TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelliler Bir Günlüğüne Üniversiteli Oldular

Eklenme Tarihi : 3 Haziran 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 18 kez okunmuş.

Beü’de 2’ncisi düzenlenen, ‘Üniversite eğitimi ve temsili mezuniyet’ kapsamında engelliler, üniversitede 1 günlük eğitim aldı. Eğitime katılan 50 engelli, sabah aileleriyle üniversitenin merkez kampüsünde bir araya geldikten sonra ders alacakları sınıflara alındı. Engellilere gün boyu, ‘Biyoloji bilimindeki son gelişmeler’, ‘İslam medeniyetinin dinamikleri’, ‘Çevre ve su’, ‘Telekomünikasyon teknolojileri’, ‘Obezite ve diyabet’, ‘Sanayileşme ve sağlık’, ‘Yaratıcılık’, ‘Sanatın insan yaşamındaki yeri’, ‘Türk dilinin sırları’, ‘Tarih, kültür ve medeniyet ilişkisi’, ‘İslamda aile’, ‘Sosyoloji’ konularında eğitimler verildi.

 

Gün sonunda ise engelli öğrenciler için üniversitenin merkez kampüsündeki spor salonunda mezuniyet töreni düzenlendi. Törene, Zonguldak Vali Yardımcısı Ahmet Mailoğlu, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Bakımı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, öğretim görevlileri ve engelli öğrencilerin aileleri katıldı. Salona alkışlar eşliğinde giren engelliler, ilk kez cüppe giyerek mezun olmanın sevincini yaşadı. Saygı duruşuyla başlayan tören, Uzun Mehmet İlkokulu öğrencilerinin işaret diliyle okuduğu İstiklal Marşı ile devam etti.

ÇİÇEK: “TOPLUMUN ENGELLİYE BAKIŞ AÇISI DEĞİŞMELİ”

Engelli öğrenciler adına konuşan Yasin Çiçek, toplumda insanların kendilerine olan bakış açısını değiştirmesini istedi. Engellilerin, kendilerine karşı olumsuz davranışları çok erken yaşta fark etmeye başladıklarını söyleyen Çiçek, “Toplumda engelliye karşı bakış açıları ve yanlış davranışlar çocukluk yaşlarda başlıyor. Oysa biz grip veya nezle değiliz ki hasta hitabına maruz kalalım. İşte bu ön yargı yüzünde birçok şeye pencere ardından baktık. Pencereden bakarak oynadık oyunlarımızı, oradan hayal ederek gittik okullarımıza. Hep kaçtılar bizden. Toplumda hem vardık, hem yoktuk. Bizlere engelli dediler. Çünkü engelleri onlar koydu. Sizden sadece azıcık farklı ve özeliz” dedi.

REKTÖR ÖZER: HEDEFİMİZ BU EĞİTİM MODÜLÜNÜ GELİŞTİRMEK

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, engelli öğrenciler konusundaki hassasiyetlerini, tüm kampüslerde fiziki ve sosyal yaşam alanlarında yaptıkları çalışmalarla yansıttıklarını söyledi. Daha sonra mezun olan engelli öğrencilere diplomaları verildi. Öğrencilerden Gözde Gül, diplomasını alırken duygulanarak gözyaşlarını tutamadı. Engelliler, mezun olmanın sevincini keplerini havaya atarak yaşadı.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA,ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. NOT : EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÜRÜN SATIŞI VE YARDIM TOPLANMASI GİBİ GİRİŞİMLERİ DOĞRU BULMUYORUZ. BAĞIŞLARINIZ İÇİN TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİNDEKİ HESAP NUMARALARINA BAĞIŞLARINIZI YAPABİLİRSİNİZ . TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 115856)) IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((EURO bağış hesap no: 4263- 26989)) IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((USD bağış hesap no: 4263-0026975)) IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75))