TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelli çalıştırana süper teşvik geliyor

Eklenme Tarihi : 19 Mayıs 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 314 kez okunmuş.

Bakanlar Kurulu’na sunulan “yeni teşvik paketine göre”, devlet, engelli çalıştıran “korumalı işyerleri” için gelir vergisi ve kurumlar vergisini indirecek, çevre vergisi almayacak. İşsizlik sigortasında da işveren payını devlet ödeyecek.

Hükümet, tüm yasal zorunlulukları rağmen engelli vatandaşların çalıştırılmasıyla ilgili beklediği sonucu alamayınca “yeni paket” hazırladı. Korumalı işyerlerine çok sayıda vergi indirimi getiren paket, otistik ve down sendromlu vatandaşların iş hayatına adım atmalarını sağlayacak. Bakanlar Kurulu’na sunulan “yeni teşvik paketine göre”, devlet, engelli çalıştıran “korumalı işyerlerine” vergi indirimi yapacak. Gelir vergisi ve kurumlar vergisi indirilecek, çevre vergisi alınmayacak. İşsizlik sigortasında işveren payını devlet ödeyecek. Zorunlu olmadığı halde engelli çalıştıran işyerlerinin indirimi daha yüksek olacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hazırladığı pakette özetle şu düzenlemeler yer alıyor: ÖZEL İŞYERİ İNDİRİMİ Korumalı işyerlerinde istihdam edilen engelli çalışanlar için yapılan ücret ödemelerinin yıllık brüt tutarının yüzde 100’ü tutarında ‘korumalı işyeri indirimi’ yapılacak. İndirim her bir engelli için azami 5 yıl süre ile uygulanacak. Bu nitelikteki işyerleri ile sosyal hizmet kurumları çevre vergisinden de muaf olacak. BEŞ YIL UYGULANACAK Korumalı işyerlerinde istihdam edilen engelli çalışanlar için yapılan ücret ödemelerinin yıllık brüt tutarının yüzde 100’ü tutarındaki kısmı korumalı işyeri indirimi olarak kurumlar vergisi beyannamesinde yer alabilecek. Bu indirim de her bir engelli için azami 5 yıl süre ile uygulanacak. ZORUNLU OLMAYANA DAHA FAZLA Mevzuatta belirlenen kontenjandan fazla veya yükümlü olmadıkları halde engelli çalıştıran işverenlerin bu şekilde çalıştırdıkları her bir engelli için yapılan ücret ödemelerinin tamamı da kurumlar vergisinden indirilebilecek. Korumalı işyerlerinde çalışan engellilerin işsizlik sigortası işveren payı Hazine tarafından karşılanacak. Maaşın bir bölümünü devlet ödeyecek Korumalı işyerlerinde çalıştırılan engellilerin ücretlerinin bir bölümü de yine devlet tarafından karşılanacak. Buna göre, devlet, korumalı işyerlerinde çalışan her engelli için yasa gereği ödenen aylık tutar yaklaşık 125 lirayı bulan engelli ödemesini yapmaya devam edecek. Yatırımların ve istihdamın teşvikine yönelik kanun kapsamındaki illerde çalıştırılan engelliler ile mevzuatta belirlenen sayıdan fazla engelli çalıştıranlara bu tutarın yüzde 20’si ilave olarak ödenecek. Otistik çocuklar tekrara dayalı işlerde çok başarılı AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin engelli çalıştıran ve adına “korumalı işyeri” verdikleri uygulamayla yeni teşviklerin gündeme geleceğini söyledi. Şahin, “Otizm ve down sendromlu olanların istihdamında teşvik uygulanacak. Zaten bu konuda eylem planı hazırlamıştık. Yeni düzenleme ile ilk adımını hayata geçireceğiz. Ciddi vergi indirimleri alacaklar. Diğer engellilerin yanısıra otistik ve down sendromu olanları da işgücüne takmak istiyoruz. Otistik çocuklar tekrara dayalı işlerde çok başarılılar, ezber yetenekleri çok güçlü. Bu yeteneği gerektiren işlerde çalışabilirler” dedi.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)