TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelli kızını yatağa bağlamak zorunda kalıyor

Eklenme Tarihi : 23 Ocak 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 222 kez okunmuş.
Karabük'te yaşayan Süleyman İncebacak, akli dengesi yerinde olmayan kızını, saldırganlaştığı ve çevresine zarar verdiği için, ellerinden ve ayaklarından yatağa bağlıyor
Soğuksu Mahallesi Kaftan Sokaktaki 3 katlı bir evin ikinci katında, engelli kızı Fatma (29) ile birlikte yaşayan Süleyman İncebacak, gazetecilere yaptığı açıklamada, akli dengesi yerinde olmayan kızının aşırı saldırganlaştığını, sürekli kendisine ve çevresine zarar verdiğini, onu kontrol altına almakta güçlük çektiğini söyledi. Müracaat ettiği hastanelerin ve özel rehabilitasyon merkezlerinin kızını kabul etmediğini, edenlerin de bir süre sonra taburcu ettiğini anlatan İncebacak, şöyle dedi: ''Kızım 29 yaşında, annesi 12 yıl önce onun engeli yüzünden beni terk etti. Ben kızıma 29 yıldır bakıyorum. Temizliğini yapıyorum, yemeğini ben hazırlar yediririm. Artık yaşlandım. Kızımı kontrol edemiyorum. Kızım kendisine zarar veriyor, kafasını duvarlara vuruyor, parçalıyor kendisini. Bağlamazsam durduramıyorum. Öldürse kendisini, ben nasıl anlatacağım başkalarına. Kızım kendisine bir şey yapmasın diye namaza bile gidemiyorum, sürekli takip etmek zorundayım. Evdeki sobayı deviriyor, her şeyi boğazına sokuyor. Savcılığa dilekçe verdim, kendisine zarar veriyor, ölürse ben sorumlu değilim diye. Bağlamayınca da kontrol edilmiyor. Bana (bağlamayacaksın) dediler, peki kendisine bir şey yapıp ölürse sorumlu beni tutacaklar. Çok zor durumdayım, çaresiz kaldım, son çare bağlıyorum'' -Otobüsler kızı almıyor- Baba İncebacak, kızının ayrıca böbrek hastası olduğunu ve onu her ay Ankara Numune Hastanesine götürmek zorunda olduğunu bildirdi. Kızı çevresine rahatsızlık verdiği için otobüslere alınmadıklarını dile getiren İncebacak, ''Ankara'ya özel araç tutarak taşımak zorunda kalıyorum. 900 lira emekli maaşım var. Ben aç kalmaya razıyım, kızım kurtulsun yeter. Kızımı bu ay Ankara'ya hastaneye götüremeyeceğim, durumum yok, maddi gücüm yok. İl Sağlık Müdürlüğü bir defa ambulans verdi ama o da beklemeden bırakıp geliyor. Zor kontrol edilen kızımla baş başa kalıyorum. Kızımı ben şimdi Ankara'ya neyle götüreceğim'' diye konuştu. Yıllardır hayatını kızı için feda ettiğini belirten baba, sözlerini şu şekilde tamamladı: ''Teşekkür alacakken eski eşim tarafından şikayet edildim. Annesi ayrıldıktan sonra, sürekli savcılığa beni kızıma işkence yaptığım gerekçesi ile şikayet ediyor. Evime polisler geldi. Bu nedenle mahkemelere çıkıyorum. Bana (kızını bağlamayacaksın) dediler. Kızım o zaman kendisini öldürecek. Öldüğünde ben ne anlatacağım. Öldüğü zaman da (sen yaptın) diye suçlanacağım. Şimdi sanık sandalyesine oturtuyorlar, biri bana akıl versin. Son çarem kaldı, kendimi öldürmek. Ne yapacağımı şaşırdım. Başbakan ve Cumhurbaşkanından yardım istiyorum.''

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)