TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelliler için konuşan ATM

Eklenme Tarihi : 23 Ağustos 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 268 kez okunmuş.
 Halkbank, Engelli vatandaşlar için "Erişilebilir Bank24" adındaki ATM projesini hayata geçiriyor.            Halkbank, bedensel ve görme engellilerin hiçbiryardımalmalarına gerek kalmadanATMcihazlarını kendi başlarına kullanabilmelerini sağlayan 'Erişilebilir Bank24' adını verdiği projeyi hayata geçirdi Projeyi geliştiren ve Türkçe ses teknolojileri alanında çözümler sunan Sestek’ten yapılan yazılı açıklamada, Halkbank için geliştirilen "konuşan ATM" uygulamasının ses teknolojisi sayesinde bedensel ve görme engellilerin hiçbir yardım almalarına gerek kalmadan, kolay ve güvenli bir şekilde ATM’lerdenişlem yapabilecekleri, görme engelli kullanıcıların ATM’nin konuşmalarını kulaklıkla dinleyeceği, isterlerse ekranı tamamen karartarak işlem yapabilecekleri bildirildi. Halkbank’ın ilkaşamada İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibibüyükşehirlerde konumlandıracağı Erişilebilir Bank24’lerin yurt geneline yayılacağı ve 7 gün 24saathizmet vermeye başlayacağı kaydedilen açıklamada, sunduğu avantajlarile Halkbank’ın konuşan Bank24’lerinden yalnızca görme engellilerin değil,özel dizaynı ile bedensel engellilerin de yararlanabileceği belirtildi. Açıklamada, okuma güçlüğü çekenler ya da yaşlıların da ATM’den faydalanabileceği kaydedildi. Erişilebilir Bank24’lerden yararlanan görme engellilerin,ilkaşama kapsamında cihazın sesinikulaklıklardandinleyerekhesapbakiyelerini inceleyebilecekleri veparaçekebilecekleri ifade edilen açıklamada,işlemyaparken ekrandan kendilerine okunan bilgilerinyolgösterici olduğu ve ATM’nin klavyesinden yararlanabilecekleri, kulaklık kullanıldığıiçinbilgilerin gizliliğinin de sağlanmış olacağı vurgulandı. Telefon bankacılığına benzerbir şekilde kullanıcının hangiişlemiçin hangi tuşa basması gerektiğine dair konuşanATM tarafından bilgilendirildiği belirtilen açıklamada, tuşlarınözel yapısı sayesinde görme engellilerin nereye bastıklarını anlayabildikleri kaydedildi. Projede görme engelli kullanılıcıların ATM’ye şifrelerini konuşarak vermedikleri, şifre girme işleminin yineklasikyöntem olan tuşlar aracılığıyla gerçekleştirildiği ve böylece herhangibirgüvenlikaçığıilekarşılaşma olasılığının ortadan kalktığınınaltıçizilen açıklamada, projenin pilot uygulamasının Mayıs ayında "Engelliler Haftası" kapsamında Halkbank Mecidiyeköy Şubesinde hizmete başladığı bildirildi. Sestek Üst Yöneticisi (CEO) Levent Arslan, konuşanATM uygulamalarınınen az geleneksel ATM uygulamalarıkadar güvenli olduğuna dikkati çekerek, ATMekranındaki yazıların seslendiriliyor olmasının ekrandaki bilgilerinherkes tarafından duyulabileceği anlamına gelmediğini, kullanıcıların seslendirilen metinleri kulaklıkla dinlediklerini, ATM ekran görüntüsünün isteğegöre karartılabilme imkanının kötü niyetli kişilere karşıekstra güvenlik sağladığını ifade etti.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)