TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri ile Ulaşılabilirlik Zirvesi

Eklenme Tarihi : 19 Haziran 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 227 kez okunmuş.
Belediyeler ve diğer yerel yönetimler; 5378 Sayılı Engelliler Kanunu gereği sorumlu oldukları mevcut resmi yapılar, mevcut tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile umuma açık hizmet veren her türlü yapıların Temmuz 2012 itibariyle Engellilerin ulaşabilirliğine uygun duruma getirilmesi için çalışmalarını hızla sürdürmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, ulaşılabilirlik uygulamalarının daha etkin ve bilinçli bir şekilde hayata geçirilmesine ve yerel yönetimlerce uygulama sürecinde sıklıkla dile getirilen sorular ve sorunlara yönelik olarak, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri ile birlikte 18 Haziran 2012 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bir toplantı düzenlendi. Ulaşılabilirlik alanındaki yerel yönetimlerin eksikliklerini gidermek üzere 81 ildeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden toplantıya katılan yetkililer, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü uzmanları tarafından bilgilendirildi. Toplantının açılışında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakanlık Müşaviri Sayın Ayhan Metin, kanunun tanıdığı sürenin dolmasına kısa bir zaman kalmasına rağmen, özellikle bazı yerel yönetimlerin bu konuda hızlı ama örnek çalışmalarla oldukça önemli adımlar attığına dikkat çekti. Açılışın ardından, bir ortopedik Engelli için ulaşılabilirliğin önemini Sayın Ayhan Metin, bir görme Engelli için ulaşılabilirliğin önemini ise Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Basın Müşaviri Sayın Kenan Önalan örnekler vererek aktardılar.   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı için TRT tarafından hazırlanmış olan Ulaşılabilirlik Filminin izlenmesinin ardından “Ulaşılabilirlik Kavramı ve Önemi” konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Uzmanı ve Şehir Plancısı Sayın Dr. Deniz Çağlayan Gümüş bilgi verdi.   Toplantı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri teknik elemanlarına verilen ve ulaşılabilirlik uygulamalarının teknik olarak nasıl olması gerektiği konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Uzmanı ve Şehir Plancısı Sayın Dr. Deniz Çağlayan Gümüş tarafından detaylı bilgilerin verildiği teknik eğitim ile devam etti.   Yapılan toplantı neticesinde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinin yönlendirmeleri ışığında, yerel yönetimlerce yapılacak ulaşılabilirlik uygulamalarının daha etkin ve daha etkili bir şekilde hayata geçirilmesi hedefleniyor.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)