TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelli Tuba’ya okul engeli

Eklenme Tarihi : 4 Aralık 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 245 kez okunmuş.
Manisa Hafsa Sultan Ortaokulu 8'nci sınıf öğrencisi bedensel engelli Tuba Köroğlu, evinin yakınındaki hemzemin geçidin üstgeçit çalışması nedeniyle kullanılamaması nedeniyle 10 günden bu yana çok sevdiği okuluna gidemiyor. Tekerlekli sandalyesinin aküsü uzun yola dayanmayan Köroğlu ve ailesi, belediye yetkililerinden yardım beklediklerini söyledi.
Manisa'daki 50 yıl Mahallesi, 6114 Sokak'ta yaşayan doğuştan bedensel engelli Tuba Köroğlu, okuma azmi ile dikkat çekiyor. Bacakları ve el parmaklarının büyük bölümü olmayan Köroğlu, 7 yıl boyunca babasının sırtında okula giderek, eğitimini sürdürdü. Ailesinin 3 çocuğundan biri olan Tuba Köroğlu, bu eğitim öğretim yılı başında akülü tekerlekli sandalyeye kavuştu. Tekerlekli sandalye sayesinde, rahatça yaklaşık 800 metre uzaklıktaki okuluna gitmeye başlayan Tuba'nın bu sevinci evlerinin yakınındaki hemzemin geçide 10 gün önce üstgeçit yapılmaya başlanmasıyla kabusa döndü. Çalışmalar nedeniyle okul yolundaki hemzemin geçidi kullanamayan Tuba Köroğlu'nun 3 kilometreyi bulan başka bir yoldan okula gitmesi gerekiyor. Ancak, bu yola da tekerlekli sandalyesinin aküsü dayanmıyor. İşsiz babasının da bel fıtığı nedeniyle artık kendisini taşıyamaması nedeniyle Tuba, 10 gündür okuluna gidememekten yakındı. BABA ÇARESİZ Kızının durumuna üzülen Celal Köroğlu, kent merkezindeki engelleri kaldıranların kenar mahallelerdeki durumu görmezden geldiğini savundu. Köroğlu, şöyle dedi: "Kenar mahallelerde de engelilerin yaşadığı unutulmamalı. Bel fıtığı olmasam kızımı yine sırtımda okula taşırdım. Bir kızımı maddi sıkıntılar nedeniyle okuluna devam edemedi. Tuba'nın mutlaka eğitimine devam etmesini istiyorum. Engeline rağmen Tuba, başarılı bir öğrenci. Her yıl takdir belgesi getiriyor. Tuba'nın yine eskisi gibi okuluna devam edebilmesi için yetkililerden çözüm bekliyoruz." RESSAM OLMAK İSTİYOR Okula gidemediği için üzüldüğünü belirten Tuba Köroğlu ise, bir an önce okul ve arkadaşlarına kavuşmak istediğini söyledi. Okuluna giden yoldaki hemzemin geçitteki düzenlemenin bir an önce tamamlanmasını veya belediye yetkililerinden kendisi için başka bir çözüm üretmelerini isteyen Köroğlu, "Sağ elimde sadece iki parmağım var. Sol el parmaklarım ise yok. Ancak, bir kitapta resim gördüm. Çizmeyi denedim ve başardım. Bundan sonra da ressam olmaya karar verdim. Resim yapmakta elini çok büyük önemi var. Ancak, ben bunu kendimde engel olarak görmüyorum" dedi. Köroğlu, kimseden bir maddi destek beklemediğini tek isteğinin bir dizüstü bilgisayar olduğunu ekledi.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)