TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

‘Engelliler İçin Diyabet, İkinci Bir Engel Oluşturmasın’

Eklenme Tarihi : 28 Nisan 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 198 kez okunmuş.
Erzurum Özel Eğitim Meslek Lisesi, ergenlik çağındaki engelli bireylere yönelik beslenme ve diyabet konulu çalışma başlattı. İşitme engelliler öğretmeni Süleyman Bozkurt, engelli okulları ile engelli derneklerinin diyabet konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını söyledi. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 'Ergenlik dönemindeki engelli bireylerde beslenme ve diyabet' konulu sağlık projesi için kolları sıvayan Erzurum Özel Eğitim Meslek Lisesi, çarpıcı bir gelişmeyi gün yüzüne çıkardı: "Engelli okulları ve engelli derneklerine yönelik düzenlenen anketlerde diyabet bilgisine sahip engelli sayısı yüzde 10'u geçmiyor." Anketin sonucunu dikkate alarak kendilerine bir görev üstlenen Erzurum Özel Eğitim Meslek Lisesi, diyabet ve dengeli beslenme hakkında bilinçlendirme ve engelli bireyler ile ailelerine yönelik çalışma başlattı. Projede yer alan işitme öğretmeni Süleyman Bozkurt, Erzurum'daki tüm engelli okullar ve engelli dernekleri başta olmak üzere ilgili kurumlara eğitim CD'leri dağıttıklarını, amaçlarının; ülke genelindeki tüm engellilere ve engelli ailelerine diyabet ve sağlıklı beslenme hakkında bilinçlendirme yapmak olduğunu kaydetti. Ergenlik çağındaki engelli bireylerde beslenme ve diyabet konusunda sıkça karşılaşılan konuların başında obezite (fiziksel aktivite azlığı), malnütrisyon (yetersiz beslenme), kalp damar tıkanıklığı ve hipertansiyon, guatr, davranış bozuklukları, bulumiya nevroza (kusma hastalığı), kabızlık ve diyabetin geldiği vurgulandı. DİYABET NEDİR? İnsan vücudunda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılmaması durumunda gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. DİYABETE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Yeterli ve dengeli beslenme, ailelerin bilinçlendirilmesi, diyetisyen desteği alınması, okullarda yemekhane sisteminin kurulması, okul kantinlerinin çocukların sağlık durumları göz önünde bulundurularak düzenlenmesi, mevsiminde yetişen meyve ve sebzelerin tüketilmesi, engelli bireylerin yemek öğünlerinin denetlenmesi, diyabette acil önlemler konusunda insanların bilinçlendirilmesi ve özellikle okullarda diyetisyen bulundurma zorunluluğunun getirilmesi.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)