TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelliler At Sırtında Tedavi Olup Hayata Tutunuyor

Eklenme Tarihi : 12 Nisan 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 399 kez okunmuş.

Zihinsel ve bedensel engelli çocuklar, Muğla’daki Padok Atçılık Spor Kulübü’nde “Hipoterapi” adı verilen atlı terapi yöntemiyle tedavi edilmeye çalışılıyor Binicilik merkezinin eğitmeni Çilingir: “Merkezimize özellikle otizm, mongolizm, sinir sisteminde sıkıntı çeken hastalar, kalp ritmi bozukluğu yaşayan,
DURMUŞ GENÇ – Zihinsel ve bedensel engelli çocuklar, Muğla’daki Padok Atçılık Spor Kulübü’nde “Hipoterapi” adı verilen atlı terapi yöntemiyle tedavi edilmeye çalışılıyor.
Ula ilçesine bağlı Gökova Mahallesi’nde kurulan at çiftliğinde 15’i yarış atı olmak üzere 32 at, sağlık, turizm ve spor amaçlı hizmet veriyor. Çiftlik, bünyesindeki 100 yataklı otel ile yerli ve yabancı turistlere hizmet verilirken, at binmeyi öğrenmek isteyenler de kulübe ilgi gösteriyor. Doğa ile iç içe çiftliğe, Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, Almanya, Fransa ve İsviçre’den de tatilciler geliyor.

Padok binicilik eğitmeni Göksu Çilingir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gökova’da çam ağaçları arasındaki 26 bin metrekarelik kulüpte, fiziksel ve zihinsel engelli çocukların “Hipoterapi” yöntemiyle rehabilitasyonlarının sağlandığını, bir taraftan da binicilik dersi verdiklerini söyledi.

Özel eğitilmiş atlarla yapılan terapinin oldukça etkili olduğuna işaret eden Çilingir, atla terapinin uzun yıllardır Avrupa’da uygulandığını, birçok engel türünde büyük oranda fayda sağladığını anlattı.

Çilingiroğlu, şöyle devam etti:

“Merkezimize özellikle otizm, mongolizm, sinir sisteminde sıkıntı çeken hastalar, kalp ritmi bozukluğu yaşayan, ameliyat sonrası vücudunda tutulma olan hastalar geliyor. Hastayı atlarımıza bindiriyoruz. Bu atları özel olarak eğitiyoruz. Çok sakin atlardır. Bindikten sonra atın ritmik ve yavaş hareketleriyle binicinin vücudu hareket etmeye başlıyor. Atın üstünde bacak, el ve omuz kasları oynuyor. Hipoterapinin en önemli faydası, vücuttaki her kas sistemini harekete geçirmesi.”

Gevşek kaslar güçleniyor

At üzerinde hipoterapinin kas gerilmelerini düzenlediğini, gevşek kasları güçlendirdiğini vurgulayan Çilingir, çocuğun hastalığına göre terapi süresinin değiştiğini bildirdi.

Çilingir, şöyle konuştu:

“Etkilerini özellikle otizm hastalarında çok iyi görüyoruz. Ata binerken çekiniyorlar ama bindikten sonra inmek istemiyorlar. Çocukların kendilerine öz güvenleri artıyor. Özellikle ruhsal ve psikolojik etkileri var. Çocukların, dokunma, davranış ve güdülemeleri gelişiyor. Atın üzerinde dengede kalma gayretleri sonucunda bazı fiziksel engeller düzeliyor. Her şeyin ötesinde eğlence dolu vakit geçiriyorlar.”

Profesyonel binici ve at yetiştiriliyor

Çilingir, tesislerinin Türkiye Binicilik Federasyonu bünyesinde faaliyet gösterdiğini söyledi. Tesislerde tedavi yöntemlerinin yanı sıra profesyonel binici de yetiştirdiklerini belirten Çilingir, yurt içi ve dışında yarışlara katıldıklarını, ayrıca çam ağaçları arasında turistlere at safari yaptırdıklarını anlattı.

Tesislerindeki 32 atın 15’inin yarış atı olduğunu bildiren Çilingir, diğerlerinin ise faaliyetler ve engelli çocukların rehabilitasyonu amacıyla kullanıldığını kaydetti. Çilingir, 3 ile 50 yaş arasındaki herkese eğitim verebildikleri çiftlikte profesyonel 3 eğitmen ve 5 seyis bulunduğunu sözlerine ekledi. – Muğla

Ekonomi Bakanlığı’ndan Açıklama


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)