TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engellilerde Hakim Savcı Olabilsin Önerisi

Eklenme Tarihi : 5 Temmuz 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 13 kez okunmuş.

5 Temmuz 2013 Cuma 10:15
Engelliler için Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nda   hazırlanan raporda “cinsel tacizlerin cezası ağırlaştırılsın” ve “engellilerin hakim ve savcı olmasını engelleyen yasa maddesi kaldırılsın” gibi öneriler yer aldı.

Meclis İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde engellilerin sorunlarını  araştırmak için kurulan alt komisyon çalışmasını tamamlayarak raporunu kabul etti. Raporda engellilerin karşılaştığı sorunlar ayrıntılarıyla ele alınırken, çok sayıda çözüm önerisine de yer verildi. En çarpıcı tespitlerden ilki zihinsel engellilerin cinsel istismara uğradığı yönünde oldu. “Önemli bir husus da özellikle zihinsel engellilerin cinsel taciz yoluyla istismar edilmesi gerçeğidir” denilerek, bu tür suçlarda ek yaptırım getirilmesi ve cezaların ağırlaştırılması önerildi.

Aileye erken emeklilik talebi

Raporda engelliler için hazırlanan bazı kanunlarda değişiklik
yapılması da talep edildi. Özellikle engelli vatandaşların hakim ve savcı olmasının önüne geçen yasa maddesinin kaldırılması vurgulandı.
Raporda, engelli çocuk sahibi erkeklerin de belli şartlar altında erken emekli olması yönünde mevzuat değişikliğine gidilmesinin
uygun olacağı değerlendirildi. Engellilere evde bakımın artırılması
çerçevesinde, evde bakım desteğinin asgari ücretin 2/3’ü ölçütünden çıkartılarak, ödenecek miktarın Engellilük derecesine göre verilmesi
yönünde gerekli düzenleme yapılması önerildi.

Merkezlere ‘mavi bayrak’ verilsin

Öneri listesinde turizm işletmelerinde verilen mavi bayrak uygulaması
da yer aldı. Özel bakım ve rehabilitasyon merkezlerine Mavi Bayrak uygulaması ile çeşitli vergilerden indirim gibi teşvikleri sağlan ması önerildi. Raporda ayrıca haftalık ders saatinin artırılması ve
öğretmen yetersizliği nedeniyle özel eğitim okullarının kapanmasının beklendiğine dikkat çekilerek, bu konuda gerekli çalışmaların Bakanlık tarafından acil olarak ele alınması önerildi.

Kabartma yollar artırılsın

Raporda ayrıca şu önerilere de yer verildi:

-Engellilere ücretsiz ulaşım kartı verilmeli.

-İşitme ve
görme engelliler ayrı üniversite sınavına tabi tutulmalı.

-Özel eğitim
öğretmeni yetiştiren fakültelerde işaret dili zorunlu ders olmalı.

-Görme
engelliler için yollara yaptırılan kabartma yolların ihtiyaca ne kadar
karşılık verdiği üzerinde yeniden çalışma yapılmalı.

-Hastaneler ve kamu
kurumlarında, duvarlardaki kabartma yazılarının istenen işleve sahip olmadığı tespiti nedeniyle, refakatçi personel bulundurulmalı.

-Tazminat davası
için istenen yüksek harç bedelleri engelliler için kaldırılmalı.

star

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA,ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. NOT : EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÜRÜN SATIŞI VE YARDIM TOPLANMASI GİBİ GİRİŞİMLERİ DOĞRU BULMUYORUZ. BAĞIŞLARINIZ İÇİN TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİNDEKİ HESAP NUMARALARINA BAĞIŞLARINIZI YAPABİLİRSİNİZ . TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 115856)) IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((EURO bağış hesap no: 4263- 26989)) IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((USD bağış hesap no: 4263-0026975)) IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75))