TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

‘Eğitimli engelliler önemli görevlerde’

Eklenme Tarihi : 25 Nisan 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 231 kez okunmuş.
AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayla Pektaş, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı'nın eşi Hayrunnisa Gül, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Beyazay Derneği ile ortak işbirliği çerçevesinde hayata geçirilen "Eğitim Her Engeli Aşar" projesinin 3. yıl değerlendirme toplantısına katıldı. Katıldığı toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Pektaş, "Bildiğiniz gibi şu an ülkemizde 8 buçuk milyona yakın engelli vatandaşımız var. Bunlar içerisinde de nüfusu oranladığınızda da yüzde 12-13 tekabül etmekte. Bu vatandaşlarımızın en büyük sorunu yüzde 80'e yakınının okuryazar bile olmaması, yani eğitimsiz durumda olması. Türkiye'ye ve dünyaya baktığınızda eğitimli olan engelli vatandaşlarımızın çok önemli görevlerde yer aldığını görebiliyoruz. O zaman buradaki en büyük eksiklik ne? Bu vatandaşlarımızı sosyal hayata kazandırılması her türlü imkandan faydalanarak toplumda hak ettikleri yerde bir birey olarak yer almaları için eğitim konusunu çok acil bir şekilde ele alınması ve bununla ilgili yapılandırma yapılması gerekiyor" dedi. "Eğitim Her Engeli Aşar" kampanyasının 2009 yılında başlatıldığını hatırlatan Pektaş, "bBu kampanyanın en büyük sebebi de biraz önce anlattığım yani engelli vatandaşlarımızın eğitim olarak toplumda ve sosyal hayatta daha yaşanabilir ve daha etkin bir şekilde yer alabilmelerini sağlamak için yapılmış bir kampanya. Bu güne kadar bu kampanya sayesinde özellikle engellilerle ilgili birçok konuda toplum düzeninde farkındalık yaratıldı, sayıları arttırıldı. Tabii ki bu burada kalacak mı? Hayır bu kampanya devam edecek. Engellilere yönelik çalışmalarda devam edecek" diye konuştu. AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayla Pektaş, kız çocuklarının okutulmaması ile ilgili olarak da şunları söyledi; "Daha önceki dönemlere baktığınızda zaten bu güne gelinen noktaya bakıldığında eğitimde çok büyük hamleler yapıldı. Şu an illere baktığınızda kız çocuklarının okutulması ile ilgili yapılan kampanyalara ülke genelinde baktığınızda bunu çok rahat bir şekilde görüyorsunuz. Toplumumuzun yarısı kadınlardan oluşmaktadır. Kadınlarımız ne kadar eğitimli olursa ülkemiz için de yetişecek nesillerimiz o kadar bilinçli ve eğitimli olacaktır. Bundan dolayı da buna ayrı bir önem vermekteyiz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam etmekte. Kız çocuklarımız çok önemsiyoruz, onlar bizim toplumumuzun geleceğiz."

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)