TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Bursa’da engelliler için mobil eğitim hizmeti

Eklenme Tarihi : 18 Kasım 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 308 kez okunmuş.

Türkiye’de ilk kez engelliler için özel tasarlanmış edilmiş iki otobüsle engellilerin ayağına gidiliyor ve ücretsiz eğitim veriliyor. Bursa’da 36 engelli bir ay boyunca sınıfa çevrilen otobüslerde ücretsiz grafik tasarım ve bilgisayarlı muhasebe eğitimi görecek.Her türlü teknoloji ile donatılan, engellilerin tekerlekli sandalyeleri ile kolayca ulaşmaları için kapısı asansörlü yapılan BENMEP otobüsleri vatandaşın ayağına gidiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan görevli öğretmenler, 36 engelliye bir ay boyunca ders verecek. 6 kişilik kapasiteli özel otobüste bilgisayarlar, internet, klima, LCD monitör bulunuyor.Dersleri can kulağıyla dinleyip uygulamalı olarak eğitim alan engelliler projeden hayli memnun.Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu hizmetin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek, “Büyükşehir Belediyesi olarak her alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Normal çalışmalar haricinde toplumumuzun her kesimiyle de ilgileniyoruz. Bunun içinde en dezavantajlı kısım engelli kesimidir. Bunlara her konuda imkan sunmak ve eğitimlerini sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Engelsiz mobil eğitim projesini (BENMEP) hayata geçirdik. BENMEP Türkiye’de ilk uygulanan projelerden bir tanesidir. Birçok ilkler gibi bunu da başlatmış oluyoruz. Eğitim almalarında önemli engeller var. Bu engelleri ortadan kaldırarak, projeyi vatandaşların ayağına götürüyoruz. Otobüslerimiz tamamen engelli vatandaşlarımıza göre dizayn edildi. Araçlarda gerekli tadilatlar yapıldı. Eğitim kurslarında grafik tasarım ve bilgisayarlı muhasebe konusunda eğitimler veriliyor. Gayemiz arkadaşların kişisel gelişimlerini tamamlamaları. Topluma ve üretime katılmaları bizim en büyük hedefimizdir. İnşallah bu projeyi geliştirerek devam edeceğiz. Araçlarımız Bursa’yı ve bütün ilçeleri tarayacak. Maksadımız insanları eğitim, bilgi ve beceri sahibi yapmak. Bu bilgi ve beceriler ömür boyu kendileriyle birlikte gidecek” dedi.Bilgisayarlı muhasebe eğitimi alan engelli Hasan Çelik de Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Burada muhasebe eğitimi alıyoruz. Bize bu konuda belediye ulaştı. Uygulama çok güzel ve eşi benzeri yok. Ben 2004 yılında trafik kazası yaptım. O zamanlar böyle hizmetler yoktu. Son 2 dönemdir engelliler için güzel şeyler oluyor. Eskiden bunlar yapılmıyordu” diye konuştu.Engelliler ise, bir aylık eğitimlerin daha uzun süreli olmasını isterken, 70 engellinin eğitim için sıra beklediği öğrenildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından eğitim sonunda sertifika verilen engellilerin, İş-Kur vasıtasıyla iş sahibi olmalarına da destek olunuyor.
AHMET FARUK ÇABUK
BURSA


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)