TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

GAZETE MALUMAT YAZARI ALİ BİLİR ‘İN DERNEKLER KONULU YAZISI…

Eklenme Tarihi : 27 Kasım 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 2.653 kez okunmuş.

ALİ BİLİR

TEDAY

Yerel siyasetin hızlandığı şu günlerde birçok dernek de faaliyetlerini hız verdi. Daha çok insanların doğum yerlerine göre kurulmuş olan hemşehri dernekleri kendilerini sivil toplum örgütü olarak tanımlarlar. Gerçek anlamda sivil toplum örgütü nedir, nitelikleri nelerdir? Önce tanımı yapalım ki, bu derneklerimiz kendilerini sorgulayabilsinler.
Sivil toplum örgütü; resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak çalışan, politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylemlerle çalışan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kâr amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar ve/veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır. Sivil toplum örgütleri oda sendika vakıf ve dernek adı altında faaliyet gösterir. Vakıf veya dernekler topluma yararlı bir hizmet geliştirmek için kurulmuş yasal topluluklardır. Çıkar amaçlı değildir.
Gerçek anlamda bu tanıma uyan da var uymayan da. Ben bu gün gerçek anlamda bir sivil toplum örgütünden bahsedeceğim. Bu sivil toplum örgütünün kısa adı TEDAY. Etimesgut’umuzun bu örnek kuruluşunun açılımı Tüm Engelliler Ve Aileleri Yardımlaşma Derneği. Yunus Emre Sevgi Parkında, engellileri seven, engellilerin severek geldiği, dertlerini paylaştığı gerçek bir sivil toplum örgütü var,
Başkanlığını kendisi de görme engelli olan İlimdar BOZTAŞ’ın yaptığı TEDAY; kamu kurumları başta olmak üzere siyaset üstü bir anlayışla yerel yönetimlerle, sivil toplum örgütleri ile diyalog kurmada çok başarılı olmuş. Bu diyalog engellilere hizmet olarak geri dönmüş. Yunus Emre Sevgi Parkı tamamen engellilere hizmet parkı haline gelmiş.

TEDAY’ın bazı faaliyetlerinden kesitler:
TEDAY’ın 3 bin üyesi var
Halı Saha Kapalı bir hale getirildi.
Kaldırımların görme engelliler için düzenlenmesinde takipçi ve ısrarcı oldular.
Son bir yılda TEDAY üyesi 30 engelli çift evlilik yaptı.
1 günlük temsili Askerlik yapan 100’lerce engellisi var.
150 Engelli uçakla Ankara semalarında gezdirildi.
Etimesgut Belediyesine ait havuzdan engelliler ücretsiz faydalanıyor.
Timesgut belediyesi tarafından Bağlıca’da Engelliler Yaşam Merkezi arsası hazırlandı.
TEDAY, iş arayan üyelerine uzman kişiler nezaretinde rehberlik hizmeti sundu ve sonuç olarak son bir yılda 125 engelli devlet memuru oldu. Ayrıca, Etimesgut Belediyesinde ve özel sektörde de engelliler istihdam edildi.
Etimesgut Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisine asansörlü engelli minibüsü tahsis edildi ve bu araç tüm TEDAY üyelerince kullanılmaktadır.
Doktor raporuna göre, durumu uygun olan tüm engellilere, başta Etimesgut Belediyesinin katkıları ile “akülü araç ve tekerlekli sandalyeler ” temin edildi.
Yunus Emre Parkında engelliler için çay bahçesi oluşturuldu.
Avrupa Birliği Fonlarından faydalanmak suretiyle Etimesgut Kent Konseyi Engelliler Meclisi ve TEDAY üyeleri Yurt dışındaki engelliler ile buluştu ve çeşitli etkinliklerde ülkemizi temsil etti. Bu kapsamda; Polonya, Fransa ve Macaristan’a gidildi. Bu seyahatler devam edecek.
Zihinsel ve İşitme Engellilerden oluşan takımlar futbol müsabakası yaptılar, bu bir ilk olsa gerek.
Etimesgut Belediyesinin öncülüğünde son 4,5 yılda her yıl 400 engelli 5 yıldızlı tesislerde tatil yaptılar, denizle tanıştılar.
Büyükşehir Belediyesinden temin edilen binlerce kaban, ayakkabı ve içinde her türlü kırtasiye malzemesi olan okul çantası tüm engellilere dağıtıldı..

Braille Alfebesi ile görme engellilere Kuranı Kerim dersleri verildi.Hacettepe üniversitesi iş birliği ile aile rehberlik seminerleri verdi.Etimesgut belediyesi iş birliği ile binlerce engellinin katıldıgı iftar yemekleri geleneksel hale getirildi.anneler günü,kutlu doğum haftaları, engelliler haftası, çeşitli tiyatro oyunlar animasyon gösterileri, sirk gösterileri, piknikler gibi özel organizasyonlara imza attılar…

Geçen Eylül ayında 10.ununcusu yapılan Etimesgut Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivalinde TEDAY’ın açtığı ENGELLİLER EVİ’ni 4 bin kişi ziyaret etti. İlginç olan; festivalde stant açan dernekler gözlemeden leblebiye kadar yöresel ürünler satarken TEDAY en büyük alıcıydı. Çünkü TEDAY, evlerine konuk olan mensuplarına bu ürünleri ve diğer ikramlarını ücretsiz olarak sundu.

TEDAY, sadece Etimesgut’un değil ülkemizin örnek alacagı gerçek bir sivil toplum örgütüdür. Başta İlimdar BOZTAŞ olmak üzere tüm emeği geçenleri kutluyorum.
SONUÇ olarak benim tüm siyasi partilere bir çağrım var. Yerel seçimlerde engellilere listelerinizde yer veriniz ve onlar Belediye Meclislerinde de var olsunlar, görev yapsınlar. İlimdar BOZTAŞ’ı da mutlaka hem Etimesgut’ta hem de Büyükşehir de MECLİS ÜYESİ olarak görmek istiyoruz.

  Tolga yetgin

  merhaba yaşım 38 hastaliğm spinosarabellar engelliym yürüyemiyorm akülü araba ihtiyacım var münkünmü 05358974649 saygilarımla ank.eryaman

  Ertuğrul OĞUZ

  İlimdar BOZTAŞ; mutlaka hem Etimesgut’ta hem de Büyükşehir’de “ENGELLİLERİ” temsil etmelidir. Bu işe ondan daha ehil olan varsa da -ki belki vardır- ben henüz öyle birini tanımıyorum.. Selamlar, Kurban Bayramınızı tebrik ederim..

  etimesgutlu biri Adınız:

  ben uzun zamandan beri görme engelliolarak etimesgutta yaşamaktayım bencede başkabiri yok teday da üyeyim ve başkanımız hedeflediyse yapar herkeze selamlar başkanımada başarılar


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)