TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engellilerde Hakim Savcı Olabilsin Önerisi

Eklenme Tarihi : 5 Temmuz 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 238 kez okunmuş.
5 Temmuz 2013 Cuma 10:15 Engelliler için Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nda   hazırlanan raporda "cinsel tacizlerin cezası ağırlaştırılsın" ve "engellilerin hakim ve savcı olmasını engelleyen yasa maddesi kaldırılsın" gibi öneriler yer aldı. Meclis İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde engellilerin sorunlarını  araştırmak için kurulan alt komisyon çalışmasını tamamlayarak raporunu kabul etti. Raporda engellilerin karşılaştığı sorunlar ayrıntılarıyla ele alınırken, çok sayıda çözüm önerisine de yer verildi. En çarpıcı tespitlerden ilki zihinsel engellilerin cinsel istismara uğradığı yönünde oldu. "Önemli bir husus da özellikle zihinsel engellilerin cinsel taciz yoluyla istismar edilmesi gerçeğidir" denilerek, bu tür suçlarda ek yaptırım getirilmesi ve cezaların ağırlaştırılması önerildi. Aileye erken emeklilik talebi Raporda engelliler için hazırlanan bazı kanunlarda değişiklik yapılması da talep edildi. Özellikle engelli vatandaşların hakim ve savcı olmasının önüne geçen yasa maddesinin kaldırılması vurgulandı. Raporda, engelli çocuk sahibi erkeklerin de belli şartlar altında erken emekli olması yönünde mevzuat değişikliğine gidilmesinin uygun olacağı değerlendirildi. Engellilere evde bakımın artırılması çerçevesinde, evde bakım desteğinin asgari ücretin 2/3'ü ölçütünden çıkartılarak, ödenecek miktarın Engellilük derecesine göre verilmesi yönünde gerekli düzenleme yapılması önerildi. Merkezlere 'mavi bayrak' verilsin Öneri listesinde turizm işletmelerinde verilen mavi bayrak uygulaması da yer aldı. Özel bakım ve rehabilitasyon merkezlerine Mavi Bayrak uygulaması ile çeşitli vergilerden indirim gibi teşvikleri sağlan ması önerildi. Raporda ayrıca haftalık ders saatinin artırılması ve öğretmen yetersizliği nedeniyle özel eğitim okullarının kapanmasının beklendiğine dikkat çekilerek, bu konuda gerekli çalışmaların Bakanlık tarafından acil olarak ele alınması önerildi. Kabartma yollar artırılsın Raporda ayrıca şu önerilere de yer verildi: -Engellilere ücretsiz ulaşım kartı verilmeli. -İşitme ve görme engelliler ayrı üniversite sınavına tabi tutulmalı. -Özel eğitim öğretmeni yetiştiren fakültelerde işaret dili zorunlu ders olmalı. -Görme engelliler için yollara yaptırılan kabartma yolların ihtiyaca ne kadar karşılık verdiği üzerinde yeniden çalışma yapılmalı. -Hastaneler ve kamu kurumlarında, duvarlardaki kabartma yazılarının istenen işleve sahip olmadığı tespiti nedeniyle, refakatçi personel bulundurulmalı. -Tazminat davası için istenen yüksek harç bedelleri engelliler için kaldırılmalı. star

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)