TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Devlet engelli vurgunu ‘avuç içi’yle önleyecek

Eklenme Tarihi : 11 Temmuz 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 10 kez okunmuş.

Ahmet Fatih Erturan/Ankara

Milli Eğitim Bakanlığı, engelliler üzerinden vurgunu önlemek için yeni bir sistem devreye soktu. Rehabilitasyon merkezlerine avuç içi tarama sistemi getirildi. Böylece okulların devleti soyması engellendi.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon okullarında yapılan vurguna Milli Eğitim Bakanlığı çözüm buldu. Maliye Bakanlığı Muhasebat kontrolörleri, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinin faturalarında görülen yüksek artış ve gelen ihbarlar üzerine, Türkiye genelindeki merkezlerde geniş kapsamlı bir denetim yaptı ve çok sayıdaki rehabilitasyon merkezinde engeli kişiler üzerinden haksız kazanç elde edildiği ortaya çıktı. Özellikle köylerde yaşayan ailelerin engelli çocuklarının rehabilitasyon okullarına kaydedilip hiçbir şekilde eğitim verilmediği görüldü.

Uygulama pilot illerde başladı

Öte yandan okulda eğitimini tamamlayıp ayrılan engelli çocukların kayıtlarının da silinmediği ve bu çocuklar üzerinden devlete fatura kesilmeye devam edildiği belirlendi. İncelemelerde, merkezlerde engelli çocuklara bireysel eğitim verildiği halde, faturanın yükselmesi için bunun grup eğitimi olarak gösterildiği ve bu şekilde öğrenci başına ayda 86 TL fazla para alındığı, eğitim saatlerinin fazla gösterilmesi yoluyla da faturaların şişirildiği ortaya çıktı. Bakanlık vurguna çözüm olarak avuç içi damar izi sistemini getirdi. Bu sistem pilot uygulama olarak birkaç ilde başladı. Engelli çocukların Rehberlik ve Araştırma Merkezlerine (RAM) başvurularında avuç içi damar izi yöntemiyle kimlik doğrulama sistemine geçildi. Böylece engelli çocuklar rehabilitasyon merkezlerine geldiğinde krulan sisteme elini okutarak girecek ve çıkışında da bu sisteme elini okutarak çıkacak. Böylece çocuğun eğitim aldığı sürede hesaplanmış olacak. Sisteme öğretmenler de dahil edilecek.

YILDA 1 MİLYAR 260 MİLYON TL

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, halen yurt genelinde bin 657 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi bulunuyor. Bu merkezlerde 233 bin 754 engelli öğrenci eğitim görüyor ve Devlet, buralarda eğitim alan engelli öğrenciler için yıllık 1 milyar 260 milyon lira ödeme yapıyor. Engelliler için ayrılan kaynaktan daha büyük pay almak isteyen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezleri ise çeşitli yollardan haksız kazanç yoluna gidiyor. Ancak yeni sistem sayesinde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezleri engelli öğrencileri evinden servisle alacak ve öğrenci, merkezlerde bulunan avuç içi tarama sistemine eli taratıldıktan sonra derse girecek. Böylelikle usulsüz ödemenin önüne geçilecek.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA,ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. NOT : EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÜRÜN SATIŞI VE YARDIM TOPLANMASI GİBİ GİRİŞİMLERİ DOĞRU BULMUYORUZ. BAĞIŞLARINIZ İÇİN TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİNDEKİ HESAP NUMARALARINA BAĞIŞLARINIZI YAPABİLİRSİNİZ . TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 115856)) IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((EURO bağış hesap no: 4263- 26989)) IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((USD bağış hesap no: 4263-0026975)) IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75))