TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

AB Projesi Macaristan Hareketliliğinden Ayrıntılar

Eklenme Tarihi : 13 Ekim 2013 Kategori : Projelerimiz | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 2.740 kez okunmuş.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, “WE CAN DO IT  GRUNDWİĞ” projesi  kapsamında, TEDAY Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği ve Etimesgut Engelliler Meclisi başkanı İlimdar BOZTAŞ İLE PROJENİN Türkiye koordinatörü Fatih BAŞYİĞİT’İN KATILIMIYLA SEKİZ KİŞİLİK BİR EKİP TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN Macaristan seyahati, 29 eylül 2013 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanından, 18:15’da hareket eden uçakla başlamıştır. Yaklaşık iki saat süren yolculuğun ardından inilen Budapeşte Havalimanından yine yaklaşık iki saatlik kara yolculuğuyla ulaşılan Macaristan’ın üçüncü büyük şehri olan Miskolç’a ulaşılarak otele yerleşilmiştir.

Projenin birinci günü olan 30 eylül pazartesi günü sabah kahvaltısının ardından saat 08:30 ‘da projeye dahil olan Almanya, Fransa ve Polonya ekipleri ile birlikte şehir merkezine yaklaşık 30 dakika mesafede bulunan  Macaristan Miskolç engelliler derneğine  Ait rehabilitasyon amaçlı kurulan çiftliğe gidilmiştir. Burada öğlen yemeğine kadar olan bölümde, hizmet ve terapi amaçlı çalışmaların yapıldığı binalar incelenerek, ev sahibi koordinatörler ve görevli personel tarafından yapılan bilgilendirme neticesinde gerekli notlar alınmıştır. Topluluk küçük gruplara bölünerek çiftlik içinde çeşitli faaliyetlerde bulunmuştur. Ağırlıklı olarak zihinsel engelli bireylere hizmet veren bu tesiste fiziksel ve bilişsel kabiliyetlerin geliştirilmesine dair birtakım çalışmaların ardından, giderleri karşılamaya ve aynı zamanda rehabilitasyonda kullanılmaya yönelik olarak yetiştirilen çiftlik hayvanları hakkında bililer alınmıştır.

Öğle yemeğinin ardından, yerel bir festival kapsamında bir müzik grubu tarafından çalınan folklorik müziklerle yapılan dans gösterileri takip edilmiş, bu arada engelliler için özel olarak eğitilen terapi atları hakkında bilgi temin edilerek küçük bir deneme binişi gerçekleştirilmiştir. Aynı zaman diliminde proje koordinatörümüz Fatih BAŞYİĞİT diğer ülke koordinatörleri ile birlikte çalışmaların planlanmasına yönelik bir toplantıya katılmıştır.

Projenin ikinci günü olan 01 ekim Salı günü saat 08:30 itibariyleotelden ayrılarak toplu halde  Miskolç’ta bulunan yine aynı enstitüye ait rehabilitasyon merkezi ziyaret edilerek yapılan çalışmalar hakkında ülke temsilcisi ve eğitimcilerin verdiği bilgiler not edilmiştir. Bu bölümde ayrıca engelli çocuklarla birlikte bir terapiye katılarak hangi yöntemlerin kullanıldığı bizzat tesbit edilmiştir. Merkezde engelliler tarafından yapılan takvim, magnet bileklik. Vb. ürünler incelenerek bir süre bu faaliyete iştirak edilmiştir.

Öğle yemeğinden sonra ev sahibi ülkenin organize ettiği turistik amaçlı kaplıca turuna katılınmıştır.

Üçüncü gün olan 02 ekim Çarşamba günü sabah 08:40 ‘da otelden topluca Miskolç’birbuçuk saat mesafede bulunan tarihi Eger şehrine varılmış, Osmanlı tarihi ilede bağlantısı bulunan bu şehirde, zindanları, surları, müzesi ve tarihi toplarıyla eger kalesi görülmüştür. Verilen yemek arasından sonra Osmanlı’dan kalan camisi yıkılmış yalnız minare ve kiliselerinde içinde bulunduğu bir şehir gezisinin ardından Miskolç’a dönülmüş ve tarihi bir mekanda projenin Macaristan ayağının değerlendirildiği ve geleceğe yönelik planlamaların yapıldığı yemekli toplantının ardından veda edilerek Miskolç hareketliliği tamamlanmıştır.

03 ekim Perşembe günü 09:00 ‘da ekibimiz otelden ayrılarak Budapeşte’ye dönmüş burada tarihi kale, kahramanlar meydanı, gül baba türbesi ve tuna nehri gezilerinin akabinde saat  20:15  uçağıyla yurda dönüş yapmıştır.

 

 


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)