TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

EMSS’deki bu hatalardan kim hesap soracak

Eklenme Tarihi : 13 Ağustos 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 242 kez okunmuş.
Başbakan, iki Bakana sormalı: Kadroların üçte biri boş kalacağı bilinerek neden ilana çıkıldı? ÖSYM'nin açıkladığı verilere göre atama yapılması için ilana çıkılan 6 bin 758  kadronun 2 bin 492'i adedi boş kalmıştır. Yani kadroların üçte biri boş kalmıştır. Boş kalan kadroların ise 1.821 adedi Diyanet İşleri  Başkanlığına, 405 adedi Sağlık Bakanlığına aittir. Peki, Devlet yeterli imam  hatip veya ilahiyat mezununun EMSS'ye girmediğini bilmesine rağmen, neden ilana  çıkmıştır?... Bakan Faruk Çelik ve Bakan Fatma Şahin konuyla yeterince  ilgilenmediği için bu sorun ortaya çıkmıştır.
KILAVUZDAKİ HATA TERCİH İŞLEMLERİ DEVAM EDEREKEN UYARIMIZ ÜZERİNE  DÜZELTİLDİ EMSS tercih işlemleri devam ederken, kılavuzda dahi hata yapıldığını  belirtmiştik. Bu hata uyarımız üzerine 3 gün sonra giderilebilmişti.  Ancak, EMSS'de daha büyük hatalarda yapıldı. BAZI KADROLARA YETERLİ BAŞVURU OLMAYACAĞI BİLİNMESİNE RAĞMEN TEDBİR  ALINMADI Kadroların boş kalmasında en büyük nedenin, KPSS'de yaşanan bir sorun olduğu  görülmektedir. Kurumların istediği bölüm mezuniyetinden sınava giren aday var  mıdır, yok mudur incelenmemiştir. Örneğin bu EMSS sonuçlarına göre sınava  giren İmam Hatip Lisesi, İlahiyat önlisans veya ilahiyat mezunu aday var mıdır,  yok mudur yeterince incelenmemiştir. Eğer incelenmiş olsaydı, lisans düzeyinden  ilana çıkılan 450 imam hatip kadrosunun 447'si boş kalmazdı. Eğer incelenmiş  olsaydı, ilana çıkılan 499 kur'an Kursu öğreticisi kadrosunun 497'si boş  kalmazdı. ÖSYM verileri açıklamadığı için elimizde net olarak sayılar yok. Ama sonuçlar  bunu göstermektedir. Peki bu işi organize eden kurumlar neden bunu göremeden  işlem yapmıştır? Sonuçlara baktığımızda, işin daha başlangıç aşamasında şunun yapılması  gerektiğini tespit ediyoruz... İşlemler sırasında Diyanet İşleri Başkanlığı  pekala GİH sınıfından memur almaya yönlendirilebilirdi. Diyanet bunu yapmak  yerine, yüzde 3'ü zorunluluğunu Din Hizmetleri Sınıfındaki kadrolar ile  doldurmaya çalışmıştır. Kanunda yer alan yüzde 3 sorumluluk şartı yerine gelsin  diye yapılan bu uygulama, sadece göz boyamaktadır. Bürokratların öncülük ettiği  gözboyama işlemine ise Bakanlar eşlik etmiştir. 15 OLAN TERCİH KISITLAMASI İÇİN TEDBİR ALINMADI Yine bir önemli husus da şudur: Daha tercihler devam ederken 15 olan tercih  sayısının 30'a çıkarılmasını istemiştik. KPSS'ye dahi şamil edilen bu uygulama,  engelli adaylardan esirgenmiştir. Bu nedenle de bazı memur unvanlı kadrolar boş  kalmıştır. Bu konudaki olumlu öneriler dahi hayata geçilememiştir. Neden olumlu  önerilere dahi kulak tıkanmaktadır. Böyle idari işlem yapılır mı? Sonuçta Başbakan Erdoğan'ın katıldığı bir toplantıda, kadroların üçte biri  boş kalacak şekilde, organizasyon yapılmıştır. Bu konuda ilgili Bakanların bir  özeleştiri yapması gerekmektedir. EngelliLÜK DURUMUNA GÖRE YERLEŞTİRME YAPILMADI Şuan EMSS sonuçları açıklanmış görünmektedir. Ancak bu sonuçlar bir çok  kurumu sıkıntıya sokacaktır. Zira yerleştirmeler yapılırken özür durumu dikkate  alınmamıştır. Oysaki sınav buna göre yapılmıştı. EMSS sonuçları ile duyma  Engellinün santral memuru, görme Engellinün hizmetli olması mümkün kılınmıştır. Uyarılara rağmen  bu konuda da tedbir alınmamıştır. Tüm bu tespitler, yetki verilen Bakanların konuyu yeterince  sahiplenmediğini ve ilgilenmediğini göstermektedir. Bu nedenle, Başbakan  Erdoğan'ın neden bile bile boş kalınacağı bilinerek ilana çıkıldığını Sayın  Faruk Çelik'e ve Sayın Fatma Şahin'e sorması gerekmektedir.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)