TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Ankara Büyükşehir’den Engellilere Dört Dörtlük Hizmet

Eklenme Tarihi : 18 Mayıs 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 383 kez okunmuş.

“Ankara’da yaşayan engellilerin kent içinde başkasına ihtiyaç duymaksızın rahatça dolaşmasını sağlamak, sosyal ve sağlık durumları ile ilgili çözümler üretmek, topluma kazandırılmasını sağlamak” amacıyla projeler üreten Büyükşehir, engellilere yönelik 20’ye yakın projesi ile dikkat çekiyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin engellilere yönelik başlıca hizmetinde, kent içinde ulaşım kolaylığı sağlayan 30 asansörlü, 31 kombi tipi olmak üzere toplam 61 araç ile engelliler evlerinden alınıp refakatçi eşliğinde istedikleri yere götürülüp tekrar evlerine ücretsiz olarak bırakılıyor. Sosyal hayata katılımı kolaylaştıran bir başka hizmette ise bu yıl 23 bin 527 engelli vatandaş ve 9 bin 640 refakatçi birey belediye otobüsleri, Ankaray ve metrodan ücretsiz yararlanıyor. EGO ayrıca engelli vatandaşların şehir içi ulaşımını sağlayan 840 adet otobüs ile ulaşımda kolaylık sağlıyor. Kent Estetiği ve EGO yetkilileri, engelliler için kaldırımda yürümeyi, karşıdan karşıya geçmeyi kolaylaştıracak her türlü düzenlemeyi de öncelikli olarak sürdürüyor.

Engellilerin hayatını kolaylaştıran en önemli projelerden “evde temizlik” hizmetinden ise yıllık ortalama 30 bin aile faydalanıyor. Engelli vatandaşların talepleri doğrultusunda ev temizlikleri, günlük ev işleri yerine getiriliyor ve bakım onarım işleri de ücretsiz olarak yapılıyor. Ayrıca evde sağlık ve psikolojik destek hizmetleri de veriliyor.

Planet, Yenimahalle, Pursaklar Aile Yaşam Merkezleri’nde bulunan engelli lokalleri ile Sincan Harikalar Diyarı içerisinde yer alan Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’ndeki bilgisayar, müzik, el sanatları, dans, yabancı dil kursları gibi birbirinden farklı aktivite ve kurslar ise en çok ilgi gören faaliyetler arasında yer alıyor. Sincan’daki merkezde bulunan özel asansörlü havuzda ise fizyoterapist ve uzmanlar eşliğinde tedavi imkanı sunuluyor. Havuzun ardından da üyeler yine aynı mekan içerisinde yer alan terapi ve masaj salonunda çeşitli spor aletleriyle hareket kabiliyetlerini geliştirici birçok konuda yardım alabiliyor.

ÖDÜLLÜ İNTERNET KAFE
Engellilere yönelik en önemli projelerden biri olan ve birçok ödül alan Görme Engelliler İnternet Kafe’deki kabartma baskı yazı, konuşan bilgisayar, sesli kütüphane ve internet gibi hizmetlerden 5 bin 540 üye faydalanırken, Ankara genelindeki 40 engelli okulunda 4 bin 100 öğrenciye verilen ücretsiz yemek yardımı da eğitime sunulan büyük bir katkı olarak dikkat çekiyor.

Engelli vatandaşların ev ekonomilerine destek olmak için Bahçelievler’de “Engelliler Ticaret Merkezi”ni kurarak stantlarda iş imkanı sunan Büyükşehir, kurayla belirlenen 220 kişiye de simit camekanı dağıttı.

Engellilerin hayatlarını biraz olsun renklendirmek için ise sık sık gezi, kamp, piknik ve eğlence programları düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında da ücretsiz olarak yüzlerce engelli bireyi Akçay Tatil Kampı’nda misafir ediyor.

Bunun yanında akülü araç, tekerlekli sandalye, hasta bezi, bot, kaban, çanta, giysi, gıda, kömür gibi yardımlar ise aralıksız devam ediyor


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)