TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelliler engelleri aşa aşa yürüdüler

Eklenme Tarihi : 16 Mayıs 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 247 kez okunmuş.
Altınokta Körler Derneği, metro durağında raylara düşerek bacağı kırılan Mahmut Keçici'nin haklarını aramak ve 'engelsiz ulaşım' için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) yürüdü. Ne var ki Unkapanı’nda buluşan 30 görme engelli, 500 metre uzaklıktaki belediyeye ulaşana kadar birçok engelle karşılaştı. Kaldırımlara park eden araç nedeniyle yoldan yürümek zorunda kalan engelliler bu kez de ezilme tehlikesi geçirdi. Halkevleri'nin desteklediği yürüyüşte görme engelliler, yanlarındaki refakatçileriyle birlikte İBB’yi protesto etti. Buluşma yeri, Unkapanı’ndaki sigorta binasının önüydü. Saat 13.00 sularında yürüyüş başladı. Daha yürüyüşün ilk metrelerinde ‘park eden araçlar’ nedeniyle kaldırımda yürümekte zorlanan engelliler, yola çıkmak zorunda kaldı. Araçların yanı sıra çöp konteynırlarının da olması nedeniyle görme engelliler zor anlar yaşadı. Yaklaşık 500 metre uzaktaki belediyeye gitmek için trafik ışıklarına gelindi. Grup, kırmızı ışığı zamanında geçemedi. Bu sırada trafikte bekleyen araçlar, yeşil ışık yanmasından dolayı kornalarına basarak engelli vatandaşları hızlı geçmeleri konusunda ikazda bulundu. ‘Engelsiz ulaşım, engellinin hakkıdır’ sloganları atan grup, 15 dakika sonra belediyenin önüne vardı. 23 Ağustos 2011’de metroda tren raylarına düşerek bacağı kırılan Mahmut Keçici, basın açıklaması yaptı. Keçici, engelsiz ulaşım konusundaki taleplerini sıralayarak, belediyeyi bu konuda duyarlılığa davet etti. Keçici, ayrıca metro durağına düştükten sonra 8 ay yatarak tedavi gördüğünü, hala eski sağlığına kavuşamadığını belirterek, “O günden bu yana metroya bir daha binemedim. Travma geçirdim. Metrodaki asansörü sedye sığmadığı için beni merdivenlerden çıkardılar. Metro hayatı kolaylaştırıyor ancak benim için 2. bir engel oldu” dedi. Altınokta Körler Derneği’nin İstanbul Şubesi Başkanı Murat Demirok da şunları dedi: “Yöneticiler aleyhine 'ihmal ve kusur’ bulunduğu gerekçesiyle soruşturma açılmasını istedik. Ancak İstanbul Valiliği bu talebimizi reddetti. Şimdi valilik kararının reddi için idare mahkemesine dava açtık. Bu davamız da kabul olmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğiz. Metro duraklarının tıpkı fünikülerde ve Seyrantepe metro durağında olduğu gibi kapatılmasını istiyoruz. Eğitim, istihdam ve yaşam hakkı istiyoruz. Bunu da sadece insan olduğumuz için istiyoruz.” Demirok, belediye meclis üyelerini de, sorunlarının çözümü konusunda önerge vermeye davet etti. Metrobüs durağında düştü Eyleme katılanlardan görme engelli Rukiye Çıray, kent içi ulaşımda yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı: “Duraklarda otobüslerin numarasını göremiyoruz. Birisini sorana kadar da otobüs gidiyor. Metrobüs durağında otobüsle kaldırım arasındaki boşluğa düştüm.” Görme engelli Rıdvan Piliç’se şunları söyledi: “Tüm trafik ışıklarının sesli olması gerekiyor. İnsanlara sormak zorunda kalıyoruz. Otobüs durakları durağa benzemiyor. Direk şeklindeki durakları bulmakta zorlanıyoruz. Özellikle metrobüs duraklarında tırtıllı zeminler olmalı.”

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)