TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelliler için ‘Seyrüsefer Takımı’ projesi, hayata geçirildi

Eklenme Tarihi : 25 Nisan 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 232 kez okunmuş.
Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 15 polis memuru ve bir amirle kurulan Seyrüsefer Takımı, engellilerin günlük yaşadıkları sorunları ortadan kaldırmak için bir süre önce çalışmalara başladı. Başta engelli ve aileleri olmak üzere görenlerin takdirini toplayan proje ile binlerce engelliyle anket çalışması yapıldı. Anket çalışmasında 'gitmek istediğiniz yere bağımsız gidebiliyor musunuz' sorusuna ankete katılanların yarısından fazlası 'hayır' yanıtını verdi. Kamu ve özel kurumların giriş çıkışında, kaldırımlarda giriş çıkışlarda, tuvaletler gibi benzeri yerlerde ulaşımda sorun yaşadıkları anket sonucunda ortaya çıktı. Seyrüsefer Takımı anket sonuçlarının ardından, şehir merkezindeki en işlek yerleri pilot bölge seçti. Kolları sıvayan takım, 3 ana kola ayrılan pilot bölgeye giderek kaldırım ve ışıklandırma gibi engelleri hem kamera kaydı hem de fotoğraflayarak kaydetti. Takım, tespit ettikleri yaya kaldırımlarını, yaya geçitlerini, kavşakları, ışıklı işaret cihazlarını, toplu taşımada kullanılan araçları ve durakları 3 renkle kategorilere ayırdı. Yetersiz yerler kırmızı, yeterli yerler yeşil ve yapılmış ama eksik yerleri sarı olarak sınıflandırıldı. Yapılması gereken 200'den fazla kaldırım ve ışıklandırma tespit eden Seyrüsefer Takımı, kurum ve kuruluşlarla toplantılar yaparak tespit edilen yerlerin çözümü için bilgilendirmede bulundu. Takımın toplantısına çağırılan ilgili birim daire başkanları ve amirlere, hazırlanan harita üzerinde görüntülü fotoğraflı bir şekilde uygulamalı olarak yaşanan engellilere sorun çıkaran noktalar gösterildi. Projeyi hızla ilerleten Seyrüsefer Takımı, çalışmaları 10-16 Mayıs Engelli Haftası'na yetiştirerek, görkemli bir kutlama programı ile tanıtacak. Engellilerin de her vatandaş gibi devletin imkanlarından yaralanması gerektiğini vurgulayan Gaziantep Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz, "Seyrüsefer Takımı projesi önüme geldiğinde çok beğenmiştim. Şehir merkezindeki engelleri tespit eden arkadaşlarımız gerekli kurumları bilgilendirdi. Özellikle belediye olmak üzere her kurum en iyi şekilde projemize destek verdi. Gaziantep'te engelli vatandaşların bir nebze de olsa engelleri kaldırılmış oldu" dedi. Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi Başkanı Hulusi Kalender de, "Emniyet Müdürlüğümüzün yaptığı çalışma aslında geç kalınmış bir çalışma. Hepimizin bu tür çalışmalara duyarlı olması lazım. Çünkü hepimiz bir elimizi yada bacağımızı kaybedebiliriz" dedi.İHA Takımın toplantısına çağırılan ilgili birim daire başkanları ve amirlere, hazırlanan harita üzerinde görüntülü fotoğraflı bir şekilde uygulamalı olarak yaşanan engellilere sorun çıkaran noktalar gösterildi. Projeyi hızla ilerleten Seyrüsefer Takımı, çalışmaları 10-16 Mayıs Engelli Haftası'na yetiştirerek, görkemli bir kutlama programı ile tanıtacak.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)