TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

CHP ‘zeka engelli’leri sordu

Eklenme Tarihi : 24 Mayıs 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 256 kez okunmuş.
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a, “Devlet, zeka engelli hastaları hangi gerekçeyle kaderine terk ediyor?” diye sordu. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM Başkanlığı’na, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Mevcut sistemde yoksul çocuklar ve ailelerinin sağlık sorunlarıyla baş etmelerinin neredeyse imkansız bir hal aldığını savunan Tanrıkulu, “Bunun en çarpıcı örneği, kamuoyunda MPS (Mukopolissakaridoz) olarak bilinen hastalıktan mustarip çocukların uğradığı muamele üzerinden tekrar gündeme gelmiştir. Sosyal Güvenlik Kurulu Sağlık Uygulama Tebliği’nde yer alan ‘İleri derece zekâ geriliği saptanan hastalarda tedaviye başlanmaz, tedavi başlanmış ise sonlandırılır’ ibaresine dayanılarak, çok sayıda çocuğun tedavisinin karşılanmadığı iddia edilmektedir” dedi. Tanrıkulu, şu sorulara yanıt aradı: “MPS hastalığından mustarip çocukların IQ testine tabi tutulduğu iddiası doğru mudur? Sağlık masraflarının karşılanması için belli bir IQ’ya sahip olmak mı gerekiyor? Böyle bir şart varsa, bunun tıbbi bir dayanağı var mıdır? Tıp dünyası bu konuda ortak bir görüşe sahip midir? Basına yansıdığı kadarıyla bazı hekimler, zeka seviyesinin MPS hastalığının tedavisinde kıstas olamayacağını ifade etmektedirler. SGK’nın MPS hastalarının masraflarını karşılaması için illa ‘normal’ bir IQ’ya mı sahip olmak lazım? MPS hastalarının tedavisinin yapılmaması, hastalarda ne tür sonuçlar yaratıyor? Şu anda SGK’nın tedavi desteğini kestiği veya IQ seviyesi düşük olduğu için destek vermediği kaç hasta vardır? Bu hastaların tedavi masrafları kişi başına yaklaşık kaç lira tutmaktadır? Sosyal Güvenlik Kurulu Sağlık Uygulama Tebliğ’inde yer alan ‘İleri derece zekâ geriliği saptanan hastalarda tedaviye başlanmaz, tedavi başlanmış ise sonlandırılır’ hükmü hangi gerekçeye dayanmaktadır? Basına yansıdığı kadarıyla sağlık desteği SGK tarafından kesilen MPS hastası Eyüp Can Özkaya’nın babası Ercan Özkaya, Bakanlığınıza konuyla ilgili başvuruda bulunmuş, ancak herhangi bir yanıt alamamıştır. Özkaya’nın başvurusuna neden yanıt verilmedi? Ailesinin sağlık masraflarını karşılayamadığı dört yaşındaki Eyüp Can Özkaya dahil diğer MPS hastalarının sağlık giderlerini karşılamak üzere herhangi bir adım atmayı düşünüyor musunuz?” (ANKA)
 

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)