TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Camide ibadet engelsiz olacak

Eklenme Tarihi : 21 Ağustos 2012 Kategori : Engelliler ve İslam, Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 248 kez okunmuş.
Diyanet, camilerden toplanan parayla ibadet yerlerinin engellilere göre yeniden dizayn edileceğini duyurdu. Camilere yaşlılar için asansör, kadınlar için bebek odaları da yapılacak. Türkiye’dekibütün camiler engelli vatandaşlara göre yeniden düzenlenecek.Diyanet İşleri Başkanlığı bayram namazı hutbesinde camilerin engelliler için tasarlanacağını duyurarak vatandaştan bu konuda maddi yardım etmelerini istedi.Hutbede, engelli vatandaşların da camilerde ibadet etmelerinin en doğal hakları olduğuna işaret edilerek engellilerin camilere giriş ve çıkışlarında sorun yaşadıklarına değinildi. Diyanet, Türkiye genelindeki tümcamilerde restorasyon çalışmalarına başlarken, camilerin engellilere uygunluğu, erişilebilirlik özelliklerinin tasarımı ve uygulamaları hakkında çalışmalar yaptı. TARİHİ CAMİLERE ÖZEL ASANSÖR Camilerde engellilerin ve yaşlı vatandaşların yararlanacağı özel asansör sistemi de geliştirilecek. Tarihi camilerde, tarihi yapıya dokunmadan merdiven basamaklarınamonte edilen özel tasarım, güvenlikli taşıma sistemi oluşturulacak. BEBEK ODASI BİLE BULUNACAK Diyanet, kadınların ibadet etmek için camiyi tercih etmelerini sağlayacak çalışmalar da yapacak. Bu çalışma çerçevesinde kadınlar için camilere bebek odası yapılacak. Böylece anneler kolaylıkla çocuklarını bu odada oyalayarak ibadetlerini yerine getirebilecek. Öte yandan kadınlar için ayrı abdest alma yeri ve tuvaletler de inşa edilecek. İşitme engelliye ışık sistemi Çalışmalar kapsamında tüm engelli türleri için farklı projeler geliştirildi. Öncelikle işitme engelliler için camilerin minaresine LED ışık sistemi ile vakit, cuma ve bayram ezanlarının görsel olarak algılanılmasını sağlanacak Görme engelli için özel halı Camilerde görme engelliler için, gizli yolu olan özel dokuma halılar bulunacak. Avluda kullanılan hissedilebilir karolar ve duvara monte edilen yön bulmayı sağlayacak tutamaçla engelliler yönlerini bulabilecek. Cami girişi düz, merdivenler ise alçak olacak. Ortopedik engelliye izin Ortopedik engelliler için kadın ve erkek tuvaletleri bulunacak. Tekerlekli sandalye kullananlar için abdest alma yerleri yeniden düzenlenecek. Ayrıca tekerlekli sandalye kullanan vatandaşlar camiye araçları ile engelsiz, tekerlekli sandalyelerinden inmeden girebilecek. Engelli vatandaşlar araçları ile camide saf tutabilme imkanına sahip olacak. BugünBugün

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)