TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Bakan Güllüce: Engelliler Sarayı’nı dünyaya taşımalıyız

Eklenme Tarihi : 6 Mart 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 322 kez okunmuş.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Avrupa’da benzeri çok az olan Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’nı ziyaret etti.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın karşıladığı Bakan Güllüce’ye yurtiçi ve yurt dışındaki yarışmalarda çok sayıda madalya kazanan engelli sporcu Hamide Kurt çiçek sundu.

Bakan Güllüce, burada düzenlenen programda yaptığı konuşmada Bağcılar’ın mazlum topluluklardan oluşan bir ilçe olduğunu belirtti. Güllüce, “Bağcılar benim çok sevdiğim, gelip gittiğim ve yakınlarımın oturduğu bir yer.” dedi. Belediye Başkanlığını yaptığı Tuzla’nın da Bağcılar ile aynı gün belediye statüsü kazandığını hatırlatan Güllüce, “Allah bize size hizmet etme fırsatı verdi. Sizler de sandıklara gidip partimizin göbeğine mührünüzü bastınız.” dedi. Engelliler Sarayı’nı görünce çok şaşırdığını ifade eden Güllüce, “İlk kez şehre inmiş bir çocuğu düşünün. İnsan burasını ilk kez gördüğünde kendini böyle hissediyor. Başkanımız Lokman Çağırıcı’dan Allah razı olsun.” diye konuştu.

Merkez’de hayata geçirilen Yazarlar Atölyesi’nde engellilerin yazım hayatına kazandırılması amacıyla kurs düzenlendiğini ifade eden Güllüce, projenin önemine vurgu yaptı. Güllüce, örnek olarak da Fransız bir yazarın anısını paylaştı: “Bir gün parkta oturan çelimsiz Fransız bir yazar kendisinden para isteyen engelliye hakaret etmiş. İri yarı engelli de bunun üzerine yazara yumruk atarak dövmüş. Kavga sonrası yazar, ‘Hırsını aldın mı aldın. Bak sende ne güç varmış. Ben bu çelimsiz halimle yazar oldum. Sen niçin olmuyorsun?’ diyor. Ve o insan müthiş bir yazar oluyor. Her kardeşimizin böyle bir şansı var.”

Avrupa şampiyonu olan engelli sporcu Hamide Kurt’un başarılarına değinen ve kendisini tebrik eden Güllüce, Engelliler Sarayı’ndaki müzik grubunu ve birbirinden güzel ürünler yapan kursiyerleri örnek gösterdi. Güllüce, “Engelliler Sarayı’nı dünyaya taşımalıyız. Çünkü bugün Suriye’de on binlerce engelli oldu. 700 bin göçmen arasında engelliler de var.” diye konuştu.

“ÇOCUKKEN YENİ ALINAN LASTİK AYAKKABIMLA UYUMUŞTUM”

Ülkemizde Suriye lideri Beşar Esad’ı destekleyenler olduğuna dikkat çeken Güllüce, bir parça ekmeğini paylaşan minik Suriyeli çocuğun değil zalimlerin yanında olduklarını söyledi. Annem okuma- yazma bilmezdi. Nur içinde yatsın Bakan anası oldu. Düne kadar Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile çevresindeki yetkililere ‘ağızları çorba kokar’ diyorlardı. Kimin yanında olmanız gerektiğini siz düşünün. Biz hep mazlumların yanında olduk.” İlkokulda yeni önlük giyinemeden okuduğunu anlatan Güllüce, milletvekili arkadaşlarıyla sohbet ederken çocukluğunu konuştuğunu belirterek, “Rahmetli babam ablamla bana bir çift lastik ayakkabı almıştı. Sevinçten gece uyuyamadık. Lastik ayakkabımla uyumuştum. Biz buradan geldik. Buralardan gelenlerin yanında olacağız. Değişmeyeceğiz. Onların çocuklarının da iki-üç üniversite okuyacağı düzeni kuracağız. Mazlumları kalkındıracağız.” diye konuştu.
Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da Kurucu Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık’ın yakmış olduğu meşaleyi ileri noktalara taşıdıklarını belirterek, Sayın Bakanım Tuzla Belediye Başkanlığı görevini yürütürken Kurucu Belediye Başkanımız Sayın Feyzullah Kıyıklık ile ‘neler yapabiliriz’ diye duyduğu heyecanına şahit olmuştum. Bir oyla neler yapıldığına ülkemizde şahit olduk.” dedi. Engelliler Sarayı’nda 6500 engelliye hizmet sunduklarını kaydeden Çağırıcı, aynı anda 1500 engellinin de kurs gördüğünü ve rehabilite edildiğini kaydetti. Çağırıcı, “Engelli kardeşlerimizi her gün 10 servis aracımızla evinden alıp evlerine bırakıyoruz.” dedi. Kurucu Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık’ın, bir annenin 2 engelli çocuğunu götürmeye çalıştığını gördüğünde, ‘onlara bir servis koyalım’ dediğini hatırlatan Çağırıcı, “Engellilere hizmeti ilk kez o gün başlattık” dedi. Bakan Güllüce, program sonunda Engelliler Sarayı’ndaki atölyeleri gezerek faaliyetlerle ilgili bilgi aldı.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)