TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Başkan Öngel: Engelli öğrencilerimizi seyrederken çok etkilendim

Eklenme Tarihi : 27 Ocak 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 234 kez okunmuş.
Mersin'in Silifke İlçe Belediyesi tarafından Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) sosyal kalkınma mali destek programına sunulan Sanat ile aşılan engeller projesinin resim sergisi ve konseri Kız Meslek Lisesi konferans salonunda yapıldı. Çukurova Kalkınma Ajansının desteğiyle Silifke Belediyesi tarafından geçen yıl Ağustos ayında imzalanıp Eylül ayın sonunda başlayan proje kapsamında 20 zihinsel ve 20 fiziksel olmak üzere 40 engelliye, resim ve müzik eğitimi verildi. Projenin tamamlanmasının ardından ise Kız Melek Lisesi salonunda resim sergisi açıldı, engelliler konuklara konser verdi. Kent Konseyi Genel Sekreteri Mehmet Coşkun'un sunduğu programda proje hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü H. Çiğdem Sağında, "Proje kapsamında 20 zihinsel ve 20 fiziksel olmak üzere 40 engelliye resim ve müzik eğitimi verdik. Bu proje kapsamında yapılan faaliyetler ile engellilerin öz güvenlerinin gelişimlerine katkı sağladık. Engelliler resimleri seyreden değil yaptıkları resimleri seyredilen, konser dinleyerek eğlenen değil konser vererek eğlendiren bireyler olduklarını kanıtladılar." dedi. Konuklar önce, Resim dalında çalışmaları tamamlayan öğrencilerin yaptıkları 50'ye yakın resim, ahşap boyama, kutuları, hediye kutuları ve kabartma teknikleri ve resim-iş tekniklerinden oluşan eserler incelediler, ardından engelli öğrencilerin oluşturduğu koronun okuduğu birbirinden güzel 9 parça dinlediler. Programın sonunda, eğitime katılan öğrencilere ve emeği geçenlere Proje Koordinatörü Çiğdem Sağında ve Mehmet Coşkun'a Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel tarafından birer teşekkür belgesi verildi. Törende konuşan Silifke Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel, resim sergisinin gezilmesi ve koronun konserinin ardından yaptığı konuşmada, 38 bin 397 TL bütçeli projeye, Çukurova Kalkınma Ajansının 26 bin 878 TL destek verdiğini, kalan kısmını ise belediye olarak karşıladıklarını açıkladı. Projenin yürütülmesinde destek veren Kaymakam Fatih Damatlar'a ve Milli Eğitim Müdürü Musa Aydın'a katkılarından dolayı teşekkür eden Başkan Öngel, "Tamamının engelli öğrencilerin oluşturduğu resim kursumuza katılan 20 öğrencimizin ortaya koyduğu eserleri ve 20 engelli öğrencimizin oluşturduğu koroyu izlerken çok etkilendim. Eğitim ve ilgi ile her şeyin farklı olabileceğine bir kez daha şahit oldum. Sosyal belediyecilik anlayışımızın sonucu olarak toplumdaki tüm dezavantajlı gruplara sahip çıkacağız. Bu projenin sürdürülebilirliği için elimizden gelen her türlü fedakarlığa hazırız. Eğitime katkı sunan değerli öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve Engelliler Derneği Başkanı Erdoğan Ay ve yönetim kurulu üyelerini yürekten kutluyorum." dedi. Proje ile engellilerin sosyal yaşama katılmaları ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesini sağlamayı amaç edindiklerine işaret eden Başkan Öngel, "Bu hedefe de ulaştık. Proje sayesinde toplumun engelliye bakış açılarında olumlu tutum ve davranışlar ile çevrenin engelliye bakışı değişti. Yanlış düşünceyle engelliye karşı ön yargılarda azalma sağlandı." diye konuştu.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)