TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

“ENGELSİZ GÖZLÜK” GÖRME ENGELLİLERİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRACAK

Eklenme Tarihi : 3 Mayıs 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 370 kez okunmuş.

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, Fen Lisesi öğrencilerinin geliştirdiği “Engelsiz gözlük” projesi hayata geçip günlük yaşamda kullanılmaya başlandığında görme engellilerin yaşamını kolaylaştıracak.
Beyşehir’de 3 yıl önce kurulan ve ismini okul binası yaptıran hayırsever işadamı Fetullah Bayır’dan alan Fetullah Bayır Fen Lisesi’nde öğrenim gören öğrencilerin geliştirdiği “Engelsiz gözlük” projesi, İzmir’de bir süre önce katıldığı proje yarışması Türkiye finalinde kazandığı başarıyla bir anda tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. İzmir’deki DOESEF Proje yarışması finalinde Türkiye’yi 2015’te düzenlenecek Uluslararası Genç Bilim Adamları Konferansı’nda temsil etme hakkını kazanan projenin mimarları arasında okulda görevli Fizik öğretmeni İsmail Yapıcı ve öğrenciler Mahmut Yazıcı ile Abdurrahman Korucu yer alıyor.
Fizik Öğretmeni İsmail Yapıcı, görme engelliler için özel olarak icat edilen bir buluş olarak tasarladıkları projenin yaygın uygulamaya geçmesi ile birlikte alışverişlerde görme engellilerin büyük kolaylıklar yaşayacağını ve onlara da gözlüğün duyu özelliği sayesinde özgürce alışveriş imkanı sağlayacağını söyledi. Yapıcı, “Görme engelliler bu gözlüğü taktığı zaman daha rahat bir alışveriş yapacaklar. Günümüzde, sağımız, solumuz, önümüz, arkamız hep alışveriş merkezleri oldu. AVM’lere bizler gezmek için bile gidebiliyoruz, ama görme engelliler bunu başaramıyor olabilirler. Onların da alışverişlere ihtiyaçları var. Onların bu ihtiyaçlarını giderirken kolaylık olsun diye tasarladık engelsiz gözlüğünü. Bu gözlükle görme engellilerimiz, alışveriş merkezlerine gittiklerinde görerek değil de duyarak alışveriş yapabilecekler. Alacağı ürünün beden numarasını, rengini, fiyatını, indirimde olup olmadığını, tüm bilgileri kulağıyla duyarak ona sahip olabilecekler. Bu engelsiz gözlük, daha önce herhangi bir yerde yapılmamış. Biz öğrenci arkadaşlarımızın özel fikrini bir teknolojik harikaya dönüştürdük. İnşallah başarılı olmuşuzdur. Bunu bir AR-GE çalışması olarak da, okulumuzu yaptıran ve ismini veren hayırsever işadamımız Fetullah Bayır da patent başvurusu yapmamız için gerekli finansal desteği vereceği sözünü verdi. Şu ana kadar bu proje ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nden engelsiz gözlüğün telif hakkını aldık. Sırasıyla faydalı ürün belgesini de alacağız. Ardından tüm bu gerekli belgeleri aldıktan sonra önümüzdeki yıl Türkiye’yi bu icadımızla uluslar arası yarışmada temsil edeceğiz. Orada, projemizle ilgili sunumumuzu İngilizce olarak yapacağız. İnşallah burada da başarılı olacağımızı düşünüyorum” dedi.
“PATENT İÇİN DESTEĞE HAZIRIM”
Okul Müdürü Bilal Alperen ise, geçen ay içerisinde İzmir’de düzenlenen proje yarışmasında “Engelsiz gözlük” projesi ile Türkiye’yi yurtdışında temsil etme hakkını kazandıklarını belirterek, “Okulumuz, yaptığı çalışmalarla farkındalık oluşturmak adına önemli mesafe katediyor. Bu anlamda bu başarıyı elde eden öğretmen ve öğrencilerimizi ben de tebrik ediyorum. Okulumuza desteklerini ve katkılarını hiçbir zaman esirgemeyen hayırsever işadamımız Fetullah Bayır başta olmak üzere Beyşehir Kaymakamımız Muzaffer Başıbüyük, AK Parti Konya Milletvekilimiz Mustafa Akış ile öğrencilerimize, velilerimize, Beyşehir kamuoyuna ve herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Okula ismini veren hayırsever işadamı Fetullah Bayır da, projenin mimarı olan Fen Lisesi öğrencilerini başarılarından ötürü tablet bilgisayarla ödüllendirerek, “İzmir’deki icat yarışmasına katılan okul müdürümüz, başarının mimarları olan danışman öğretmenimiz ve öğrencilerimize teşekkür ediyor, bu başarılarından ötürü tebrik ediyorum. İnşallah bu ekiple okulumuz daha iyi yerlere gelecektir. Buna yürekten inanıyorum. Engelsiz gözlük projesinin patent alması için gerekli maddi manevi destekleri vermeye de hazırım. Öğrencilerimize bu başarılarından ötürü birer tablet bilgisayar hediye ederken, önümüzdeki yıl ülkemizi temsil edecekleri uluslararası yarışmada da başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

    alparslan

    http://www.dailymotion.com/video/x1ssozk_engelli-ogretmen_news
    memur atamasi öncesinde engelli öğretmen alimi için desteklerinizi bekliyoruz


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)