TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelliler, su altına dalmanın mutluluğunu yaşadı

Eklenme Tarihi : 26 Mart 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 332 kez okunmuş.

Bursa merkez Osmangazi Belediyesi tarafından ‘Mavide Engel Yok’ sloganıyla başlatılan proje, engellilerin yüzünü güldürdü. Hayatlarında ilk kez su altına dalman engelli gençler, büyük mutluluk yaşadı. Denizatı Dalış Merkezi, Hamsi Diving,.

Bursa merkez Osmangazi Belediyesi tarafından ‘Mavide Engel Yok’ sloganıyla başlatılan proje, engellilerin yüzünü güldürdü. Hayatlarında ilk kez su altına dalman engelli gençler, büyük mutluluk yaşadı.

Denizatı Dalış Merkezi, Hamsi Diving, IDDA (International Disabled Divers Association), ADM Diving ve Medak’ın desteğiyle gerçekleştirdiği proje ile, bedensel engelli vatandaşlar hayatlarında ilk kez su altına dalmanın keyfini yaşadı. Dalış hocası ve medikal personelden oluşan 14 kişilik ekiple gerçekleşen eğitimlerde, 29 belediye personeli teorik yüzey destekçisi eğitimi alırken, bunların 17’si uygulamalı eğitimlere de katılarak yüzey destekleyicisi sertifikası aldı.

Demirtaş Kapalı Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilen 3 günlük eğitim programında, 5 fiziksel engelli vatandaş, kendilerine eşlik eden profesyonel ekip ve yüzey destekçilerinin nezaretinde, dalış kıyafetlerini giyip oksijen tüplerini takarak, hayatlarının ilk su altı dalışını yaptı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Osmangazi’de hayata dair engellerin bir bir kalktığını söyledi. Proje ile engelli vatandaşlara suyun altında engelsiz bir yaşam sürmenin keyfini yaşatmayı hedeflediklerini belirten Dündar, engelli vatandaşlarda özgüven artışına katkı sağlayan bu tür projelerin son derece önemli olduğunu kaydetti.

Dündar, “Bazı vatandaşlarımızın vücutlarında değil belki ama, kafasında bir çok engel var. Önemli olan insanların kafasındaki bu engeli aşabilmesi. Hem engelli, hem de onlara yüzey desteği verecek eğitimi alan arkadaşlarımı, bu engellerini aşabildikleri için ayrı ayrı kutluyorum.” dedi.

İlk kez su altına dalmanın mutluluğunu yaşayan Esra Erdem, yaşadığı mutluluğun tarifinin olmadığını söyledi. Erdem, duygularını şöyle anlattı: “Osmangazi Belediyesi’nin projesi sayesinde hayatımın en güzel 3 gününü geçirdim. Bana bu mutluluğu yaşatan herkese çok teşekkür ediyorum. Suda olmak çok güzel bir duyguydu. Unutamayacağım bir şeydi. İnanın, tarifi imkansız bir mutluluk. Bunu kelimelere döküp anlatmam imkansız, yaşamak gerek.”

Nimet Erdoğan ise şunları söyledi: “Bir hayalimi gerçekleştirmenin ilk adımını atmış bulunmaktan son derece mutluyum. İlk kez suyun altına dalıyorum. İnşallah denize gittiğim zaman bu hayalimi tamamlamış olacağım. Bize bu imkanı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.”

Hayatlarında ilk kez dalış yapığını belirten Harun Tunç ve Hayrettin Özdemir de, mutluluklarını dile getirdi.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)