TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engel sizsiniz Çünkü “Siyasetçisiniz”

Eklenme Tarihi : 4 Aralık 2012 Kategori : Köşe Yazıları | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 255 kez okunmuş.
4 Aralık Engelliler günü nedeni ile başta Ankara olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında Engeliler düşünülüyormuş gibi sözde engellilerin günlerini kutluyorlar. Şimdi bir bakalım.  Ankara'da Çankaya belediyesi ile başlayan engelsiz Çankaya projesi ile  yürüyüş alanları yapıldı ve yıllar sonra Ankara  genelini kapsayan bir çalışma olarak Engellilerin bir yürüyüş alanı oluştu. Niye? Seçimden seçime bak biz sizi düşünüyoruz demeye yüzleri olsun diye... Peki siyasiler her ilçe çok düşündüğü engeliler için ne yaptı? Ankara' da siyasi partileri gezin insan önce kendi kapısının önünü temizler diye bir söz var? Kendi siyasi partisinin bulunduğu binada kaç ilçede engelli vatandaşların yazıları okuyabileceği, yada merdivenleri çıkacağı asansör olmadan özel bir alan var? HİÇ BİRİNDE...   Sonra sözde genel başkanlar siyaset malzemesi yaptığı engelliler için Ankara'da hiç bir ilçe teşkilatının binasında engellileri kaldıramamış ki engellilerin sorununa çözüm bulsun. Ankara Büyükşehir belediyesi engelliler için otobüslerde teknolojiyi kullandı. Kullandı kullanmasına da hatta bunu düşündürende bir  engelli kızımız olmasına ve Ankara'da ki tüm engellilerin yaşamını kolaylaştıran cesaretli yürek ama kendisi bile kullanamıyor ... . Çünkü otobüslerde mesai çıkışı normal vatandaş binemiyor ki engelli vatandaş binsin. "Koyun sürüsü gibi muavin bağırıyor arkaya doru sırt sırta kayın nefes almak imkansız" Gel de engelli vatandaş olarak tekerlekli sandalye ile böle bir otobüse bin... Hem kalabalık hem de engelliler için özel olarak gelen otobüslerin özel asansörleri çalışmıyor ... . Mümkünse binmesinler sağlam giren engelli çıkacak nerdeyse !!! Onu bırakın engellilerin oyunu alarak Türkiye'yi yöneten Milletvekillerinden sadece Ak Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu'nun kartviziti engellilere göre tasarlanmış. Yani numunelik milletvekili ve mecliste işaret dilini de bilen tek milletvekili olma özelliğine sahip. İşte 4 Aralık Engeliler gününde hatırlanana çarşaf çarşaf haber olan siyasiler bu kadar engelsiz bir düşünce ile hareket ederek engelli vatandaşlarımızı düşünüyor. Şunu da göz ardı etmemek lazım Ankara'da ki yollarda araçlar ve sağlıklı yürüyen vatandaşlar bile çukurlara takılıp, kayıp düşerken tekerlekli sandalye, koltuk değnekleri ile bu yollarda nasıl yürünür anlamak imkansız. Kaldı ki bir Başkent örnek kent olmasından söz ederken doğu illerde taşralarda engelli vatandaşların yaşadığı engelleri siz hayal edin. Demem o ki Engellilerin engeli  küçük fikirlere sıkışmış düşünemeyen menfaatçi zihniyetlerde  saklı gizli engeller bizlerde ... .  

Beril Çuhadaroğlu

http://skyturk.net/yazar/beril-cuhadaroglu-engel-sizsiniz-cunku-siyasetcisiniz-oku-766.html#.UL5bA3Loqz8.facebook

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)