TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Biyonik kulak ile doğuştan işitme engelliler de duyacak

Eklenme Tarihi : 28 Mayıs 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 390 kez okunmuş.

Doğuştan ya da sonradan işitme duyusunu kaybeden çocuklar için geliştirilen biyonik kulak cihazı, işitme problemine son veriyor. Bu tedavi ile duymayan çocuklarda görülen psikolojik soranların da çözüldüğünü belirten uzmanlar, yeni doğan çocukların ilk 1 ayda mutlaka işitme testlerinden geçirilmesini öneriyor.

Araştırmalara göre her 1000 çocuktan 2 ya da 3’ü işitme kaybı ile doğuyor. Halk arasında doğuştan işitme probleminin tedavi edilemeyeceği yönünde bir inanış olsa da tıptaki yeni gelişmeler bu hastalığa umut oluyor. Doğuştan işitme kaybı olan çocukların işitmenin tekrar kazanılması için biyonik kulak ameliyatı (koklear implant) yapılması gerekiyor. Biyonik kulak cihazı, doğuştan işitme duyusu olmayan veya sonradan işitme duyusunu kaybeden çocuklara uygulanıyor. Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Gündüz, biyonik kulak ameliyatının işitme cihazlarıyla duyu kaybının giderilemediği hastalara da uygulandığını ifade ediyor. Kulak arkasından bir kesi yapılarak kulak kemiğinin açıldığını belirten Prof. Gündüz, “Sonrasında orta kulak üzerinden iç kulağa iniliyor. Burada yapılan işlem sonucu biyonik kulak cihazı, kemiğin üzerine monte ediliyor.” diyor. Cihazın dışarıdan alınan sesleri implanta ileterek işitme sürecini başlattığını kaydeden Prof. Gündüz, “İmplant, salyangoza iletiyor. Oradan da işitme yolları ile beyne iletiliyor. Beyinden geri dönüşü olarak, rehabilitasyon ile zaman içinde hiç duymayan çocuğa gelen seslerin yorumlanması ve kodlanması ile konuşma öğretiliyor.” diye konuşuyor.

Biyonik kulak ameliyatının konuşma yetisi kazanmamış, minimum 1, maksimum 5 yaşını dolduran bireylere yapılabildiğini aktaran Mehmet Gündüz, yeni doğan işitme taramaları ve bu tarama sonucu işitme kaybı tespit edilmiş hastaların yakın takibinin önemli olduğunu vurguluyor. İşitme kaybı olan veya hiç duymayan çocuklarda psikolojik rahatsızlıkların olduğunu belirten Prof. Gündüz, “Bu rahatsızlıklar çocuk duymaya başladığı andan itibaren düzelmeye başlıyor. Sessiz bir dünyadan seslerin olduğu bir dünyaya geçen çocuklarda bu durum sevindirici karşılanıyor ve daha önce muayene esnasında hırçınlık gösteren çocuklar bile bu olumsuz tavırları sergilememeye başlıyorlar.” diye konuşuyor. Yeni doğan çocukların ilk 1 ay içinde muhakkak işitme taraması testlerinden geçirilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Gündüz, bu testlerin yapılmadığı ve bu konuda emin olunmadığı takdirde ileriki yaşlarda işitme kaybı rahatsızlığına rastlanabileceğini kaydediyor. Prof. Gündüz şunları aktarıyor: “2-3 hafta sonra dıştaki aparatı bağlayarak sistemi aktive ediyoruz. Bu 2-3 haftalık süreçte hasta tamamen iyileşiyor, dikişleri alınıyor ve 3 hafta sonra kulağa bir sinyal göndererek hiç duymayan bir bireyin duymasını sağlamış oluyoruz. Çocuğun konuşma süreci biraz daha uzun bir süre alıyor. Bu süreçte rehabilite edilme durumu ne kadar iyi olursa ve işitme kaybı ne kadar erken tespit edilirse konuşması o kadar hızlı şekilde gelişiyor.”


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)