TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelliler “zeybek ekibi” oluşturdu

Eklenme Tarihi : 26 Nisan 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 7 kez okunmuş.

Kulüp Başkanı Nihat Yerlikaya, yaptığı açıklamada, Ünye’de 2010 yılında kurdukları kulübün değişik branşlarda 50 engelli sporcuyla çalışmalarını yürüttüğünü söyledi.

Basketbol, atıcılık, masa tenisi, satranç ve okçuluk gibi branşların ardından 10 kişilik zeybek ekibi kurduklarını belirten Yerlikaya, “Kulübümüzü kurduktan sonra engelli arkadaşlarımızla her şeye rağmen bu toplumda ‘biz de varız’ demek için yola çıktık. Öncelikli hedefimiz, basketbol, atıcılık, masa tenisi, satranç ve okçuluk gibi spor dallarıydı. Bunların ardından farkındalık yaratmak için 6 erkek, 4 kadından oluşan 10 kişilik engelli zeybek ekibini kurduk” dedi.

“Engelliler neden zeybek oynamasın” önerisinden yola çıktıklarını anlatan Yerlikaya, şunları söyledi:

“Açıkçası, olmaz diye bir tereddütte kaldım. Daha sonra engelli arkadaşlarıma konuyu açtığımda ‘oynarız’ dediler. Ben başta ümitsizdim ama arkadaşlarım Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. 10 kişilik ekibimiz, Sinan hocamız eşliğinde bir aydır çalışmalarını sürdürüyor ve başardılar diye düşünüyorum. Hedefimiz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda bir gösteriydi ama onun öncesinde ilk gösterimizi Engelliler Haftası’nda sergileyeceğiz, her şeye rağmen engellilerin neler yapabileceğini göstermiş olacağız. Mücadeleyi hiç bırakmadık, yılmadan yolumuza devam ediyoruz.”

Halk oyunları öğreticisi Anıl Sinan Akkan ise 4 haftadır sürdürdükleri çalışmalarda önemli mesafe katettiklerini ifade ederek, “Bize Engelliler Haftası’nda zeybek gösterisi için bir teklif geldi. Biz de bu teklifi engelli arkadaşlarla yapmanın daha anlamlı ve önemli olduğunu düşündük” dedi.

Akkan, “Bedensel engellilerin zeybek oynamasının Türkiye’de ilk olduğunu öğrendiğimde, ilk olmasından dolayı biraz da streste girdim ama çalışmalarımız iyi gidiyor. İnşallah güzel bir gösteri olacak. Bedensel engelli arkadaşlarımın performansı beklediğimden çok daha iyi, benim de böyle özel arkadaşlarım oldu” ifadesini kullandı.

“Eğlenerek oynuyoruz”

Zeybek ekibinde yer alan Berrin Sezgül de çalışmaların eğlenceli geçtiğini belirtti.

Sezgül, “Engellilerin engelinin olmadığını zeybek oyununda bir kez daha gördüm, ben çok keyif alarak oynuyorum” dedi.

Ekipten Tuğçe Pulsah ise “Türkiye’de ilk engelli ekibi olarak bu oyunu oynayacağımız için mutluyum” ifadesini kullandı.

Ahmet Kaymak da zeybek oyunu oynarken zorlanmadıklarını dile getirdi.

Adnan Menderes Ticaret Meslek Lisesi Müdürü Mustafa Temiz ise “Okullar Hayat Olsun Projesi” kapsamında okullarının spor salonunu ekibe severek açtıklarını söyledi.

Okul olarak “Engelleri Aşalım Bir Kalpte Buluşalım” adlı çalışmaları olduğunu belirten Temiz, “Bu çalışma kapsamında Engelliler Haftası’nda etkinliklerimiz olacak, bu etkinlikler içinde engelli zeybek ekibi de gösteri sunacak” diye konuştu.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA,ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. NOT : EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÜRÜN SATIŞI VE YARDIM TOPLANMASI GİBİ GİRİŞİMLERİ DOĞRU BULMUYORUZ. BAĞIŞLARINIZ İÇİN TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİNDEKİ HESAP NUMARALARINA BAĞIŞLARINIZI YAPABİLİRSİNİZ . TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 115856)) IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((EURO bağış hesap no: 4263- 26989)) IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((USD bağış hesap no: 4263-0026975)) IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75))