordu, “ Özel sektörlerde %3 oranın da Engelli istihdam etmeyen işyerlerine gerekli cezalar uygulanıyor, ancak memurlarda %3 kamu işçilerinde, %4 olan kadroların da Engelli istihdam etmeyen Kamu Kuruluşlarına yönelik aynı hassasiyeti göremiyoruz, gerçekten engellileri istihdam etmek istiyorsak, DPB (Devlet Personel Başkanlığına) boş kadrolarını bildirmeyen Kurumlara cezai yaptırımları uygulamak gereklidir. Beraberinde sorumsuz Bürokratlara da ilgili yasayı yok saymalarından ötürü idari ceza verilmelidir” dedi. Bakan Çelik “Kamu Kurumların da inceleme yaptıralım, cezalarının kesilip kesilmediğine baktıralım boş kadrosu olup da bildirim de bulunmuyorsa cezai yaptırımlar uygulayalım” dedi. Çelik Milli Eğitim, Diyanet, Kamu Hastaneleri zaten 24 bin kadroyu oluşturuyor. İnceleyelim DPB (Devlet Personel Başkanlığı) ve ÖSYM (Öğrenci Seçme Yerleştirme Sınavı) ile bürokratlarımız çalışsın dedi. TEDAY Başkanı İlimdar Boztaş “Türkiye sadece 3 Kurumdan ibaret değildir. Diğer kurumlardaki işçi ve memur kadrolarının da ivedilikle bu sayıya eklenmesini istiyoruz. PTT,TCDD,Kara Yolları,Maliye, Kültür, Turizm Bakanlığının yanı sıra sadece Emniyet Genel Müdürlüğünde 6600 kadro 2011 den bu yana boştur, neden kadrolara dahil edilmiyor, Mobese kameralarının başına tığ gibi delikanlıları koymuşsunuz oysaki Engellilerden bu alanlarda çok iyi verim alabilirsiniz ” diyerek Kamu Dairelerindeki Engellilerin kadro haklarını savundu.
BOZTAŞ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK ile görüştüğümüz konuları adım adım TEDAY Derneği olarak takip edeceğiz dedi.

  Kaya ALTUNORDU

  Verdiğiniz emek Allah katında inşallah mükafatlanır.Allah razı olsun. Şu engelli çocuklarımıza verdiğiniz emek bizleri çok onure etti.Sağolun varolun. Allah önünüze çıkan tüm engelleri kaldırır inşaallah. Benim çocuğum engelli bir birey o da bizler gibi yuva kurmak ve hayata atılmak istiyorlar. Onlara yaptığınız tüm emek boşa gitmeyecektir.Bizim duamız sizinle Allah yardımcınız olsun. ENGELLİ AİLESİ ADINA

  ilimdar boztaşAdınız:

  amininşallah mücadelemizi sonuç alana kadar sürdüreceğiz

  Veysel GAZEL

  Sayın başkanım bir umut oldunuz. Umarım ki umutlarımız hiç sönmez. Atama olsa sayı az olur.Az olsa da bir engelli işe girse yine kar.

  GÜLÇİN SİVRİKAYA

  Eşim yüzden 84 ağır engeli evde bakim icin baş vurdum ama ret edilmiş bana yardımcı olurmusun çok zor durumdayiz.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)