TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Ankara’da Engelli Adını Kullanarak Vurgun Yapan Şebeke İsyan Ettirdi

Eklenme Tarihi : 17 Temmuz 2013 Kategori : Haberler, Slider | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 728 kez okunmuş.

 

Ankara’da, ‘engellilere tekerlekli sandalye alınacağı’ vaadiyle, hayırsever vatandaşlardan yardım toplayan bir şebekenin Ankara’nın farklı bölgelerinde faaliyete devam ettiği ortaya çıktı. Şebekenin özellikle Etimesgut ve Eryaman bölgelerinde ‘perakende satış fişi’ keserek para topladığı ileri sürüldü. Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (TEDAY) Başkanı İlimdar Boztaş, “Şu an yüzü yanmış çocukların fotoğraflarıyla yardım toplanıyor. Biri buna dur desin” dedi. Dünya Engelliler ve Dostları Gelişim Derneği Genel Başkanı Nedim Kılıç da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak sıkıntılarını dile getirdiğini belirtti. Kılıç, şebekenin Ankara’da milyon liralara ulaşan miktarlarda para topladığını savunarak, “Hiçbir kurumun engelliler adına para toplama yetkisi yok” diye konuştu.

 

Evlere gidiyorlar Engellilere tekerlekli sandalye alınacağı ve maddi yardım yapılacağını vaat ederek dolandırıcılık yaptığı ortaya çıkan kişilerin, faaliyetlerini Ankara’nın çeşitli bölgelerinde sürdürdüğü belirlendi.

 

Şebeke üyelerinin hayırseverlerin evlerine giderek ‘perakende satış fişiyle para topladığı saptandı.

 

TEDAY Başkanı Boztaş, söz konusu şebekenin faaliyetlerine Eryaman ve Etimesgut bölgelerinde ağırlık verdiğini savunarak, şunları söyledi: “Son zamanlarda Türkiye’de çok ciddi düzeyde, bazı eşyaları engelliler adına satarak gelir elde ediliyor. Vatandaş kapıyı açınca, ‘engelliler derneğinden geliyoruz. Engelliler yararına sattığımız ürünlerden almak ister misiniz?’ diyorlar. Vatandaşlar da engelli, gazi ya da şehit denilince kimseyi boş çevirmiyor. Ancak bu yardımlardan hiçbiri engellilere ulaşmıyor. Tamamen usul dışı bir uygulama. Şu an yüzü yanmış çocukların fotoğraflarıyla yardım toplanıyor.”

 

Bu uygulamalar Eryaman ve Etimesgut bölgelerinde arttı. Kaymakamlık ve belediyeye şikâyet dilekçesi yazdım. Buna birinin dur demesi lazım. Biz engelliler olarak para yardımı beklemiyoruz. Paraya değil sevgiye açız. Vatandaşlar engellilere destek olmak istiyorsa onlarla otursun bir çay içsin, sohbet etsin. Emin olunsun ki bu engelliler için en büyük yardım olacaktır.” ‘İyi araştırılsın’ Dünya Engelliler ve Dostları Gelişim Derneği Genel Başkanı Nedim Kılıç da şebekenin Ankara’nın birçok bölgesinde organize olarak faaliyet gösterdiğini anlatarak, hayırsever vatandaşların, “Tane tane kapak topla engelli sevindir” projesi kapsamında biriktirdiği 250 kilogramlık kapakların da söz konusu şebeke tarafından çalındığını öne sürdü. Kapakların hurdacılara satıldığını iddia eden Kılıç, “Bunlarda vicdan yok. Engellileri kullanıyorlar. Dernek adı altında bile para toplamaya hakları yok. Toplanan para milyon liralara ulaştı” diye konuştu.

 

Hayırseverlere de çağrı yapan Kılıç, “Evinize engelliler adına ürün satmayla gelen kişilere hangi dernekten geldiklerini sorun. Emniyet’i ve Valilik’i arayarak böyle bir derneğin var olup olmadığını öğrenin. Bu şebekeye yaptığınız yardımlar engellilere ulaşmaz” dedi.

01.04.2013 – Milliyet

    teday üyesi selamiAdınız:

    bu kişilere önlem alamıyormusunuz sayın boztaş

    islam meral

    ben dünya engelliler gelişim dernegi genel başkanıyım numaram bu 0532 631 1218. http://www.degdernegi.org.tr


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)