TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

“Ankarada Engellilerin Yaşamlarını Kolaylaştırıcı Tedbir ve Düzenlemeler”

Eklenme Tarihi : 5 Nisan 2012 Kategori : Duyurular, Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 567 kez okunmuş.
Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, engellilerin toplumun vazgeçilmez parçası olduğunu belirterek, "Eğer bu şehirde bulunan engelli vatandaşlarımızı eğitim kapsamı içine alamıyorsak ve de onlara istihdam şartları oluşturamıyorsak, toplumla"... Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, engellilerin toplumun vazgeçilmez parçası olduğunu belirterek, "Eğer bu şehirde bulunan engelli vatandaşlarımızı eğitim kapsamı içine alamıyorsak ve de onlara istihdam şartları oluşturamıyorsak, toplumla uyumlaştıramıyorsak, hepimizin şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekiyor" dedi. Valilikte düzenlenen engellilerin yaşamlarını kolaylaştırıcı tedbir ve düzenlemelerin paylaşıldığı toplantıda konuşan Vali Yüksel, gelişmiş ülkelerin sosyal devlet olma ilkesini ifade ederken, tüm vatandaşlarla kucaklaştığını, onları koruduğunu ve eğiterek yeteneklerine uygun alanlarda istihdam ettiğini söyledi. Engellilerin zaman zaman, toplumun kendilerine haklarını vermediğini düşündüklerini ve serzenişte bulunduklarını belirten Yüksel, şöyle konuştu: "Bu şehrin valisi olarak temin ederim ki bu ülkenin bütün vatandaşları birinci sınıf vatandaştır. Mümtaz kişilerdir ve dolayısıyla bu ülkenin bütün imkan ve kabiliyetlerini el ele, gönül gönüle bulmaya, onu kucaklamaya ve de bu imkanlardan hep birlikte yararlanmaya devam edeceğiz. Eğer bunu şehrimize yansıtıyorsak sosyal devlet olmuş oluyoruz. Eğer bu şehirde bulunan engelli vatandaşlarımızı eğitim kapsamı içine alamıyorsak ve de onlara istihdam şartları oluşturamıyorsak, toplumla uyumlaştıramıyorsak hepimizin şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekiyor. Engelli vatandaşlarımız kaldırımlarda rahat yürüyebiliyor mu- Otobüse rahat binebiliyor mu, kütüphanelerden rahat yararlanabiliyor mu- Bunları tartışmak gerekiyor." Yüksel, 5387 Sayılı Engelliler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un, 1 Temmuz 2005 tarihinde yürürlüğe girmesiyle, kumaya açık ve kapalı alanların, Engellilerin erişebilirliğine uygun hale getirilmesi için sürecin başladığını ve yerel yönetimler üzerinde yoğunlaşıldığını hatırlattı. Vali Yardımcısı Mehmet Seyman da valilik olarak 2010 yılından bu yana kurum ve kurullar arasında koordinasyonu sağlamak amacıyla bir komisyon oluşturduklarını ve bu çerçevede toplantılar gerçekleştirildiğini bildirdi. Komisyonun, denetim yapacak kurumları ve hangi alanlarda denetimler yapılacağını belirlediğini dile getiren Seyman, alınan kararların üniversiteler ile gerekli kuruluşlara bildirildiğini kaydetti. Toplantı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin istek, şikayet ve önerilerini Vali Yüksel ile paylaşmasının ardından sona erdi. - ANKARA

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)