TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Devlet engelli vurgunu ‘avuç içi’yle önleyecek

Eklenme Tarihi : 11 Temmuz 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 221 kez okunmuş.
Ahmet Fatih Erturan/Ankara Milli Eğitim Bakanlığı, engelliler üzerinden vurgunu önlemek için yeni bir sistem devreye soktu. Rehabilitasyon merkezlerine avuç içi tarama sistemi getirildi. Böylece okulların devleti soyması engellendi.
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon okullarında yapılan vurguna Milli Eğitim Bakanlığı çözüm buldu. Maliye Bakanlığı Muhasebat kontrolörleri, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinin faturalarında görülen yüksek artış ve gelen ihbarlar üzerine, Türkiye genelindeki merkezlerde geniş kapsamlı bir denetim yaptı ve çok sayıdaki rehabilitasyon merkezinde engeli kişiler üzerinden haksız kazanç elde edildiği ortaya çıktı. Özellikle köylerde yaşayan ailelerin engelli çocuklarının rehabilitasyon okullarına kaydedilip hiçbir şekilde eğitim verilmediği görüldü. Uygulama pilot illerde başladı Öte yandan okulda eğitimini tamamlayıp ayrılan engelli çocukların kayıtlarının da silinmediği ve bu çocuklar üzerinden devlete fatura kesilmeye devam edildiği belirlendi. İncelemelerde, merkezlerde engelli çocuklara bireysel eğitim verildiği halde, faturanın yükselmesi için bunun grup eğitimi olarak gösterildiği ve bu şekilde öğrenci başına ayda 86 TL fazla para alındığı, eğitim saatlerinin fazla gösterilmesi yoluyla da faturaların şişirildiği ortaya çıktı. Bakanlık vurguna çözüm olarak avuç içi damar izi sistemini getirdi. Bu sistem pilot uygulama olarak birkaç ilde başladı. Engelli çocukların Rehberlik ve Araştırma Merkezlerine (RAM) başvurularında avuç içi damar izi yöntemiyle kimlik doğrulama sistemine geçildi. Böylece engelli çocuklar rehabilitasyon merkezlerine geldiğinde krulan sisteme elini okutarak girecek ve çıkışında da bu sisteme elini okutarak çıkacak. Böylece çocuğun eğitim aldığı sürede hesaplanmış olacak. Sisteme öğretmenler de dahil edilecek. YILDA 1 MİLYAR 260 MİLYON TL Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, halen yurt genelinde bin 657 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi bulunuyor. Bu merkezlerde 233 bin 754 engelli öğrenci eğitim görüyor ve Devlet, buralarda eğitim alan engelli öğrenciler için yıllık 1 milyar 260 milyon lira ödeme yapıyor. Engelliler için ayrılan kaynaktan daha büyük pay almak isteyen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezleri ise çeşitli yollardan haksız kazanç yoluna gidiyor. Ancak yeni sistem sayesinde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezleri engelli öğrencileri evinden servisle alacak ve öğrenci, merkezlerde bulunan avuç içi tarama sistemine eli taratıldıktan sonra derse girecek. Böylelikle usulsüz ödemenin önüne geçilecek.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)