TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

2014 Bağ-Kur GSS Prim Borcu Affı

Eklenme Tarihi : 2 Mart 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 236 kez okunmuş.

2014 BAĞ-KUR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI (GSS) PRİM BORCU AFFI – Bağ-Kur ve GSS prim borcu affıyla ile ilgili son dakika son haberler haber.sgk.net ile birlikte ayaklarınıza kadar geldi. Türkiye’deki birçok kişinin dört gözle beklediği prim borcu aflarıyla ilgili son durumlar haber.sgk.net adresinde sizleri bekliyor.

2014 BAĞ-KUR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI (GSS) PRİM BORCU AFFI – Bağ-Kur ve GSS prim borcu affıyla ile ilgili son dakika son haberler haber.sgk.net ile birlikte ayaklarınıza kadar geldi. Türkiye’deki birçok kişinin dört gözle beklediği prim borcu aflarıyla ilgili son durumlar haber.sgk.net adresinde sizleri bekliyor.

15 milyon vatandaşa müjde! Bağ-kur ve Genel Sağlık Sigortası ( GSS ) borcu olanlar, taşeron işçileri, emeklilikte yaşa takılanlar gibi büyük problemler sonunda aşılıyor. Yapılan düzenlemelerde son noktaya gelindi. Haber.sgk.net sizler için son gelişmeleri yakından inceliyor. Bağ-Kur’a borcu olanlara, geliri olduğu halde Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında primini yatıramayanlara af getiren tasarı, Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı. Tasarıya eklenen düzenleme ile emeklilik için yaşı bekleyen yaklaşık 5 milyon kişinin de sağlık hizmetlerinden düşük primle yararlanmasının önü açılıyor. Böylece, prim gün sayısı ve sigortalılık koşullarını doldurup da emeklilik için yaşı bekleyenler işsiz kaldığında 43 lira yatırarak sağlık hizmeti alacak.

SON VİRAJ

Milyonlarca vatandaşın gözü kulağı Ankara’ya çevrildi. Sosyal güvenlik alanında köklü adımlar atan hükümet, Bağ-Kur borcu olanlar için yeni bir sayfa açıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca hazırlanan düzenleme, Bakanlar Kurulu’na sunuldu. Tasarı ile Genel Sağlık Sigortası borçlarının yeniden yapılandırılması sağlanıyor. Tasarı ile emeklilikte yaşı bekleyenlerin yanı sıra taşeron işçiler için de müjdeli haber yer alıyor. Taşeron işçilerin asgari sözleşme süreleri de üç yıla çıkarılıyor. Böylece, taşeron işçiler de kıdem hakkına sahip olabilecek.

5 YILLIK BORÇ SİLİNECEK

Bakanlar Kurulu’nda imzaların tamamlanmasının ardından muhalefet partileriyle uzlaşı aranarak tasarı Meclis’e gönderilecek. Tasarı ile 2008’in öncesine ait 5 yıllık prim borçları silinecek. Bunun için herhangi bir başvuru yapılması gerekmiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) otomatik olarak gerçekleştirecek. SGK uzmanları, bugün itibariyle prim borcu olup da ödeyemeyenlerin sigortalılığını dondurarak, prim borçlarını sildirmelerinde bir engel olmadığına dikkat çekiyor. Primlerini ödeyecek duruma geldiklerinde SGK’ya başvurup borcu ödeyerek silinen günlerini yeniden kazanma imkanına sahip olabilecekler. Prim borcu olanlar ödemek isterse ister peşin isterse taksitle bunları ödeyebilecek.

EMEKLİLİKTE KULLANILABİLECEK
Tasarıda yer alan düzenlemeden Bağ-Kur kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanlar yararlanabilecek. 2 yıldan fazla süredeki borçlarla birlikte hizmet de silinecek. Durdurulan hizmetler ileriki yıllarda ödenebilecek. İster 2 ister 5 yıl olsun ihya edilebilecek. Silinen borç, hizmet açılarak aktif hale getirilebilecek.

GSS’DE FAİZ AFFI YOLDA

Geliri olup da GSS kapsamında primi yatırmayanlar, anaparayı yapılandırıp, faizden kurtulacak. Gelir testine girdiği halde borcunu ödemeyen kişilerin faiz borcu siliniyor. Borçlulara anaparayı taksitlerle ödeme imkanı getiriliyor. Böylece devletin 8 milyar liralık alacağının önemli bir bölümü de silinmiş olacak. GSS’de özellikle öğrencilere yönelik sorun yaşanıyor. Pek çok öğrenciye prim borcu çıkarılıyor. Üniversite öğrencileri, belgelerini ibraz etmeleri halinde bu borçlardan kurtuluyor. Tebligat aldığı halde gelir testine girmeyenlere 2 aylık süre verilecek. Gelir testine göre ödemesi gereken tutar belirlenecek. Bu kapsamda borcu olanların faiz borcu silinecek ve 1 yıl taksitlendirme imkanı getirilecek. GSS kapsamında, devlet ve üniversite hastanelerinden ücretsiz, özel hastanelerden de fark ödeyerek yararlanabiliyor. Bu kapsamda, 18 yaşını dolduran, çalışmayan ve öğrenci olmayanların sağlık hizmetinden yararlanması için ödenmesi gereken GSS borcuna af geliyor.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )VAKIFBANK ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no:IBAN (TR 870001500158007304832375)TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ YERE, DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ.ADRES: Kazım Karabekir Mh. İstasyon Cd. Yunus Emre Sevgi Parkı İçiEtimesgut/ANKARATEL: 0312 245 40 40 FAX: 0312 244 93 47e-mail: teday_dernegi@hotmail.com