TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelli çocuklarla konuşulması bile istenmiyor

Eklenme Tarihi : 24 Ağustos 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 249 kez okunmuş.

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı Başkanı Yavuz Kocaömer toplumun engelli insanlara bakışını ortaya koyan araştırmayı hurriyet.com.tr için yorumladı:

Bu işin esası eğitimsizlik. Çünkü bizim eğitim sistemimizde engelli insanlara nasıl davaranılacağı, engellinin ne demek olduğu öğretilmiyor. Onun için de insanlar özellikle engelsiz çocukları olan anne babalar çocuklarının engelli çocuklar bir araya gelmesini istemiyorlar. Sanki onlarda bulaçıcı hastalık varmış gibi. Sorun burada. Milli Eğitim Bakanlığı'na senelerdir söylüyoruz. Ben 22 sene yürüyüp, oturamayan, dünyanın ızdırabını çekmniş bir abiyle yaşadım. O ızdırapları çekmeseydi ben bugün her şeye karşı çıkan, fikirleri açıkça savunan bir insan olamazdım.   Bunu insanlarımıza anlatmak zor. Dünyada eskiden  engelli insanları topluma entegre etmek vardı. Bir kaç senedir kalktı. Birleşmiş Milletler'in bir programı var. Dahil etme programı. Engelli bir insanla ben masada konuşuyorum, o benim evime okuluma gidip geliyor. Dünya buna gidiyor. Biz neredeyiz. 2005 senesinde çıkan Engelliler yasası var. 1 Temmuz 2012'ye kadar bütün kamuya açık yerlerin engellilere uygun hale getirilmesini şart koydu. 7 senede bunu yapamadılar, süreyi 3 sene daha uzattılar. ENGELLİYE TOPLU TAŞIMA YOKSA ÖZEL ARAÇ VAR   Ankete katılan engelsiz bireylerin büyük bir çoğunluğu (%98,9) engellilerin çalışması gerektiğini belirtirken, %80.4’ü engellilerin evden çalışmasına destek veriyor. TESYEV Başkanı Kocaömer bunu şöyle yorumluyor: Evde çalışabilecek olan da var. bir yere gidip çalışabilecek olan da var. Lafa geldiği zaman bakanlarımız senelerdir Avrupa standartlarını yakaladık derler. Bir ölçüde gerçek payı var yasalar yönünde. Ama uygulamada böyle bir şey yok. Bu biraz da ekonomik imkan meselesi. Bugün Almanya'da bir ağır engelli insan evi ile işyeri arasında kendisine uygun toplu taşıma aracı kullanma imkanı yoksa devlet onu her sabah evinden alıp işine götürüp akşam getirmek zorunda.   İŞARET DİLİ BİLEN TERCÜMAN HAKKI VAR   Aynı şekilde sağır dilsiz bir Alman vatandaşı mahkemelerde hastanelerde devlet kurumlarında işaret dilini bilen bir tercüman isteme hakkına sahip ücretsiz olarak. Bugün dünyayı bırak ülkemizde öyle engelli insanlar var ki birçok engelsiz geçinen insanlardan çok daha ileri insanlık eğitim bakımından. Yine Almanya'da engelli engelsiz çocuklar birlikte okuyor. Bir program var, adı "engelliler engelsizlere yardım ediyor". Bir engelliler okulundan öğrenciler alınıyor, engelsiz öğrencilerin okuduğu okula getiriliyor. Bir hafta on gün yemek yiyor, ders yapıyorlar, oyun oynuyorlar vs. sonra öğretmenleri engelsiz öğrencilere soruyor. Bu engelli arkadaşlarınızdan ne öğrendiniz diyor. Yüzde 93'ünün verdiği cevap aynı. Hayatın zorlukları karşısında pes etmemeyi öğrendik.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)