TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Bedensel Engelliler Engelleri Yüzerek Aşıyor

Eklenme Tarihi : 15 Mart 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 271 kez okunmuş.

MANİSA – Manisa’da yaşayan bedensel engelliler, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün kapalı yüzme havuzunda engelleri aşıyor. Bedensel engelli 31 kişi, müdürlüğün faaliyetleri sayesinde hem spor yapıyor hem de sosyalleşiyor. Engelli aracıyla evlerinden alınan ve tecrübeli antrenörler eşliğinde eğitim alan vatandaşlar arasından performans sporcuları da yetişiyor. Bunlardan Sefa Yurtkölesi, Efecan Ötnü ve Deniz Ünsal, Türkiye şampiyonlarında Manisa’yı başarıyla temsil ediyor.

Bedensel engelli sporculardan Ünsal, geçen yıllarda yapılan Türkiye şampiyonlarında üç madalya kazandı. Hedefinin Türkiye şampiyonluğu olduğunu belirten Ünsal, ’Kendi çabamla Türkiye birincisi olacağım. Burada çok mutluyum, onun için yarışmaların güzel olmasını bekliyorum.” dedi. Yurtkölesi de azmiyle herkese örnek olmaya devam ediyor. Manisa Anadolu Teknik Lisesi Bilgisayar Bölümü 3. sınıf öğrencisi olan Sefa, iki yıldır profesyonel olarak yüzüyor. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün eğitimlerine katılan Sefa, iki yılın sonunda yedi Türkiye şampiyonluğu kazandı. Yüzmenin kendisi için bir yaşam biçimi haline geldiğini belirterek, ’Yüzmeye yedi yaşında başladım fakat korkularımdan dolayı ilerleyememiştim. Normal, dik bir şekilde yüzüyordum. Suya atlayamıyordum. Liseye başladıktan sonra Beden Eğitimi öğretmenim sayesinde engelli antrenörüm Şule Şenyoğurtçu Dalyan ile tanıştım. Şule Hoca, başarılı olacağımı söyledi. Başladık fakat bir korku vardı. Bırakacağım dedim fakat beni ikna ettiler. Kısa sürede kendimi iyice geliştirdim ve Türkiye şampiyonasına katıldım. Orada dört kulvarda yarıştım, dört altın madalya aldım. Yine geçen eylül ayında Türkiye şampiyonası olmuştu. Orada da üç kulvarda yarıştım ve uluslararası başarı elde edip milli takıma davet edildim.” şeklinde konuştu.

Antrenör Dalyan ise yüzme sporunun engelliler için büyük bir önem arz ettiğini söyledi: ’Bütün engel gruplarında yüzmenin çok büyük bir katkısı var. Rehabilitasyon açısından katkı sağlıyor. Aileler bu durumdan çok memnun. Biz onlara özgürlük de sağlıyoruz, suyun içinde özgür oluyorlar. Burası onların sadece yüzmeyi öğrendikleri bir yer değil, hayatlarını değiştirdikleri bir yer.”

Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Murat Özmekik de engelli vatandaşların yüzme, okçuluk, golbol, tekvando ve judo gibi çeşitli branşlarda spor yaptığını söyledi. Özmekik, ’Engelli olmak hiçbir bireyin tercihi değildir fakat kişinin her türlü engeli aşması, birçok alanda başarılara imza atması, engelinden değil de yaptığı işlerden söz ettirmesi ise bir tercihtir. Engelli bireylere acımak yerine, yaşama karşı gösterdikleri üstün çaba ve örnek alınacak insanlar olduklarını bütün topluma göstermemiz gerekiyor. Bizim il müdürlüğü olarak bu konuda yapabileceğimiz en güzel şey, onların yeteneklerini ortaya çıkarmak, başarılarını alkışlamaktır.” dedi.
05 Mart 2014 Çarşamba 11:49 – [1411510] – CİHAN

Bedensel,Engelliler,Engelleri,Yüzerek,Aşıyor


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)