TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Ankara Etimesgut’da Elleri Kınalı Engellileri Asker Oldu

Eklenme Tarihi : 19 Mayıs 2011 Kategori : Duyurular, Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 1.071 kez okunmuş.
11.HavaUlaştırma Ana Üs Komutanlığında 29 engelli bir günlük temsili askerlik yaptı. Etkinlik kapsamında erken saatlerde komutanlığa gelen bedensel ve zihinsel engellilere, kayıtlarının yapılmasının ardından üniformaları giydirildi. İlk olarak yanaşık düzen eğitim verilen engelli askerler daha sonra kulelerde nöbet eğitimi aldı. Engellilerden oluşan gönüllü birliğin nöbet kulelerine giderken söyledikleri sloganlar töreni izlemeye gelen engelli ailelerini duygulandırdı. CN-235 tipi uçağı da inceleyen engelli askerler için daha sonra yemin töreni düzenlendi. İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşuyla başlayan törende engelli askerler adına konuşan Teday Derneği yönetim kurul üyesi Cabir Güngör, Ulu Önder Atatürk'ün yolunda koşan kahraman askerler olarak gerekirse vatan uğruna canlarını vermeye hazır olduklarını belirtti. Güngör, Atatürk ilke ve inkılaplarına da ömür boyu bağlı kalacaklarını vurguladı. Engelli Samet Atmaca'nın "Mehmetçik" şiirini okumasının ardından bir ellerini arkadaşlarının omuzuna diğer ellerini silaha koyan erler, yemin etti. Bu sırada bazı ailelerin gözyaşlarına hakim olamadıkları gözlendi. Yemin edilmesinin ardından konuşan 11. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral İsmail Yalçın, yüreği vatan sevgisi ile dolu engelli gençleri kutladı. Engelli gençlerin vatan için gerekirse canlarını verebileceklerine dair yemin ettiğini anımsatan Tuğgeneral Yalçın, "Yüce Türk milleti kahraman askerleri sayesinde adını tarihe altın harflerle yazmıştır" dedi. Törene gelen ailelere de seslenen Yalçın, "Her aile çocuğu asker olmasını gönülde ister. İşte bu dileğiniz gerçekleşti. Onlar artık bu şerefli yuvanın birer neferleri, onlar artık Atatürk'ün askerleri oldular" diye konuştu. Törenin ardından engelli aileleri adına Tuğgeneral Yalçın'a çiçek verildi.Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (TEDAY) genel başkanı İlimdar Boztaş'da grup ile birlikte üniforma giyerek asker yemini etti.Boztaş yaptığı konuşmasında engelli bireyler ve ailelerimizin içinde kalan ukteyi bugün bir günlük temsilide olsa gidermiş olduk.Arkadaşlarımız son derece mutlu oldular.Bu imkan ve olanakları biz engellilere sunan 11.HavaUlaştırma Ana Üs Komutanlığımızın değerli komutanlarına teşekkür ediyor,bu güzelliklerinden dolayı kendilerine minnettar olduklarını belirtti. Etkinlik kapsamında iki oğlunu da bir günlüğüne asker yapan Muzaffer Akçam da çok mutlu olduğunu, çocuklarını üniforma içinde görmenin kendisini heyecanlandırdığını belirtti. Yemin eden askerlerden Ali Osman Akçam ile Fatih Emir Göklen de çok mutlu olduklarını söyledi. Öte yandan, bazı engellilerin ellerine aileleri tarafından 'asker kınası' yakıldığı gözlendi.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)