TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelli Platformlarından Hükümete Çağrı

Eklenme Tarihi : 30 Temmuz 2011 Kategori : Duyurular, Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 241 kez okunmuş.
Engelli Platformlarından Hükümete Çağrı: Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Bakan Yardımcılığına Engelli Biri Getirilsin...Ankara Engelliler Platformu ile Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'dan randevu talebinde bulunduklarını belirterek, Sosyal Politikalar ve Aile Bakanlığı'nda Bakan Yardımcılığı'na engelli birinin getirilmesi hususunda Başbakan Erdoğan'a görüş beyan edeceklerini bildirdiler. ANKARA (ANKA) - Ankara Engelliler Platformu ile Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (TEDAY), Başbakan Recep Tayip Erdoğan'dan randevu talebinde bulunduklarını belirterek, Sosyal Politikalar ve Aile Bakanlığı'nda Bakan Yardımcılığı'na engelli birinin getirilmesi hususunda Başbakan Erdoğan'a görüş beyan edeceklerini bildirdiler. TEDAY Başkanı İlimdar Boztaş yaptığı açıklamada, engellilerin sorunlarına çözümler aranırken "bilinçsiz" kişiler tarafından yapılan çalışmalar ile ortaya çözümsüzlüklerin çıktığını ifade etti. Boztaş, engelliler için yapılan yasal düzenlemelerde ve uygulamalarda ciddi eksikliklerin olduğunu ve yasaların kurumlarca engellilerin aleyhinde yorumlanarak mağdur edildiklerini iddia etti. Boztaş, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Açın yasaları bakın engellilerin yaşam biçimlerini kolaylaştıracak her türlü araç ve gereçlerden ÖTV ve KDV alınmaması gerekirken engellilerden neden bu vergiler alınıyor? Yurt dışından ve yurt içinden otomobil alımı gibi hususlar tam anlamıyla çelişkilerle dolu. Alınan araçlar hurdaya çıkana kadar engellilerin önünde beladan başka bir işe yaramıyor. Yurt içinden alınan aracı 5 yıldan önce satamazsın, yurt dışından alınan aracı 10 yıldan önce satamazsın gibi kısıtlamalarla engel olunuyor. Engellilerin tükettiği akaryakıtlarda ÖTV ve KDV'ler hangi kanuna göre alınıyor. Aksini iddia eden kurumlar ilgili kanunu açıklaması gerekiyor. Birçok hususta KDV iadesi kararları bazı mahkemelerden çıkmaya başladı. Bürokrasi bu zamana kadar çok sayıda kanunu kendine göre yorumladığı için engelliler hep mağdur edildi. Engellilerin istihdamından emekliliğine sağlık raporlarından eğitimine kadar çok sayıda çözüm bekleyen sorunlar var." Türkiye'de 8.5 milyon engellinin bulunduğunu ve bunların içinden 1 milyonun üzerinde bakıma muhtaç ağır engellinün yer aldığını söyleyen Boztaş, bu kişilerden sadece 250 bininin evde bakım ücreti ile desteklendiğini söyledi. Geriye kalan yaklaşık 750 bin kişinin ise bürokratik sorunları aşamadığı için veya yönetmeliklerle konulan kriterleri tutturamadığı için bu olanaklardan yoksun kaldığını ifade eden Boztaş, Ankara Engelliler Platformu Başkanı Yıldıray Çınar'ın başkanlığında Başbakan Erdoğan'dan randevu talebinde bulunduklarını ve kendisinden Sosyal Politikalar ve Aile Bakanlığı'nın Bakan Yardımcılığı'na engelli birinin getirilmesi hususunda görüş beyan edeceklerini söyledi.
  yusuf

  evet olması gereken düzenlemeler için bakan yardımcısı engelliden olmalı

  ahmet

  sayın yıldıray çınar ve bu platformun üyeleri sayın başbakanla olan görüşmenizde lütfen sorarmısınız 30 bin engelli kamuda açık bu kadrolar neden bekletiliyor

  yasin

  İlimdar başkanım sizi çok yakınen takip ediyorum çalışmalarınızıbeğeniyorum başarılar diliyorumsiz bu işide başarırsınız bugünki TBMM’de 4 engelli insan milletvekili oldu bu sizlerin başarısı

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)