TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Belediye Suçluyu Buldu!

Eklenme Tarihi : 26 Nisan 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 228 kez okunmuş.
Metroda raylara düşen görme engelli Keçeci’nin şikayetini inceleyen müfettişler suçluyu buldu: “Kazaya Keçeci’nin kusurlu ve tedbirsiz davranışı ve Engelli olarak trafik kurallarına uymayışı neden olmuştur”. Geçen sene metroda raylara düşen görme engelli Mahmut Keçeci'nin şikayetini inceleyen müfettişler, "kazaya Keçeci'nin kusurlu ve tedbirsiz davranışı ve Engelli olarak trafik kurallarına uymayışı neden olmuştur" dedi. İstanbul Valiliği, bu rapora dayanarak belediye görevlileri hakkında soruşturmaya izin vermedi. Keçeci valilik kararının iptal edilmesi için Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açtı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi müfettişleri tarafından hazırlanan rapor şöyle: "Engelli kartıyla metrodan ücretsiz istifade eden Mahmut Keçeci ve arkadaşları, güvenlik personelince Engelli asansörünü kullanmaları ve yardımcı olunması uyarılarına karşın bunu dikkate almamışlardır. "Görme engelli Mahmut Keçeci ve arkadaşları Peron 2'ye geldiklerinde, Keçeci'nin dışında iki Engelli vatandaş bastonuyla açık şekilde tarama yaptıkları ve sarı çizgide durdukları ve bir sorun yaşamadıkları kamera kayıtlarında görülüyor. "Mahmut Keçeci'nin, Peron 2'ye geldiğinde, tırtıklı ve sert olan sarı çizgiyi bastonuyla taramadığı, hatta ayağıyla sarı çizgiyi hissetmediği, hızlı bir şekilde yürüdüğü, 30 cm'lik sarı çizgiyi geçip, düşene kadar olan 50 cm'lik alanı da bastonuyla kontrol ederek boşluğu hissetmediği, toplam 80 cm'lik alanı hızla geçerek, iddia edildiği gibi 2 değil, 1.03 metreden boşluğa düştüğü belirlenmiştir. "Kazaya, görme engelli Mahmut Keçeci'nin tek taraflı kusurlu ve tedbirsiz davranışı ve Engelli olarak trafik kurallarına uymayışı, gerekli dikkat ve özeni göstermemesinden kaynaklanan sebepler etkili olmuştur." Engelliler için önlem almak belediyenin görevi 2005 yılında kabul edilen ve engellilere yönelik düzenlemeler içeren 5378 sayılı yasada, toplu taşıma hizmetlerinin engellilere uygun olması için belediyelerin gerekli tedbirleri alması gerektiği belirtiliyor. "Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin Engellilerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alır" maddesi ile bu konu belediyelerin görevi olarak tanımlanmış ve belediyelerin gerekli düzenlemeleri yapması için 7 yıllık bir süre tanınmıştı. Bu süre 2012 Temmuz ayında doluyor. Ne olmuştu? İstanbul'da 2011 Temmuz'unda Osmanbey Metro İstasyonu'nda raylara düşen ve şans eseri raylardaki yüksek gerilim hattına dokunmayan görme engelli Mahmut Keçeci, vücudundaki kırıklar nedeniyle günlerce hastanede kalmış ve altı ay iş göremez raporu almıştı. Olayın ardından Keçeci, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Ulaşım A.Ş.'yle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Kaynak: Bianet

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)