TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

40 Yeni Müjde!Yeni Yasa ile Şehit, Gazi Çocuklarına Kolej Hakkı, Yaşlılara Evde Bakım Hizmeti ve Harçlık, Engelliye Bakım Aylığı Geliyor

Eklenme Tarihi : 28 Şubat 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 433 kez okunmuş.

Yeni Yasa ile Şehit, Gazi Çocuklarına Kolej Hakkı, Yaşlılara Evde Bakım Hizmeti ve Harçlık, Engelliye Bakım Aylığı Geliyor
40 Yeni Müjde! Bakıma muhtaç yaşlılara evde bakım hizmeti ve harçlık, Engellilere bakım aylığı, Şehit, gazi çocuklarına kolej hakkı tanınacak.Yeni yasal düzenleme ile milyonlarca kişiye 40’ı aşkın yeni hak tanındı. Detaylar şimdi haber.sgk.net’de sizleri bekliyor. Yeni yasayla birlikte ortaya çıkan yeni hakları öğrenmek için mutlaka yazı dizimize göz atmalısınız.

40 Yeni Müjde! Bakıma muhtaç yaşlılara evde bakım hizmeti ve harçlık, Engellilere bakım aylığı, Şehit, gazi çocuklarına kolej hakkı tanınacak.Yeni yasal düzenleme ile milyonlarca kişiye 40’ı aşkın yeni hak tanındı. Detaylar şimdi haber.sgk.net’de sizleri bekliyor. Yeni yasayla birlikte ortaya çıkan yeni hakları öğrenmek için mutlaka yazı dizimize göz atmalısınız.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, internet düzenlemesi ile anılan fakat içerisinde yaşlılar, engelliler, şehit yakınları, gaziler, çocuklar ve kadınlara yönelik pek çok yeni düzenleme bulunan ‘torba yasa’nın getirdikleri hakkında çarpıcı detayları paylaştı. Bakan İslam’ın verdiği bilgilere göre, 19 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yasayla milyonlarca vatandaşa sağlanacak haklar şöyle:

ŞEHİT ÇOCUĞUNA ÜCRETSİZ KOLEJ: Özel okulların ücretsiz öğrenci okutma kontenjanlarında öncelik şehit, gazi, vazife malullerinin ilk ve orta öğretim çağındaki çocukları ile devlet koruması altına alınan çocuklar için kullanılacak.

MUHTAÇ YAŞLILARA BAKIM HİZMETİ: Türkiye genelinde muhtaç durumdaki yaşlıların sıra beklemeden ‘evde bakım hizmeti’ alabilmesi için hizmet alımı yöntemiyle bu olanak sağlanacak. Ayrıca kurumlarda bakımı sağlanan kimsesiz yaşlılara ‘aylık harçlık’ ödenecek.

ÖZEL TEDAVİ VE BAKICI ANNE: Suça sürüklenen çocuklar için aile ve topluma uyumlarının sağlanacağı tedavilerin yürütüleceği çocuk destek merkezleri açılacak. Kimsesiz çocuklar için kurulacak çocuk evlerinde 24 saat esasına göre çalışan ‘bakıcı anneler’ görev alacak.

DAHA ÇOK ENGELLİYE BAKIM AYLIĞI: Evde bakım aylığı uygulamasında evinde birden fazla engelli olan ailelerin gelir hesaplamasında birinciden sonraki her bakıma muhtaç engelli ‘iki kişi’ sayılacak. Bu yolla daha çok engelli ailesi gelir kriterinde sıkıntı yaşamadan evde bakım aylığı alabilecek.

ÖZEL SEKTÖRE ENGELLİ TEŞVİĞİ: Özel sektörde devletin daha önce koruma altına aldığı çocukları istihdam edenlerin sigorta primleri 5 yıl süreyle Hazine tarafından karşılanacak. Ayrıca zihinsel, ruhsal engelliler için korumalı işyeri açan girişimcilere, sigorta primlerinden yanında çalıştırdığı engellilerin maaşlarının bir bölümünün karşılanmasına ve vergi indirimlerine kadar pek çok teşvik verilecek.

GURBETÇİLERE MÜJDE: Aile Bakanlığı, ilk defa gurbetçilerin sorunlarının birebir çözümü için yurt dışında teşkilatlar oluşturacak.

ŞEHİRLERARASI ULAŞIMDA KOLAYLIK: Şehirlerarası otobüsler engellilerin kullanımına uygun hale getirilecek. Engellinin 72 saat önce bildirmesi durumunda firma engelliye uygun aracı temin etmekle yükümlü olacak. Ayrıca sedye girebilecek büyük araçlar da ÖTV’den muaf tutulacak.

TÜRKİYE’NİN İKİNCİ KADIN MÜSTEŞARI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarlığına atanan Nesrin Çelik, Nimet Çubukçu döneminde Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı olan Esengül Civelek’ten sonra Türkiye’nin ikinci kadın müsteşarı oldu. Çelik’in atanmasıyla, Aile Bakanlığı’nın yönetimi bakan, bakan yardımcılığı ve müsteşar olarak kadınlara teslim edildi.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)