TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelli çalıştırana süper teşvik geliyor

Eklenme Tarihi : 19 Mayıs 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 26 kez okunmuş.

Bakanlar Kurulu’na sunulan “yeni teşvik paketine göre”, devlet, engelli çalıştıran “korumalı işyerleri” için gelir vergisi ve kurumlar vergisini indirecek, çevre vergisi almayacak. İşsizlik sigortasında da işveren payını devlet ödeyecek.

Hükümet, tüm yasal zorunlulukları rağmen engelli vatandaşların çalıştırılmasıyla ilgili beklediği sonucu alamayınca “yeni paket” hazırladı. Korumalı işyerlerine çok sayıda vergi indirimi getiren paket, otistik ve down sendromlu vatandaşların iş hayatına adım atmalarını sağlayacak. Bakanlar Kurulu’na sunulan “yeni teşvik paketine göre”, devlet, engelli çalıştıran “korumalı işyerlerine” vergi indirimi yapacak. Gelir vergisi ve kurumlar vergisi indirilecek, çevre vergisi alınmayacak. İşsizlik sigortasında işveren payını devlet ödeyecek. Zorunlu olmadığı halde engelli çalıştıran işyerlerinin indirimi daha yüksek olacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hazırladığı pakette özetle şu düzenlemeler yer alıyor:

ÖZEL İŞYERİ İNDİRİMİ

Korumalı işyerlerinde istihdam edilen engelli çalışanlar için yapılan ücret ödemelerinin yıllık brüt tutarının yüzde 100’ü tutarında ‘korumalı işyeri indirimi’ yapılacak. İndirim her bir engelli için azami 5 yıl süre ile uygulanacak. Bu nitelikteki işyerleri ile sosyal hizmet kurumları çevre vergisinden de muaf olacak.

BEŞ YIL UYGULANACAK

Korumalı işyerlerinde istihdam edilen engelli çalışanlar için yapılan ücret ödemelerinin yıllık brüt tutarının yüzde 100’ü tutarındaki kısmı korumalı işyeri indirimi olarak kurumlar vergisi beyannamesinde yer alabilecek. Bu indirim de her bir engelli için azami 5 yıl süre ile uygulanacak.

ZORUNLU OLMAYANA DAHA FAZLA

Mevzuatta belirlenen kontenjandan fazla veya yükümlü olmadıkları halde engelli çalıştıran işverenlerin bu şekilde çalıştırdıkları her bir engelli için yapılan ücret ödemelerinin tamamı da kurumlar vergisinden indirilebilecek. Korumalı işyerlerinde çalışan engellilerin işsizlik sigortası işveren payı Hazine tarafından karşılanacak.

Maaşın bir bölümünü devlet ödeyecek

Korumalı işyerlerinde çalıştırılan engellilerin ücretlerinin bir bölümü de yine devlet tarafından karşılanacak. Buna göre, devlet, korumalı işyerlerinde çalışan her engelli için yasa gereği ödenen aylık tutar yaklaşık 125 lirayı bulan engelli ödemesini yapmaya devam edecek. Yatırımların ve istihdamın teşvikine yönelik kanun kapsamındaki illerde çalıştırılan engelliler ile mevzuatta belirlenen sayıdan fazla engelli çalıştıranlara bu tutarın yüzde 20’si ilave olarak ödenecek.

Otistik çocuklar tekrara dayalı işlerde çok başarılı

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin engelli çalıştıran ve adına “korumalı işyeri” verdikleri uygulamayla yeni teşviklerin gündeme geleceğini söyledi. Şahin, “Otizm ve down sendromlu olanların istihdamında teşvik uygulanacak. Zaten bu konuda eylem planı hazırlamıştık. Yeni düzenleme ile ilk adımını hayata geçireceğiz. Ciddi vergi indirimleri alacaklar. Diğer engellilerin yanısıra otistik ve down sendromu olanları da işgücüne takmak istiyoruz. Otistik çocuklar tekrara dayalı işlerde çok başarılılar, ezber yetenekleri çok güçlü. Bu yeteneği gerektiren işlerde çalışabilirler” dedi.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA,ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. NOT : EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÜRÜN SATIŞI VE YARDIM TOPLANMASI GİBİ GİRİŞİMLERİ DOĞRU BULMUYORUZ. BAĞIŞLARINIZ İÇİN TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİNDEKİ HESAP NUMARALARINA BAĞIŞLARINIZI YAPABİLİRSİNİZ . TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 115856)) IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((EURO bağış hesap no: 4263- 26989)) IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((USD bağış hesap no: 4263-0026975)) IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75))