TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Bu Kez Engellilerin Kahkahaları Yükseldi

Eklenme Tarihi : 8 Mayıs 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 361 kez okunmuş.

Engellileri evlerinden kurtarıp, sokağa çıkarma, toplumla buluşturma çalışmalarına her geçen günyeni ve çok özel örnekler ekleniyor. Bunlardan biri de Başkent’te “herkesin AVM”si olarak bilinen Taurus’ta bir araya gelen zihinsel engelli gençlerin buluşması oldu.

Engellerin aşılmasında en zor grup olarak gösterilen zihinsel engellilerin Taurus AVM’deki buluşması, doğru projeler ve konumlandırmalarda bu savın ne denli yanlış olduğunu gösterdi.

Buluşma noktası olarak inşa aşamasından itibaren engellilerin rahat edeceği düzenlemeler gerçekleştiren Taurus AVM’de bir araya gelen Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) öğrencileri, yemek katında kendileri için özel hazırlanan masalarda diğer konuklarla birlikte yemeklerini yediler. Aralarında hoş sohbet ve kahkahaların yükseldiği grup, yemek sonrası üç boyutlu RİO 2 adlı filmi seyretti.

Ziyaretçiler tarafından AVM’de ilgi odağı haline gelen grup, kendilerine gösterilen ilgiyi gülücükler ve tokalaşmalarla karşılıksız bırakmadı.

Böyle etkinliklerin engelliler için moral verici olduğunu ifade eden dernek yetkilileri, benzeri etkinliklerin yanı sıra Taurus AVM ile gerçekleştirmeyi düşündükleri çok daha büyük projeleri de olduğunu belirtti.

Öğrencilere, kalabalığın içinde herkes gibi olmanın rahatlığını ve mutluluğunu yaşatan bu organizasyon, Taurus’un diğer ziyaretçileri tarafından da taktir ile karşıladı.

Taurus AVM Müdürü Meriç Kaptan, gündelik kaygılar arasında çoğu zaman ihmal edilen engelliler ile ilgili, toplumda yaratılmaya çalışılan farkındalıkta görevin büyük bölümünün dernek ve vakıflar tarafından üstlenildiğini, fakat çoğu zaman bu çabanın, büyük kitlelere ulaşmakta yeterli olmadığını söyledi.

Bu durumun ortak çalışmalar ile düzenlenen organizasyon ve etkinliklere ihtiyaç doğurduğunu ifade eden Kaptan, uyarıcı nitelik taşıyan organizasyonların, algının daha geniş bir alanda etkili olmasının tek yolu olduğunun altını çizdi.

Kaptan, bu yolda, engelli ziyaretçilerine sağladığı konfor ve hizmetleriyle Ankara’da ilk ve tek “Engelsiz AVM” olma özelliğine sahip Taurus’un, açıldığı günden bu güne engelli dernek ve vakıfları ile koordineli olarak düzenlediği etkinlikleriyle dikkat çektiğini kaydetti.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)